Rekuperatory ścienne – innowacja w dziedzinie wentylacji

Czym są rekuperatory ścienne?

Rekuperatory ścienne to nowatorskie i bezinwazyjne rozwiązanie, które umożliwia poprawę jakości powietrza wewnątrz budynku, bez konieczności instalowania kanałów wentylacyjnych.

Rekuperatory bezkanałowe, podobnie jak tradycyjna rekuperacja, odzyskują ciepło z powietrza, które jest określane jako zużyte. Poprzez odpowiednią cyrkulację do wnętrza pomieszczenia trafia natomiast powietrze świeże, czyste i bez szkodliwych substancji. Powietrze zużyte, czyli zanieczyszczone jest wywiewane na zewnątrz.

Dla kogo rekuperacja bezkanałowa?

Oferta na rekuperację ścienną może zainteresować szczególnie osoby wykonujące termomodernizację oraz tych, którzy chcą poprawić jakość powietrza w swoim domu lub biurze, ale niekoniecznie myślą o dużym remoncie i ponoszeniu dodatkowych kosztów.

Biorąc pod uwagę szereg zalet jakie zapewnia rekuperacja bezkanałowa, staje się ona coraz bardziej popularnym wyborem również wśród inwestorów budujących nowy dom.

Zalety rekuperacji ściennej

Brak instalacji kanałów wentylacyjnych
Łatwy proces instalacji
Minimalna inwazyjność
Oszczędność energii
Niższe rachunki za ogrzewanie
Czyste i świeże powietrze

Montując rekuperatory ścienne, nie ma potrzeby poprowadzenia kanałów wentylacyjnych, które należy wykonać na odpowiednim etapie budowy nowego obiektu. Łatwy proces instalacji rekuperatora ściennego pozwala więc zaoszczędzić czas oraz koszty.

Czyste powietrze, jakie dostarczane jest przez rekuperator, gwarantuje lepsze samopoczucie i wspomaga dbałość o zdrowie. Alergicy, którzy cierpią z powodu dużej ilości kurzu i pyłków z pewnością zauważą różnicę w jakości wdychanego powietrza.

Dzięki funkcji odzysku ciepła, rekuperatory bezkanałowe umożliwiają większą oszczędność energii. Jest to widoczne w niższych rachunkach za ogrzewanie, a to generuje większe korzyści finansowe.

Jak wybrać rekuperator bezkanałowy

Moc i wielkość urządzenia

Decydując się na zakup rekuperatora ściennego, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze, aby określić moc oraz wielkość urządzenia należy ocenić powierzchnię pomieszczenia, które będzie wentylowane. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zbyt mały rekuperator nie będzie na tyle wydajny, aby mógł dostarczyć potrzebnej ilości świeżego powietrza.

Filtry

Inną sprawą jest rodzaj filtrów, w które wyposażony jest rekuperator bezkanałowy. Jakie filtry są najbardziej skuteczne? Przede wszystkim filtry podwyższonej klasy, które skutecznie usuwają wszelkie drobnoustroje, alergeny, kurz, pyłki i inne.

Poziom hałasu

Warto również zwrócić uwagę na poziom głośności wybranego urządzenia. Zbyt hałaśliwy rekuperator będzie z pewnością uciążliwy podczas codziennego użytkowania.

Części zamienne i serwis

Kolejnym istotnym elementem jest sprawdzenie dostępności części zamiennych oraz serwisu urządzenia. Jest to ważne, aby w razie drobnej usterki móc szybko zareagować i nie dopuścić do powstania większej awarii.

Jak wygląda proces instalacji rekuperatorów ściennych?

W przypadku instalacji rekuperacji kanałowej wymagane jest zachowanie określonych ram czasowych. Już na etapie budowy warto także wiedzieć o możliwości rezygnacji z kominów wentylacyjnych. Dodatkowo należy pamiętać o wcześniejszym wykonaniu otworów w stropie, a później rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych.

Sytuacja wygląda inaczej w trakcie instalacji rekuperatorów ściennych. Sam proces montażu nie wymaga większego nakładu pracy i jest bezproblemowy. Wybierając miejsce na rekuperator, warto przemyśleć czy dany punkt pozwoli na swobodny przepływ mas powietrza wewnątrz i z zewnątrz. Przewiercenie otworów w ścianie to kolejny etap montażu. Następnie nadchodzi kolej na zamocowanie urządzenia i podłączenie rur wentylacyjnych. Ostatni etap to uruchomienie rekuperatora i sprawdzenie poprawności jego działania.

Instalację rekuperatorów ściennych warto powierzyć wykwalifikowanej ekipie, która zauważy ewentualne oznaki nieprawidłowości.

Konserwacja rekuperatorów ściennych

Regularna wymiana filtrów to szansa na zwiększenie żywotności rekuperatorów ściennych. Czyste filtry będą bardziej skuteczne, a biorąc pod uwagę obecny poziom zanieczyszczenia środowiska, warto wymieniać je co kilka miesięcy. Oprócz tego, dobrze jest wykonywać rutynowe czyszczenie wnętrza rekuperatora, czyli usuwanie nagromadzonego kurzu i brudu.

Cykliczne przeprowadzanie konserwacji zwiększa wydajność rekuperatora i zapewnia dostęp do czystego powietrza przez cały czas.

Zgłoś się po czyste powietrze

Częstym problemem w starszych domach jest występująca wilgoć, parujące szyby i uczucie zaduchu. Korzystanie z rekuperatorów ściennych zapewnia dostęp do dużej ilości świeżego powietrza, co przekłada się na wiele korzyści zdrowotnych.

Rekuperacja jest idealnym rozwiązaniem dla osób wykonujących termomodernizację, tym bardziej że obecne programy rządowe (na przykład Czyste Powietrze) gwarantują możliwość otrzymania dotacji na ten cel.

ASK Energooszczędne Instalacje oferuje szeroki wybór rekuperatorów kanałowych oraz ściennych. Służymy profesjonalnym doradztwem i pomożemy w znalezieniu idealnego rozwiązania do Twojego domu.

Świeże powietrze jest naprawdę w zasięgu Twojej ręku.

Wypełnij formularz kontaktowy, aby otrzymać bezpłatną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *