Rekuperacja Skawina

Wraz z dniem 1 stycznia 2023 w Gminie Skawina obowiązuje zakaz używania starych pieców. Stało się to w wyniku zakrojonych na szeroką skalę działań antysmogowych. Z uwagi na bliskość miejsc przemysłowych oraz miasta Krakowa, Skawina zaliczała się do niechlubnej listy najbardziej zatrutych miejscowości w Polsce.

Mieszkasz w Skawinie? Pomyśl o rekuperacji. Jest to system dostarczania świeżego powietrza bez zużywania energii. Jak to możliwe? Poznaj zasady działania instalacji i ciesz się rześkim powietrzem w swoim domu.

Wysoki komfort życia

Dom, w którym działa rekuperacja to dom energooszczędny oraz zdrowy. Lepszej jakości powietrze panujące wewnątrz domu, przyczynia się do dobrego samopoczucia wszystkich domowników. Brak wilgoci sprawia, że w domu nie rozwijają się bakterie, wirusy, grzyb oraz pleśń. Dodatkowo wszystkie zapachy, na przykład powstałe w kuchni podczas gotowania, są szybko likwidowane.

Energooszczędny dom to nie tylko wyższy komfort życia, ale także inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo na przyszłość.

Korzyści płynące z posiadania systemu rekuperacji:

 • Zdrowy i spokojny sen
 • Troska o planetę
 • Ochrona antysmogowa
 • Pomoc w przypadku alergii
 • Oszczędności
 • Odzyskanie energii
 • Brak pleśni i wilgoci
 • Mniejsza ilość kurzu
 • Brak much, komarów i innych owadów

Planujesz budowę domu? Już dziś zainwestuj w rekuperację i oszczędź na:

 • Budowie kominów wentylacyjnych
 • Dobrze przygotowanym projekcie
 • Wyborze okien
 • Projektowaniu kotłowni

Zasada działania systemu rekuperacji jest bardzo prosta. Polega na tym, że powietrze zużyte znajdujące się w pomieszczeniu zostaje z niego wywiewane, a jego miejsce zajmuje świeże powietrze. Obie masy powietrza płyną osobnymi kanałami i nie stykają się ze sobą. Transfer odbywa się bez hałasu.

Wsparcie systemu, czyli GWC

GWC, czyli Gruntowy Wymiennik Ciepła to opcja dodatkowa. GWC pobiera energię z gruntu i wstępnie obrabia powietrze, zanim w dalszej kolejności trafi ono do rekuperatora. Latem powietrze będzie schładzane, natomiast zimą ogrzewane.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Oprócz usuwania wilgoci z pomieszczeń rekuperacja zadba również o odpowiednie nawilżenie. Osoby noszące okulary lub szkła kontaktowe przeważnie w suchych pomieszczeniach miewają problemy z suchością oka i muszą używać specjalnych kropli nawilżających. Z rekuperacją można o tym zapomnieć, ponieważ dobrze dobrane filtry zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia.

Szybciej schnące pranie oraz brak zaparowanych szyb to kolejny atut rekuperacji. Oprócz tego świeże powietrze jest dostarczane do pomieszczenia za pomocą urządzenia, dlatego nie ma potrzeby robienia niebezpiecznych przeciągów oraz wietrzenia domu i otwierania okien.

Smog, który szczególnie można odczuć na terenach Skawiny, ma szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Specjalne filtry zapewniają powietrze bez smogu oraz szkodliwych substancji, pyłów i toksyn.

Na adres zapytania@rekuperatory-ask.pl wyślij nazwę projektu domu, napisz, na jakim obecnie etapie jest budowa oraz podaj lokalizację i dane kontaktowe, a my przygotujemy bezpłatną ofertę.

Ile kosztuje instalacja?

Cena zależy od rodzaju i wielkości urządzenia oraz poszczególnych opcji dodatkowych. Dodatkowo, jeśli podpiszesz z nami umowę, projekt rekuperacji otrzymujesz gratis.

Aby otrzymać bezpłatną wycenę, wystarczy, że wypełnisz formularz, napiszesz na adres zapytania@rekuperatory-ask.pl lub zadzwonisz pod numer 12 346 16 42

Czy można wykonać system bez projektu?

Projekt rekuperacji jest niezbędny do tego, aby instalacja została wykonana prawidłowo. Z reguły gotowe projekty, jakie można nabyć wraz z projektem domu, nie zawierają późniejszych zmian budowlanych.

Poza tym rzetelnie przygotowany projekt uwzględni zapotrzebowanie na ilość powietrza, moc oraz umiejscowienie urządzenia, przebieg kanałów wentylacyjnych i inne szczegóły.

Po otrzymaniu od nas wyceny można skorzystać z bezpłatnego spotkania na budowie i dowiedzieć się więcej informacji.

Jak wyglądają poszczególne etapy współpracy z ASK?

1. Po otrzymaniu niezbędnych informacji przygotujemy bezpłatną wycenę

2. Kilka dni później kontaktujemy się i proponujemy bezpłatne spotkanie (w biurze, na budowie, online)

3. Po podpisaniu umowy projekt dajemy gratis

4. Prace instalacyjne rozłożone przeważnie na dwa etapy

Czy dom zamieszkany kwalifikuje się do zrobienia rekuperacji?

Z reguły nie ma przeciwwskazań do wykonania systemu wentylacji mechanicznej w domu zamieszkanym. Chociaż wiąże się to z nieco większym nakładem pracy, to jest to możliwe. Przeważnie jest szansa na wykorzystanie już istniejących kanałów, jednak do dokładniejszej wyceny niezbędny jest projekt oraz wizyta inżyniera na budowie.

Dodatkowo na wykonanie różnych instalacji w domu zamieszkanym przewidziane są różne zapomogi rządowe, dlatego warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

W jaki sposób mogę skorzystać z dotacji na urządzenie?

Zakup i montaż systemu rekuperacji objęty jest Programem Czyste Powietrze. W oparciu o wytyczne przedstawione we wniosku można starać się o dofinansowanie na instalację. Więcej informacji udzieli nasz konsultant. Oprócz tego mieszkańcy domów zamieszkanych w Gminie Skawina mogli brać udział w programie Stop Smog. Na stronie programu znajdują się dokładniejsze komunikaty.

rekuperacja Skawina⭐⭐⭐⭐⭐

Ocena 5/5
Głosów 56