Czyste powietrze i lepsze zdrowie – korzyści ze stosowania instalacji energooszczędnych

Przez ostatnie 4,5 miliarda lat klimat na Ziemi ulega ciągłym zmianom. Chociaż wielu wybitnych naukowców twierdzi, że to naturalny cykl, to musimy szczerze sobie przyznać, że w ostatnich stuleciach to głównie ludzie są siłą napędową wszelkich niekorzystnych zmian klimatycznych. Szybki rozwój techniki, budowa coraz to nowszych i większych fabryk, niekontrolowane zanieczyszczenia wód i inne, to główne przyczyny zanieczyszczenia środowiska.
Czy istnieją jakieś sposoby na zmniejszenie tych negatywnych skutków?

Troska o planetę

Nowoczesne technologie, takie jak rekuperacja, pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne, mogą mieć naprawdę duży wpływ na poprawę jakości powietrza.

Wciąż widoczne w wielu domach tradycyjne źródła energii typu piece, emitują do atmosfery szkodliwy dym. Duża ilość gazów cieplarnianych powoduje niszczenie zagrożonych gatunków roślin oraz zwierząt oraz przyczynia się do obecnie występujących warunków.

Nowoczesne panele fotowoltaiczne nie tylko nie generują szkodliwych odpadów, ale także zmniejszają zużycie energii, czego wynikiem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, fotowoltaika oraz pompa ciepła wykorzystują energię odnawialną, dzięki czemu nie powodują wyczerpania zasobów naturalnych Ziemi.

Niestety, groźne substancje znajdujące się w powietrzu szkodzą naszemu zdrowiu. Korzyści związane z użytkowaniem instalacji energooszczędnych wiążą się więc nie tylko z mniejszym zanieczyszczeniem powietrza, ale także z poprawą poziomu życia.

Korzyści dla zdrowia

Astma, katar, duszności, choroby układu naczyniowego, alergie skórne i wziewne a nawet nowotwory – to widoczne i odczuwalne negatywne skutki złej jakości powietrza. Czy instalacje energooszczędne są w stanie zmniejszyć ryzyko tych chorób i poprawić stan zdrowia domowników?

Wilgoć, pleśń, bakterie i wirusy to potencjalne zagrożenia związane z brakiem dostępu do świeżego powietrza wewnątrz pomieszczenia. Rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej.

Odpowiednio zaprojektowana i utrzymana w dobrym stanie instalacja rekuperacji zapewnia stałą wentylację i dopływ czystego powietrza. Zużyte i zanieczyszczone powietrze jest usuwane na zewnątrz, co przyczynia się do poprawy samopoczucia domowników. Dodatkowo specjalne filtry o podwyższonej klasie dbają o to, aby do budynku nie dostawały się pyłki i roztocza, które mogą powodować alergię.

Pompa ciepła nie emituje szkodliwych gazów, pyłów ani toksyn. Jest całkowicie bezpieczna, bezobsługowa i bezawaryjna. Wraz z systemem ogrzewania podłogowego tworzy korzystne i bezpieczne środowisko.

Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię pochodzącą ze słońca, co sprawia, że nie generują kosztów oraz obniżają rachunki za prąd. Fotowoltaika podnosi komfort życia i pozwala na niezależność od sieci miejskiej.

Dom wyposażony w rekuperację, pompę ciepła oraz fotowoltaikę jest nowoczesny, energooszczędny i ekologiczny. Domy energooszczędne mają wyższą cenę na rynku nieruchomości, jest to więc doskonała inwestycja przyszłość.

Co ciekawe, na wszystkie instalacje energooszczędne można otrzymać spore dofinansowanie. O czym mowa?

Programy rządowe promujące montaż instalacji energooszczędnych

Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, wiele państw inicjuje szereg programów, które mają poprawić jakość środowiska. Jednym z takich działań jest obchodzony 22 kwietnia ogólnoświatowy Dzień Ziemi.

W Polsce także prowadzone są na szeroką skalę działania na rzecz planety. W dużych miastach stale trwa rozbudowa ścieżek rowerowych oraz odbywa się sadzenie nowych drzew.

Powstały również specjalne programy rządowe zachęcające do kupna i montażu instalacji energooszczędnych. Po spełnieniu warunków danego programu można otrzymać dofinansowanie na instalację rekuperacji, pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych i innych.

Jako firma ASK Energooszczędne Instalacje z całej siły popieramy inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i pomagamy naszym klientom w otrzymaniu dotacji.

Zalety instalacji energooszczędnych

  • Wykorzystanie energii odnawialnej
  • Mniejsze rachunki za prąd
  • Gromadzenie nadwyżki energii
  • Wysoka wydajność
  • Brak szkodliwych spalin, pyłów, gazów
  • Bezawaryjność
  • Bezpieczeństwo użytkowania
  • Większy komfort życia
  • Niezależność od sieci energetycznych
  • Inwestycja przyszłości
  • Brak alergii

Cel w zasięgu ręku

Montaż instalacji energooszczędnych, takich jak rekuperacja, pompa ciepła czy fotowoltaika przynosi widoczne korzyści finansowe. Największą zaletą jest oczywiście oszczędność na rachunkach za energię, co jest czynnikiem decydującym dla wielu inwestorów. Jednak korzyści jest znacznie więcej.

Innym wymiernym atutem jest poprawa jakości zdrowia, a co za tym idzie obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.
Niestety stale powiększająca się dziura ozonowa, emisja szkodliwych substancji i produkcja zanieczyszczeń na wielką skalę, mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Troska o planetę to wspaniały cel, który jest w zasięgu ręki, a instalacje energooszczędne to pierwszy krok w jego osiągnięciu.

Dbajmy o Ziemię, bo to nasz dom.