Poniżej znajdziesz dokładny opis naszej oferty w zakresie fotowoltaiki. Przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę. Skontaktuj się z nami: e-mail zapytania@rekuperatory-ask.pl lub telefon 12 346 16 42. Zapraszamy do kontaktu.

Fotowoltaika – dom zeroenergetyczny w zasięgu ręki!

Co to takiego?

Instalacja fotowoltaiczna to system odzyskujący energię pochodzącą z promieniowania słonecznego i przekształcający ją w prąd elektryczny na potrzeby funkcjonowania domu.

Ogniwa fotowoltaiczne absorbują promieniowanie słoneczne generując prąd stały (DC), który następnie jest przetwarzany w prąd zmienny (AC) używany w budynkach mieszkalnych.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

  1. Panele fotowoltaiczne pochłaniają energię światła słonecznego i przetwarzają ją na prąd stały DC.
  2. Inwerter (falownik) przetwarza prąd DC pozyskany z paneli na prąd zmienny AC, który jest wykorzystywany w budynku.
  3. Dostarczony w ten sposób prąd zmienny AC płynie do licznika energii i zasila urządzenia domowe.
  4. Nadmiar wyprodukowanej przez panele energii elektrycznej jest oddawany do sieci elektrycznej poprzez licznik dwutaryfowy.

Oto dalsze szczegóły: Standardowy panel składa się z krzemowych celi połączonych szeregowo lub równolegle (moduły są zalaminowane przezroczystą folią EVA, dzięki czemu ogniwa pozostają w próżni), metalowej ramy, hartowanej szyby ochronnej oraz przewodów zbierających wyprodukowany przez silikonowe cele prąd. Dzięki swoim właściwościom przewodzącym krzem absorbuje promieniowanie słoneczne i przekształca je w energię elektryczną. Odbywa się to dzięki procesowi, który został nazwany zjawiskiem fotoelektrycznym, w którym światło słoneczne powoduje ruch elektronów, co daje początek przepływowi prądu elektrycznego DC.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Dzięki stosowaniu paneli fotowoltaicznych można znacznie obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych. Dobrze dobrany system fotowoltaiczny może zaoszczędzić nawet 80% zużywanej energii i amortyzuje się z reguły w okresie 5-7 lat.

Użytkownik w pierwszej kolejności zużywa wyprodukowaną energię na własne potrzeby, następnie niewykorzystany nadmiar energii przekazuje do sieci elektrycznej. Nadmiar energii jest zliczany przez dwutaryfowy licznik energii elektrycznej i odbierany w okresach wzmożonego zużycia.

Jeżeli planujesz ogrzewać swój dom pompą ciepła, fotowoltaika staje się naturalnym wyborem. Taka instalacja obniży, a nawet zredukuje do zera koszty ogrzewania budynku, jest więc wysoce pożądana.

Więcej na temat pomp ciepła przeczytasz w dziale Pompy ciepła – kliknij.

Ile to kosztuje?

Cena systemu paneli fotowoltaicznych jest uzależniona przede wszystkim od jego mocy oraz – oczywiście – klasy zainstalowanych urządzeń. Jeżeli chciałbyś otrzymać wycenę takiej instalacji, wypełnij ten formularz.

Istotną informacją dla osób zainteresowanych panelami fotowoltaicznymi jest możliwość uzyskania dofinansowania poprzez uzyskanie dotacji.
Nasza firma współpracuje również z Bankiem Santander, który udziela nisko oprocentowanych kredytów na OZE (odnawialne źródła energii, w tym na fotowoltaikę)

Więcej na temat dotacji i kredytów przeczytasz w zakładce Dotacje i kredyty – kliknij.

Najczęściej zadawane pytania

Czy panele fotowoltaiczne to to samo co kolektory słoneczne?

Nie. Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd elektrycznya kolektory, czyli tzw. solary podgrzewają wodę użytkową dla domu. Przekłada się to na wysokość potencjalnych oszczędności płynących z każdego z tych systemów: w przypadku kolektorów oszczędzamy jedynie koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej (lub ewentualnie podgrzewania wody w basenie) natomiast w przypadku ogniw można całkowicie wyeliminować koszty ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i pracy urządzeń domowych.

Gdzie montować panele fotowoltaiczne?

Domyślnym wyborem będzie dach, choć nie jest to wymóg. Jeżeli na dachu brakuje miejsca lub jego połacie są skierowane w niepożądanych kierunkach, panele można zamontować na dedykowanych stelażach na działce. Takie rozwiązanie daje możliwość optymalnego ustawienia kierunku oraz kąta nachylenia paneli. Skoro już o tym mowa, najbardziej pożądanym kierunkiem ustawienia paneli jest oczywiście strona południowa a optymalny kąt nachylenia to 30-50 stopni.

Jak jest rozliczany zużyty i wyprodukowany prąd?

Zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii, w przypadku instalacji do 10 kW mocy można oddać nadmiar wyprodukowanej energii do sieci a następnie pobrać do 80% tej wartości, bez ponoszenia kosztów jej przesyłu. Rozliczenie następuje w cyklu rocznym, co jest szczególnie korzystne, gdy weźmie się pod uwagę, że system produkuje mniej energii, gdy zapotrzebowanie na nią jest największe (mowa oczywiście o okresie zimowym).