Jeśli jesteś zmęczony upałami to znaczy, że trafiłeś w dobre miejsce. Wyślij do nas wiadomość lub zadzwoń. Przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę. E-mail zapytania@rekuperatory-ask.pl, telefon 12 346 16 42. Zapraszamy do współpracy.

System klimatyzacji – zawsze idealny komfort

Dlaczego warto zamontować klimatyzację?

Z roku na rok klimat staje się coraz cieplejszy – w związku z tym chłodzenie swojego domu lub biura przestaje być zachcianką, a zaczyna się stawać koniecznością. Wspomnijmy jeszcze o tym, że w elewacjach nowoczesnych budynków okna zajmują coraz większą powierzchnię – często stając się największym źródłem zysków ciepła.

Zalety klimatyzacji

Dzięki systemowi klimatyzacji możesz utrzymać odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu w swoim domu – i nie dotyczy to tylko chłodzenia! Za pomocą większości klimatyzatorów typu split/multisplit możesz również ogrzewać pokoje. Ponadto nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w funkcję oczyszczania lub jonizacji powietrza. Nowoczesne urządzenia charakteryzuje prawie bezgłośna praca.

Rodzaje systemów klimatyzacji

System SPLIT

Klimatyzator w pomieszczeniu jest połączony za pomocą miedzianych lub aluminiowych rurek, w których krąży czynnik chłodniczy z agregatem umieszczonym na zewnątrz budynku. To właśnie w jednostce zewnętrznej zachodzi proces oddawania do otoczenia ciepła nagromadzonego w pomieszczeniach. Jednej jednostce wewnętrznej odpowiada jeden agregat na zewnątrz.

System MULTISPLIT

Zasada jego działania jest identyczna jak w przypadku systemu split, z tą różnicą, że jeden agregat na zewnątrz zasila kilka wewnętrznych jednostek chłodzących. Zaletą tego systemu jest ograniczenie ilości jednostek zewnętrznych na elewacji budynku przy zachowaniu możliwości indywidualnego sterowania temperaturą w każdym pokoju. Ponadto poszczególne jednostki wewnętrzne można dołączać do systemu z czasem – w razie potrzeby, ograniczając koszty podczas samej budowy.

System kanałowy

Chłodne powietrze z centralnego klimatyzatora trafia do pomieszczeń za pomocą systemu izolowanych kanałów. Zaletą tego systemu jest brak klimatyzatorów w pokojach. Wady to brak możliwości indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz konieczność poprowadzenia do każdego pomieszczenia dużej gabarytowo instalacji rozprowadzającej powietrze. W domach jednorodzinnych jednostki centralne takiego systemu są przeważnie montowane na strychach nieużytkowych.

Ile to kosztuje?

Koszt instalacji klimatyzacji jest uzależniony między innymi od ilości, kubatury i nasłonecznienia pomieszczeń oraz od zastosowanego systemu. W przypadku zestawów typu split oraz multisplit na cenę znaczący wpływ ma klasa oraz walory estetyczne urządzenia. Skontaktuj się z nami żebyśmy mogli doradzić najlepszy system dla Twojego domu, wycenić go oraz podpowiedzieć jak zredukować koszty inwestycji.

Możesz wypełnić formularz, który pomoże nam dobrać odpowiednie urządzenie i oszacować koszty – kliknij.

Najczęściej zadawane pytania

Klimatyzacja w systemie Split czy kanałowa?

Wiele zależy od specyfiki konkretnego budynku. Zasadniczo system split zyskuje przewagę dzięki możliwości indywidualnej regulacji temperatury w każdym chłodzonym pomieszczeniu, natomiast instalacja kanałowa może wyjść na prowadzenie jeśli chodzi o estetykę – w pomieszczeniach instaluje się jedynie sufitowe kratki zamiast ściennych lub kasetonowych klimatyzatorów. Instalacja kanałowa wymaga przy tym sporej ilości miejsca.

Czy za pomocą klimatyzacji mogę ogrzewać dom?

TAK. Właściwie wszystkie nowoczesne systemy klimatyzacji posiadają funkcję ogrzewania. Rzecz jasna nie zastąpi to ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła czy pieca gazowego – choć i tu mogą zdarzyć się wyjątki 🙂 Zasadniczo dom można dogrzewać za pomocą klimatyzatorów w tzw. “okresie przejściowym” – wiosną i jesienią.

Klimatyzacja czy rekuperacja?

To pytanie, które słyszymy dość często z ust naszych klientów. Odpowiedź: i jedno i drugie. Dlaczego? Wspomniane systemy służą zupełnie różnym celom – rekuperacja zapewnia stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz (z jednoczesnym odzyskiem ciepła) natomiast klimatyzacja chłodzi powietrze w obiegu zamkniętym – nie dostarcza świeżego powietrza do domu. Zatem zarówno klimatyzacja nie sprawi, że dom będzie przewietrzony i pozbawiony wilgoci, jak i rekuperacja nie ochłodzi domu w znaczący sposób (zwłaszcza z powodu zbyt małej w stosunki do klimatyzacji ilości powietrza wentylacyjnego).

Czy klimatyzacja może być zainstalowana w domu z rekuperacją?

Jak najbardziej. Choć pracujący system klimatyzacji czasem zaburza zaplanowany przepływ powietrza w wentylacji, w praktyce jest to nieodczuwalne. Przy projektowaniu warto jedynie uwzględnić, żeby strumień powietrza z klimatyzatora, znacznie silniejszy od strumienia powietrza wentylacyjnego, nie rozwiewał, np. zapachów z kuchni do salonu. Rekuperacja w pewnym stopniu wspomaga rozprowadzenie chłodnego powietrza po całym domu. Oziębione w klimatyzatorach powietrze trafia na wymiennik w rekuperatorze, gdzie chłód jest odzyskiwany i przekazywany do powietrza nawiewanego (odzysk chłodu latem przebiega na tej samej zasadzie co odzysk ciepła zimą). Pozwala to na dodatkową oszczędność energii.

Czy w dobrze zaizolowanym domu potrzebny jest system klimatyzacji?

Z naszego doświadczenia wynika, że tak. Mimo stosowania coraz grubszych izolacji i nowocześniejszych materiałów dom znacząco się nagrzewa, przede wszystkim za sprawą dużych okien i nasłonecznionych połaci dachowych. W związku z tym, oraz z konwekcją ciepłego powietrza, zwłaszcza na mieszkalnych poddaszach latem robi się nieznośnie gorąco. Warto dodać, że w nowoczesnym budownictwie chłodzenie stanowi większe wyzwanie od ogrzewania – również za sprawą zysków ciepła pochodzących od urządzeń i domowników. Wytworzone ciepło nie ma w dobrze zaizolowanym domu drogi ucieczki.

Jak zminimalizować koszty systemu klimatyzacji?

Na etapie budowy stanu surowego możesz wykonać jedynie samą instalację. Będzie ona schowana pod tynkami a same przyłącza jednostek (linie freonowe i okablowanie) można schować w tzw. ClimBoxach – zadeklowanych skrzynkach, które możesz zatynkować, nie zostawiając na ścianach śladu pod przyszłe jednostki wewnętrzne. W razie potrzeby i możliwości możesz otworzyć ClimBox i zamontować urządzenie tam, gdzie to konieczne.

Co należy wykonać na etapie budowy stanu surowego?

Instalację pod przyszłe klimatyzatory. Połączenie jednostek wewnętrznych z zewnętrznymi wymaga rozłożenia linii freonowych oraz okablowania, a z samych jednostek wewnętrznych trzeba odprowadzić do kanalizacji kondensat. Wspomniane instalacje zwykle prowadzi się w bruzdach w ścianach, tak by po tynkowaniu pozostały niewidoczne. Przeoczenie tego etapu prac sprawi, że ich wykonanie w wykończonym domu stanie się niemożliwe lub będzie pociągało za sobą konieczność wykonania gruntownego remontu.