pompy ciepła Katowice

Pompy ciepła to rodzaj urządzeń grzewczych, które zyskują na swojej popularności dzięki wielu zaletom. Coraz częściej goszczą w polskich domach, budząc w ich użytkownikach wiele pozytywnych odczuć i opinii. Sprawdzają się idealnie do ogrzewania domu i chłodzenia go, ale także jako ogrzewanie wody użytkowej. Nowoczesne technologie, które zastosowano w proponowanych przez nas produktach, umożliwiają klientom obniżyć koszty użytkowania domu, szczególnie w połączeniu z innymi produktami. Nasza oferta kierowana jest do mieszkańców Katowic i okolic. 

Pompa ciepła – jak ona właściwie działa?

Można byłoby odpowiedzieć, że to zależy od jej rodzaju. Mówiąc jednak szerzej, ale nadal najprościej, pompa korzysta z otoczenia, pobierając z niego energię. Może to być powietrze, woda, czy nawet grunt. Tak uzyskaną energię wykorzystuje do centralnego ogrzewania oraz do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Dzięki sprężeniu freonu lub dwutlenku węgla, czyli czynnika grzewczego, następuje przemiana fazowa w jednostce zewnętrznej pompy. Efektem tej przemiany jest wzrost temperatury, a samociepłooddawane jest na wodę w wymienniku. Czynnik grzewczy znów poddawany jest przemianie fazowej, tym razem wraca do stanu ciekłego. Cały proces jest cykliczny i pozwala pompie na ogrzewanie budynku.

Pompy ciepła Katowice – co oferujemy?

Nasza firma działa na rynku polskim już od ponad 20 lat. Swoim zasięgiem objęliśmy szczególnie południową część naszego kraju – z Katowicami na czele. Mieliśmy już przywilej zadbać o komfort wielu mieszkańców Katowic montując ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania grzewcze w postaci wysokiej jakości pomp ciepła.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług montażu pomp ciepła w Katowicach:

  • deweloperów,
  • właścicieli obiektów użyteczności publicznej,
  • klientów indywidualnych.

Zapewniamy profesjonalne podejście na każdym etapie współpracy – począwszy od wstępnej informacji na temat kosztów montażu pomp ciepła na terenie Katowic, poprzez projekt i szczegółową wycenę, po montaż i serwis.

Siedziba naszej formy zlokalizowana jest niedaleko Katowic, dzięki czemu możemy zaproponować krótkie terminy realizacji zleceń na instalacje pomp ciepła oraz ekspresowy serwis, w skład którego wchodzi przegląd, naprawa i konserwacja.

pompa ciepła Katowice

Pompa ciepła – jej rodzaje

Najpopularniejszym dzięki niższym kosztom inwestycyjnym przy instalacji jest pompa ciepła powietrze woda. Źródłem ciepła w jej przypadku jest powietrze, jak wskazuje sama nazwa. Powietrzne pompy ciepła nie wymagają odwiertów, dzięki czemu można zamontować ją nawet na posesjach niewielkich wielkości. Instalacje pompy ciepła tego rodzaju wykorzystywane są zarówno przy planowanych budowach, jak i modernizacjach już istniejących budynków, szczególnie dzięki niskiemu poziomowi skomplikowania.

Pompy powietrze woda dzieli się również na dwie grupy, ze względu na jej budowę. Wariant Split, który potrzebuje zamontowania jednostki wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Wariant Monoblok zintegrowany w zewnętrznej jednostce, nie posiada jednostki do zamontowania wewnątrz budynku.

Gruntowa pompa ciepła wiąże się z instalacją pionowych lub poziomych kolektorów, co powodujekonieczność odpowiednich odwiertów, a tym samym z posiadanie działki większej wielkości. Nadal jest jednak bardzo ceniona przez klientów, dzięki swojej wydajności. Grunt wykazuje wyższą roczną temperaturę niż powietrze, wobec czego w okresie grzewczym ten rodzaj popy określa się jako bardziej wydajny. Instalacja gruntowej pompy ciepła jest bardziej wymagająca, ale zdecydowanie posiada wiele korzyści.

