Wilgoć w domu – jak się przed nią chronić?

Wilgoć w domu - jak się przed nią chronić?

Klimat w Polsce wymaga ogrzewania mieszkania mniej więcej od października do marca. W miesiącach zimowych w naszym domu może pojawić się nieproszony gość, mowa tu o wilgoci. Jest to zjawisko trudne szczególnie dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego oraz dla alergików. 

Zbyt suche powietrze, jakie może panować w pomieszczeniu, także nie jest dobre dla naszego zdrowia. Z kolei nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, a te są przyczynami wielu chorób. Do najczęstszych z nich należy astma, jednak długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z pleśnią może doprowadzić nawet do powstania nowotworów. Istnieją jednak proste i skuteczne sposoby na to, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z wilgocią.

Czy zauważyłeś w swoim domu jedno z poniższych?

  • Zaparowane okna
  • Czarne punkty na kafelkach w kuchni lub łazience
  • Długo schnące ubrania, ręczniki
  • Nieprzyjemny zapach
  • Widoczne plamy na ścianach, suficie
  • Odpadająca farba lub tynk

Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie!

Warto pamiętać, że im więcej wilgoci panuje w pomieszczeniu, tym szybciej rozwinie się w nim pleśń. Jakie są właściwie przyczyny nadmiernej wilgoci? Można wymienić kilka najbardziej powszechnych: 

  • Słaba wentylacja
  • Zbyt szczelne okna
  • Nieodpowiednia temperatura wewnątrz pomieszczenia
  • Opary kuchenne

Optymalny poziom wilgoci, jaki nie jest szkodliwy dla zdrowia, wynosi pomiędzy 30% a 50%. Natomiast jeśli chodzi o temperaturę powietrza, powinna oscylować w granicach 20-22 stopnie Celsjusza. 

Co możesz zrobić, aby nie dopuścić do rozwoju sytuacji? Podpowiadamy kilka praktycznych sposobów walki z wilgocią w domu: 

  • Regularne wietrzenie pomieszczeń
  • Udrożnienie kanałów wentylacyjnych w łazience oraz kuchni
  • Ocieplenie budynku z zewnątrz

Osuszacz powietrza

Jeśli wymienione wyżej sposoby nie pomagają, warto zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Obecnie na rynku można znaleźć modele dopasowane do wielkości pomieszczenia. Jest to urządzenie, które możemy przenosić w różne miejsce, w zależności od potrzeb. Nie wymaga żadnych specjalistycznych instalacji, wystarczy włożyć kabel do gniazdka zasilającego. 

W zależności od modelu osuszacz może mieć wiele funkcji. Jedną z nich jest na przykład suszenie prania. Poza tym większość osuszaczy posiada regulację czasową oraz moc nawiewu. W ciągu kilku godzin woda zbiera się do specjalnego pojemnika, a jej wysoki poziom sygnalizowany jest dźwiękiem. Należy wtedy opróżnić pojemnik i ponownie uruchomić urządzenie. 

Co ważne, osuszacz zawiera filtr, który zatrzymuje szkodliwe alergeny i pyłki. W przypadku gdy zdecydujemy się na model z wyższej półki, możemy dodatkowo mieć funkcję jonizacji powietrza. Warto pamiętać, aby urządzenie ustawić min.30 cm od ściany. 

Klimatyzacja

Drugim sposobem walki z wilgocią w domu jest zamontowanie klimatyzacji. Być może zastanawiasz się, co może mieć wspólnego klimatyzacja z brakiem wilgoci? To prawda, że główną funkcją klimatyzacji jest ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu, szczególnie w lecie. Warto jednak wspomnieć, że przy pomocy większości urządzeń, można także ogrzewać pomieszczenia. 

Poza tym klimatyzator może być dodatkowo wyposażony w specjalny filtr. Jaką funkcję pełni taki filtr w klimatyzatorze? Jego zadaniem jest zatrzymanie wszelkich bakterii, grzybów, pyłków, smogu, nieprzyjemnych zapachów, które mogą dostać się z zewnątrz. Funkcja oczyszczania powietrza lub jonizacji spodoba się szczególnie rodzicom urządzającym pokój dla małego dziecka. 

Jakie są rodzaje systemów wentylacji? Wyróżnia się trzy główne: 

  • System Multisplit

Jest to system klimatyzacji, który cechuje się możliwością podłączenia jednego agregatu zewnętrznego oraz kilku niezależnych urządzeń wewnątrz. Co wyróżnia ten system? Przede wszystkim ograniczenie ilości urządzeń na elewacji, co zapewnia większą przestrzeń oraz pozwala zaoszczędzić energię. 

Dodatkowo każde pomieszczenie w systemie multisplit może być sterowane oddzielnie. Automatyczna regulacja pozwala ustawić pożądaną temperaturę w danym pomieszczeniu. Może to być funkcja chłodzenia lub grzania. 

Nie ma także potrzeby umieszczania od razu wszystkich urządzeń, można je dołączyć w miarę potrzeb. Pozwala to ograniczyć początkowe koszty budowy. Inną zaletą jest prostszy serwis. 

  • System Split

System ten składa się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jednostka wewnętrzna regulowana jest pod względem potrzeb domownika oraz warunków panujących na zewnątrz. 

  • System kanałowy

W jaki sposób działa system kanałowy? Najprościej rzecz mówiąc, powietrze z klimatyzatora centralnego trafia do pokoi poprzez kanały. Z pewnością zaletą jest brak klimatyzatora w pomieszczeniu. Do wad można zaliczyć brak możliwości regulowania temperatury osobno w każdym pomieszczeniu. 

Podsumowując, jak można pozbyć się wilgoci z domu? Poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń, odpowiednią izolację z zewnątrz, udrożnienie odpowiednich kanałów oraz zastosowanie osuszacza powietrza. Jeśli to nie przyniesie pożądanego rezultatu, w walce z wilgocią skutecznie pomoże zamontowanie klimatyzacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *