Oferujemy profesjonalne rekuperacje w Krakowie, Katowicach, Rzeszowie, Wrocławiu i okolicach tych miast. Jeżeli chcesz otrzymać najlepszą ofertę rekuperacji na rynku to prosimy o kontakt z naszym ekspertem Danielem lub Damianem wysyłając zapytanie na e-mail zapytania@rekuperatory-ask.pl lub telefonem 12 346 16 42. Zapraszamy do współpracy.
Rekuperacja – świeżo, czysto i oszczędnie
Rekuperacja – co to takiego?
Mówiąc w skrócie, to system mechanicznej wentylacji odzyskujący ciepło z powietrza w ogrzewanym domu. Sercem układu jest centrala wentylacyjna, która przez całą dobę nawiewa świeże powietrze do pokoi, jednocześnie usuwając zużyte z łazienek, kuchni, garderób, pralni czy spiżarni. W centrali znajduje się wymiennik ciepła przez który przepływają strumienie świeżego i zużytego powietrza. Rzecz jasna te strumienie nie mieszają się ze sobą, natomiast z ciepłego zużytego powietrza przekazywana jest energia do powietrza świeżego, które jest w tym procesie ogrzewane do temperatury niemalże pokojowej i to bez użycia nagrzewnicy!
Dlaczego rekuperacja?
Oszczędność energii i redukcja kosztów utrzymania domu
Czy wiesz, że rekuperacja pozwala zaoszczędzić około 30-50% kosztów ogrzewania domu? W tradycyjnym budownictwie, przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej, ciepłe powietrze zwyczajnie „ucieka w gwizdek” – ciepło uchodzi z domu przez kominy, więc koszty ogrzewania są wysokie. Problem znika jeśli zastosujemy rekuperację – dom jest prawidłowo wentylowany „24/7” a dzięki wymiennikom ciepła o wysokiej sprawności oraz dobrze wykonanym instalacjom jesteśmy w stanie odzyskać nawet powyżej 90% ciepła, które przy tradycyjnej wentylacji uleciałoby do atmosfery.
Zmniejszenie kosztów budowy stanu surowego i dodatkowa przestrzeń
Instalując system rekuperacji możesz zrezygnować z budowy niektórych kominów! Znacząco redukuje to koszty budowy, zmniejsza ilość obróbek dekarskich i pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniach. Ponadto, część okien możesz wykonać w systemie stałych szkleń, które zwykle są tańsze, wpuszczają więcej światła ale przede wszystkim są cieplejsze niż okna otwierane.
Brak wilgoci, grzybów i pleśni
Nowoczesny Inwestor chce wybrać dla swojego domu najlepsze materiały, systemy i produkty. W pogoni za jak najlepszymi parametrami energetycznymi i wysoką szczelnością budynku nie można zapomnieć o jego prawidłowej wentylacji. Dom ocieplony styropianem, pianą PUR, posiadający szczelne okna, w praktyce “nie oddycha”. Jeżeli temat wentylacji nie zostanie potraktowany wystarczająco poważnie, kwestią czasu będzie pojawienie się na ścianach wilgoci i pleśni.
Inną sprawą jest sprawa inwestowania w drogą, szczelną, stolarkę okienną, która przy tradycyjnej wentylacji musi być wyposażona w nawietrzniki a okna powinny być uchylane – w tej sytuacji owe ciepłe okna tak czy inaczej wpuszczają do domu sporą ilość chłodu a montaż wysokiej klasy stolarki traci sens.
Lepsze samopoczucie
Koniec z zaduchem w sypialni po nocy! Ciągła wentylacja pokoi oznacza lepszy sen i wypoczynek dla wszystkich domowników. Umysły osób śpiących w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach w ciągu dnia pracują nawet o 20% wydajniej – śpij dobrze i odkrywaj swoje nowe możliwości!
Oczyszczanie i nawilżanie powietrza
System rekuperacji możesz wyposażyć w różnego rodzaju filtry lub urządzenia oczyszczające pozwalające usunąć z powietrza alergeny, smog, zapachy a nawet wszelkie cząstki stałe. Dodatkową korzyścią jest brak owadów w domu. Powietrze można też nawilżać, tworząc optymalny mikroklimat do życia rodziny. Wyposażając system w Gruntowy Wymiennik Ciepła możesz też wstępnie ogrzać lub schłodzić powietrze trafiające do rekuperatora.
Ochrona planety
Zmniejszając emisję cieplną swojego domu masz swój wkład w ochronę Ziemi. Możesz przyczynić się do redukcji efektu cieplarnianego i poprawy jakości powietrza w Twojej okolicy.
Ochrona przed wysuszaniem powietrza
Bardzo istotna dla dobrego samopoczucia mieszkańców jest również wilgotność powietrza. Odpowiedni poziom wilgotności, szczególnie w miesiącach zimowych, gdy jest z nią największy problem, pozwala uniknąć wielu uciążliwych dolegliwości, takich jak: wysuszanie błony śluzowej układu oddechowego, uczucie podrażnienia oczu, wysuszanie rogówki, co jest istotnym problemem dla ludzi noszących soczewki kontaktowe. Wilgotność powietrza ma wpływ również na skórę – w przypadku zbyt niskiego poziomu powoduje jej wysuszanie i pierzchnięcie – dotyczy to szczególnie skóry dłoni i twarzy.
Zatem aby uzyskać optymalny poziom wilgotności powietrza należy je nawilżać. Nawilżacze adiabatyczne HomEvap doskonale nadają się do tego celu gdyż zostały stworzone z myślą o budynkach mieszkalnych. Kompaktowa budowa i łatwość obsługi powoduje, że stanowią znakomity dodatek do każdego systemu rekuperacji bez względu na typ rekuperatora. Więcej na temat nawilżaczy HomEvap znajdą Państwo na: www.homevap.pl
Ile to kosztuje?
Analizując wybrany przez Ciebie projekt, nasi inżynierowie oszacują koszty montażu systemu i podpowiedzą, jak można je dodatkowo zredukować na etapie wykonywania prac budowlanych. Po otrzymaniu oferty możesz umówić się na bezpłatnie i niezobowiązujące spotkanie na budowie, w naszym biurze lub wideokonferencję żeby omówić dostępne systemy, urządzenia oraz propozycję przebiegu instalacji.
Wypełnij poniższy formularz, a w ciągu 3 dni otrzymasz ofertę – kliknij.
Interfejs aplikacji Zehnder ComfoControl
Przykładowy odczyt parametrów pracy systemu rekuperacji
Najczęściej zadawane pytania
O czym powinienem wiedzieć na etapie projektowania I prac budowlanych w związku z rekuperacją?
Żeby móc wykonać „idealną” instalację rekuperacji, projekt domu może wymagać pewnych dostosowań. Na tym etapie możesz na przykład:
- zadecydować o rezygnacji z budowy niektórych kominów,
- zaplanować odpowiednie grubości posadzek, w których będą mogły przebiegać instalacje, co pozwoli na rezygnację z podwieszanych sufitów.
Przystępując do prac budowlanych możesz:
- przygotować fundamenty do montażu Gruntowego Wymiennika Ciepła,
- pozostawić w stropie otwory pod punkty wentylacyjne – dzięki temu unikasz wiercenia w stropie i zmniejszasz koszty systemu,
- umówić się na spotkanie z naszym inżynierem, uzgodnić przebieg systemu i rozwiązać ewentualne kolizje z innymi instalacjami lub elementami konstrukcyjnymi.
Jaka jest kolejność prac instalacyjnych?
Zazwyczaj zaraz po „zamknięciu” stanu surowego na budowie pojawiają się instalatorzy. Kolejność ich prac nie jest ściśle określona ale niepisana zasada mówi, że powinno się zaczynać od instalacji gabarytowo większych, a kończyć na mniejszych. Zgodnie z tą regułą swoje prace zazwyczaj wykonują najpierw monterzy wentylacji lub hydraulicy, następnie instalator odkurzacza centralnego, a na końcu wchodzi elektryk. Powyższe instalacje (poza ogrzewaniem podłogowym) wykonuje się zazwyczaj przed tynkami. Po tynkowaniu instalowana jest „podłogówka”, potem wylewki. Po osuszeniu budynku z wilgoci technologicznej można przystąpić do izolacji dachu i ścian.
Czy rekuperator jest montowany od razu?
Zwykle nie. Montaż systemu jest podzielony na 2 etapy – w pierwszym instaluje się kanały wentylacyjne, ktore oczywiście zostają szczelnie zamknięte, żeby instalacja nie zanieczyściła się przy dalszych pracach. Rekuperator montuje się po zakończeniu wszelkich brudnych/pylących prac, czyli po wykończeniu budynku. Uwaga: rekuperator nie służy do osuszania domu po tynkach lub wylewkach!
Gdzie powinienem zainstalować rekuperator?
Odpowiedź jest uzależniona od charakterystyki konkretnego projektu, ilości dostępnego miejsca czy stopnia rozbudowania instalacji. Najbardziej popularne lokalizacje to pomieszczenia piwnic, garaże/kotłownie lub nieużytkowe poddasza (strychy). Przy wyborze lokalizacji należy wziąć pod uwagę, np. bliskość centrali względem sypialni (głośność), łatwość dostępu do wymiany filtrów i serwisu, temperaturę otoczenia rekuperatora, łatwość doprowadzenia innych potrzebnych instalacji (kanalizacja, prąd, woda). Nasi inżynierowie zaproponują najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.
Jak często rekuperator wymaga serwisu? Czy instalację trzeba czyścić?
Raz na 2-3 lata zaleca się przeprowadzenie serwisu rekuperatora. Polega to na czyszczeniu wymiennika, wentylatorów i wnętrza centrali oraz na kontroli poprawności działania urządzenia. Samą instalację można czyścić mechanicznie (za pomocą szczotek) lub chemicznie (ozonowanie, rozpylanie środków odkażających).
Z jakimi kosztami eksploatacyjnymi powinienem się liczyć?
Na koszty eksploatacyjne systemu rekuperacji składają się: zużycie energii, wymiana filtrów i serwis systemu. Poziom zużycia energii zależy od wielkości urządzenia oraz intensywności wentylacji. W typowym domu o powierzchni ok. 150 m2 zwykle mieści się w zakresie od 200 do 400 kWh rocznie. Koszt kompletu oryginalnych filtrów to przeważnie 60-150 zł netto a wymiana następuje co 3-6 miesięcy. Koszty serwisu ustala się indywidualnie.
Czy mogę wykonać system rekuperacji w zamieszkanym domu?
Zwykle tak, choć wiąże się to większym zakresem prac i często również z koniecznością wykonania dodatkowych prac budowlano-wykończeniowych.
Zapytaj naszych projektantów o możliwość montażu takiej instalacji w Twoim domu – kliknij.
Jeśli chcesz uzyskać odpowiedzi na inne pytania, odwiedź nasz profil na Facebooku i kanał na YouTube gdzie cyklicznie zamieszczamy materiały filmowe dotyczące rekuperacji. Zawsze możesz też napisać lub zadzwonić do nas.