Pompa ciepła – jej zalety

Systemy grzewcze, które możemy dziś dostać na rynku, dają nam pełne spectrum możliwości, zarówno co do centralnego ogrzewania, ale także do ciepłej wody użytkowej. W dzisiejszych czasach wiele domów postawiło na użytkowanie kolektorów słonecznych lub fotowoltaiki i pobieraną przez nią energię cieplną, która pozwala na zminimalizowanie kosztów. Teraz nie musimy przesadnie zamartwiać się o wydajność tych instalacji. Interesuje nas raczej dobór odpowiedniego producenta, czy dystrybutora, aby skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia. Te walory sprawią, że będziemy mogli korzystać z wybranej przez nas opcji w pełnej mierze.

Podobnie jest z pompą ciepła. Jest to instalacja grzewcza, o której do tej pory ludzie potrafią opowiadać legendy i baśnie. Często dlatego, że nie mogli cieszyć jej wszystkimi zaletami. Więc jakie są to zalety?

W połączeniu z fotowoltaiką możemy znacznie zredukować koszty

Jak możemy mówić o redukcji kosztów, jeśli znów przeznaczany fundusze na kolejny system? Działania fotowoltaiki nie trzeba szeroko opisywać. Mówiąc krótko, panele fotowoltaiczne pozyskują energię cieplną, z której w konkretnym procesie otrzymujemy prąd. Odpowiednie umieszczenie paneli wysokiej jakości pozwoli nam nawet całkowicie pozbyć się rachunków za energię. W przypadku nadprodukcji energii możemy ją odzyskać w okresie wzmożonego użytkowania prądu. Pompa ciepła zasilana jest właśnie prądem. Takie połączenie pozwala na znaczną redukcję kosztów, a nawet całkowite pozbycie się ich. Dzięki temu możemy cieszyć się ciepłą wodą użytkową i centralnym ogrzewaniem bez większego oszczędzania na nich.
Trochę starszą metodą jest montowanie kolektorów słonecznych, które również pozyskują energię odnawialną.

Koszty ogrzewania

Pompa ciepła działa na prąd. Jak wobec tego, koszty ogrzewania mogą być zaletą? Co ciekawe, koszty ogrzewania w skali roku mogą być niższe niż te, które ponieślibyśmy przy ogrzewaniu gazowym. Dom o standardowej powierzchni 150 m2 możemy ogrzać, ponosząc koszty rzędu 2000 zł, czyli 170 zł w skali miesiąca. Może to być aż 30% mniej niż przy innych instalacjach grzewczych. W połączeniu z fotowoltaiką różnica ta może się jeszcze pogłębić.

pompy ciepła Katowice producent

Podłączenie w miejscach na pozór wymagających

Dobrze rozbudowana sieć gazowa to w niektórych rejonach kraju może być prawdziwy luksus. Podciągnięcie w takich miejscach podłączenia pod budowany przez siebie dom może sięgać niebotycznych cen, przez co niektórzy boją się spełnić swoje marzenie o budowie domu. Pompę ciepła można zamontować w każdym rejonie Polski, bez większych trudności, zależnie od potrzeb. Dlatego też pompa ciepła w Katowicach to cenione przez wielu rozwiązanie jak w wielu podobnych rejonach.

Unikamy budowy komina

Komin to jeden z największych mostków termicznych, przez który ulatuje wytworzone i zgromadzone przez naszą instalację ogrzewanie. Taka utrata powoduje potrzebę zwiększenia ogrzewania, a tym samym ponoszonych kosztów.

Sama budowa komina to duży koszt sam w sobie, licząc przy tym wszystkie konieczne obróbki dekarskie. Sam komin wymaga przeznaczenia odpowiedniej ilości miejsca, co również nas w pewnym sensie ogranicza.

Niska emisja gazów – korzyść dla Katowic

Ekologia to nie tylko nowy trend, który po prostu jest modny. To także dbanie o czyste powietrze, którym sami oddychamy. Nie tylko my, ale także coraz to młodsze pokolenia. Pompa ciepła nie emituje toksycznych substancji, które wytwarzane są zazwyczaj przy spalaniu popularnych paliw stałych. Nie wytwarza także innych szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie oddziaływać na nasz układ oddechowy. Jest to duża zaleta w miejscach, które borykają się z niską, a momentami krytyczną jakością powietrza. Ekologiczne rozwiązania grzewcze mają więc duże znaczenie szczególnie dla Katowic, a także innych miast południowej części Polski, w których kwestia zanieczyszczenia powietrza jest palącym problemem. Instalacja pomp ciepła w Katowicach może być zatem odpowiednim rozwiązaniem nie tylko z myślą o nas, ale także o naszych sąsiadach i przyszłych pokoleniach.

Wygoda w użytkowaniu

Nie każdy może pozwolić sobie na przeznaczanie czasu na dbanie o uzupełnianie zasobów paliwa stałego oraz na kontrolowanie jego stanu. Podobnie wygląda w kwestii pieców gazowych. Nie wymagają one co prawda uzupełniania gazu, ale kontrolujemy na przykład poziom wody. Pompa ciepła działa samodzielnie, bez naszej ingerencji.

Chłodzenie bez klimatyzacji

Klimatyzacja to nie tylko luksus, ale chwilami wręcz konieczność. Szczególnie biorąc pod uwagę poziom średniej rocznej temperatury w kraju, która zdaje się z roku na rok rosnąć. Chłodzenie staje się tak ważne, jak samo ogrzewanie. Pompa ciepła w połączeniu z odpowiednimi instalacjami grzewczymi, jak ogrzewanie podłogowe i klimakonwektory, może ochłodzić mieszkanie nawet o kilka stopni. Dzięki temu zapewnia w mieszkaniu komfortową temperaturę pomimo silnych upałów.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą również wiele niebezpieczeństw, którym z pewnością da się zaradzić bez większych wysiłków. Tego typu chłodzenie dodatkowo wysusza powietrze. Odpowiednia wilgotność powietrza jest konieczna do odpowiedniej pracy błon śluzowych układu oddechowego i wielu innych. Aby o nią zadbać, możemy zaopatrzyć się dodatkowo w nawilżacz powietrza. Pomoże on utrzymać poziom wilgotności w odpowiednich wartościach, co może wpłynąć na oszczędności z ogrzewania. Suchość powietrza zwiększa parowanie skóry, przez co nawet przy stałej temperaturze odczuwamy chłód bardziej. Zwiększenie wilgotność powietrza z 25% do 50% pozwoli na odczuwanie „temperatury pozornej”, czyli subiektywnie odczuwalnej temperatury, nawet o 2 stopnie. W dłuższym rozliczeniu odpowiednia wilgotność powietrza pozwoli nam na zmniejszenie zapotrzebowania na ilość ogrzewania, a tym samym zużywanej do tego energii.

Z jakimi kosztami instalacji pomp ciepła muszą się liczyć mieszkańcy Katowic?

Każdy projekt montażu pomp ciepła w Katowicach jest analizowany przez inżynierów indywidualnie. Projekty analizowane są przez inżynierów indywidualnie. Dobranie odpowiedniego sprzętu i jego rodzaju wymaga fachowej oceny zapotrzebowania na energię i koszty, które poniesiemy przy montażu pompy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mogą się one znacznie różnić w odniesieniu do rodzaju pompy, na jaką się zdecydujemy. Cena nie jest taka wysoka, jeśli porównamy ją ze wszystkimi unikniętymi kosztami, dzięki tej inwestycji. Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora – będziemy mogli oszacować koszty w zależności od powierzchni budynku, liczby mieszkańców oraz etapu realizacji budowy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy powietrzna pompa wystarczy jako jedyne źródło ogrzewania?

Krótka odpowiedź: tak. Długa: Jest to jedna z bajek i legend, o których już wspominaliśmy, że przy instalacji pompy ciepła, musimy zadbać o dodatkowe źródło ogrzewania. Dzisiejsze pompy ciepła, które nie tylko różnią się wydajnością od swoich poprzedniczek, ale także wiedza, jaką posiadają fachowcy, jest znacznie większa. Dzięki temu są w stanie odpowiednio dobrać potrzebny sprzęt, zależnie od zapotrzebowania domu, ale i miejsca, w jakim dom jest lub będzie wybudowany.

Czy pompa ciepła to rozwiązanie jedynie na kilka lat?

Żywotność pomp ciepła to długo dłużej niż zaledwie kilka lat. Określa się ją na ok. 25 lat, zależnie od klasy i jakości zamontowanego urządzenia. Podobnie rzecz się ma w przypadku innych popularnych pieców stosowanych w budynkach. Czy pompy ciepła mają elementy, które mogą ulec awarii? Może być nią sprężarka. Jej wymiana nie jest jednak ogromnym kosztem.

Gdzie zaplanować instalację jednostki wewnętrznej, a gdzie zewnętrznej pompy?

Jednostka wewnętrzna, jaka sama nazwa wskazuje, powinna zostać zamontowana wewnątrz budynku. Nie wymaga jednak oddzielnej kotłowni lub pomieszczenia technicznego.

Jednostka zewnętrzna przeznaczona jest do montażu na zewnątrz budynku. Może zostać zainstalowana na specjalne podstawie, którą przymocowujemy do ściany lub podłoża. Jej umieszczenie w dużej mierze zależy od naszych upodobań, ale musi nadal spełniać konkretne wymogi. Jednym z nich jest niskie nasłonecznienie ściany, na której jest mocowana. Wysoka ilość promieni słonecznych może zakłamywać czujniki temperatury, które mogłoby niepoprawnie odczytywać zewnętrzną temperaturę powietrza.

Instalacje pompy ciepła należy również rozważyć pod kątem poziomu głośności pracy jednostki. Pompy ciepła wysokiej klasy mają stosunkowo niski poziom głośności. Niestety nadal jest to jakiś poziom odgłosów, dlatego umieszczenie jednostki przy oknie może być uciążliwe. Szczególnie przy problemach ze snem.

Jeśli na zewnątrz temperatura jest ujemna, skąd powietrzna pompa ciepła pobiera energię?

Wszystko, co ma wyższą temperaturę niż zero bezwzględne (-273°C) może być źródłem energii. Dzięki działaniu sprężarki, pompa jest w stanie odzyskać tę energię, a następnie spowodować przemianę CO2 lub freonu, czyli czynnika grzewczego.

Do jakich najniższych temperatur pompa ciepła pracuje?

Dostępne na rynku pompy ciepła działają do zewnętrznej temperatury -28°C. Zależnie od okolicznej średniej temperatury powietrza oraz zapotrzebowania energetycznego, należy dobrać pompę ciepła o odpowiednich parametrach. W tym celu nasi inżynierzy przeprowadzą odpowiednie konsultacje.

COP – co to takiego?

COP z angielskiego Ceofficient Of Performance to wskaźnik, który określają producenci pomp. Odpowiada on za poziom wydajności pompy, a dokładniej wytwarzanej przez nią energii w stosunku do pobieranej przez nią energii elektrycznej.

Wyższy współczynnik świadczy o jej większej wydajności. Pompa ciepła wytwarza większą ilość ciepła przy zużyciu tej samej ilości energii. Żeby lepiej to zrozumieć, powiedzmy, że pompa ciepła ma wskaźnik COP o wysokości 4,0. Pobiera wówczas 1kW energii elektrycznej, wytwarzając 4kW mocy grzewczej.

Współczynnik ten określany i badany jest w warunkach laboratoryjnych, więc na jego faktyczny wynik może wpływać kilka czynników, takich jak temperatura powietrza na zewnątrz, albo temperatura wody w centralnym ogrzewaniu. Czy wobec tego jest skutecznym wskaźnikiem wydajności pompy?

Najbardziej rzeczywistym i najskuteczniejszym wskaźnikiem określa się SCOP. Jest on sezonowy dla całego roku. Określa koszt, jaki poniesiemy za prąd przy używaniu pompy ciepła. Analizując właśnie ten wskaźnik, możemy zoptymalizować oszczędności.

Jaka instalacja grzewcza do pompy ciepła?

Pompa ciepła osiąga najlepsze wyniki, kiedy połączymy ją z instalacjami grzewczymi, które nie wymagają wysokich temperatur do odpowiedniego działania. Są to tzw. niskotemperaturowe systemy grzewcze, kiedy woda w nich działająca nie musi osiągać wysokich temperatur. Ogrzewanie podłogowe odpowiednio działa już z wodą o temperaturze 35°C. Innym przykładem tego rodzaju instalacji są klimakonwektory. Przy tego typu instalacjach koszty jej użytkowania są znacznie niższe niż przy integracji z klasycznymi grzejnikami, które potrzebują wysokich temperatur. Wysoka temperatura wody w centralnym ogrzewaniu obniża sprawność pompy, o co nie musimy się obawiać przy połączeniu jej z ogrzewaniem podłogowym.

Zastosowanie klimakonwektorów może również posłużyć jako dodatkowe chłodzenie budynku w okresie letnim.

Czy pompa ciepła nadaje się tylko do dopiero powstającego domu?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Długa: Oczywiście lepiej jest zamontować pompę ciepła już na etapie budowy, bo dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kosztów i błędów konstrukcyjnych, jak niepotrzebne stawianie komina. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Pompę ciepła możemy zintegrować z już istniejącą instalacją grzewczą w domu lub całkowicie zmodernizowaną pod potrzeby wydajnościowe urządzenia. Cały proces jest dość skomplikowany, dlatego jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy skonsultować się z naszymi inżynierami, którzy będą w stanie oszacować koszty, jakie należy ponieść oraz to, czy będzie to efektywne źródło ciepła.

Dlaczego ludzie decydują się na montaż pompy ciepła w już istniejących budynkach? Z powodu wielu zalet, które wymieniliśmy powyżej. Jest to bardzo wygodne źródło ogrzewania, które nie wymaga naszej ingerencji.

Czy jestem w stanie zapłacić mniej za instalację pompy ciepła?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Długa: Oczywiście lepiej jest zamontować pompę ciepła już na etapie budowy, bo dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kosztów i błędów konstrukcyjnych, jak niepotrzebne stawianie komina. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Pompę ciepła możemy zintegrować z już istniejącą instalacją grzewczą w domu lub całkowicie zmodernizowaną pod potrzeby wydajnościowe urządzenia. Cały proces jest dość skomplikowany, dlatego jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy skonsultować się z naszymi inżynierami, którzy będą w stanie oszacować koszty, jakie należy ponieść oraz to, czy będzie to efektywne źródło ciepła.

Dlaczego ludzie decydują się na montaż pompy ciepła w już istniejących budynkach? Z powodu wielu zalet, które wymieniliśmy powyżej. Jest to bardzo wygodne źródło ogrzewania, które nie wymaga naszej ingerencji.

Warto rozejrzeć się za aktualnymi dofinansowaniami, które być może nam przysługują. Niektóre z nich oferują wymianę i modernizację źródeł ogrzewania na lepsze, bardziej efektywne. Aby jednak mieć pewność, który projekt nas obejmuje i nadal działa, zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą. Chętnie pomożemy zorientować się w tej kwestii.

Tagi : pompy ciepła Katowice instalacja pomp ciepła Katowice instalacja pompy ciepła Katowice montaż pomp ciepła Katowice montaż pompy ciepła Katowice