Czy warto zainwestować w termomodernizację w 2024?

Termomodernizacja polega na wprowadzeniu różnych usprawnień w istniejącym już budynku. Jej celem jest minimalizacja zużycia energii. Poza tym umożliwia poprawę komfortu domowników oraz wspomaga troskę o środowisko. Po wykonanej termomodernizacji znacznie wrasta wartość rynkowa nieruchomości. Większe oszczędności energii zwiększają także atrakcyjność budynku. Dodatkowo lepsza efektywność energetyczna przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Warto zastanowić się nad wykonaniem termomodernizację z kilku powodów:

 • Oszczędność energii
 • Zmniejszenie emisji CO2
 • Podniesienie wartości nieruchomości
 • Poprawa komfortu życia mieszkańców
 • Możliwość skorzystania z ulg podatkowych
 • Możliwość skorzystania z dotacji rządowych

Kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę, planując termomodernizację

Ocieplenie

Odpowiednio wykonana izolacja termiczna ścian, poddasza lub dachu przyczynia się do zatrzymania większej ilości ciepła wewnątrz budynku, czego skutkiem jest mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Mniejsze wychłodzenie budynku przekłada się na również na mniejsze koszty eksploatacji i niższe rachunki za energię.

Warto pamiętać, że nieodpowiednio ocieplony budynek generuje aż 1/3 strat energii cieplnej. Bardzo dobrze sprawdza się w tym wypadku ocieplenie pianą PUR. Piana ma wysokie właściwości izolacyjne, dzięki temu skutecznie zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Wymiana starych okien i drzwi to podstawa termomodernizacji. Energooszczędne drzwi i okna nie tylko minimalizują straty ciepła, ale także zapewniają lepszą izolację termiczną oraz akustyczną. Poprawa izolacji termicznej wpływa bardzo korzystnie na stan techniczny całego budynku, szczególnie elementów konstrukcyjnych.

Modernizacja źródła ogrzewania

Wymiana starego źródła ogrzewania na nowoczesną pompę ciepła przyniesie wiele korzyści ekonomicznych. Wydajna i energooszczędne pompa ciepła obniża emisję CO2 o 20%. Poza tym jest bezobsługowa i daje możliwość niezależności energetycznej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał informację, że od 1 kwietnia 2024 roku (uwzględniając okres przejściowy) dofinansowanie na zakup pompy ciepła będzie możliwe jedynie na urządzenie, które ma potwierdzone europejskie badania. Ekspertyzy muszą być wykonane przez określone laboratoria na terenie Unii Europejskiej. Dla wnioskodawców przygotowano specjalną listę zielnych urządzeń i materiałów (ZUM), które kwalifikują się do dofinansowania.

Modernizacja systemu wentylacji

Prawidłowo wykonany system wentylacji mechanicznej sprawia, że wewnątrz budynku nie zbiera się wilgoć oraz opary kuchenne. Dodatkowo do pomieszczeń dostarczane jest świeże powietrze, a zużyte powietrze jest wywiewane na zewnątrz. Rekuperacja przyczynia się do poprawy komfortu życia mieszkańców zarówno w zimie, jak i latem. Oprócz tego eliminuje rozwój pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów, które chętnie rozprzestrzeniają się w wilgotnych warunkach, a są powodem groźnych chorób typu alergia lub astma.

Rozwiązania dla właścicieli domów jednorodzinnych

Termomodernizacja, chociaż nie kosztuje tyle, co budowa nowego domu, również wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym. Warto jednak pamiętać, że mimo większego nakładu kosztów, całość inwestycji w perspektywie czasowej bardzo się opłaca.

Na szczęście, dostępne są ulgi podatkowe, związane z termomodernizacją, dla właścicieli domów jednorodzinnych (od 15 lutego 2024). Dzięki takiej uldze można odliczyć do 53tys.zł, a w przypadku małżeństwa kwota wzrasta do 106tys.zł.

Istnieją także liczne dotacje na działania związane z modernizacją starszego budynku. Na liście dostępnych prac znajduje się między innymi izolacja, wymiana starszego źródła ciepła na nowe, zakup i montaż systemu wentylacji mechanicznej i inne. Oczywiście uzyskanie dofinansowania wymaga spełnienia określonych warunków. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnych stronach wybranego programu.

Jakie obecnie programy są wsparciem dla termomodernizacji?

Czyste Powietrze

Jest to program rządowy pomagający w dokonaniu zakupu i kompleksowej wymiany:

 • nieefektywnych źródeł ciepła (typu piec) na bardziej energooszczędne (pompy ciepła)
 • instalacji grzewczej
 • ocieplenia
 • stolarki okiennej
 • wentylacji
 • paneli fotowoltaicznych (fotowoltaiki)

Moje Ciepło

Program dedykowany jest właścicielom domów jednorodzinnych, którzy myślą ekologicznie i ekonomicznie. Budżet programu wynosi 600 000 000zł, a dotację można otrzymać w wysokości nie większej niż 21 tys. zł. Wysokość dofinansowania zależy między innymi od rodzaju wybranego urządzenia. Nabór wniosków trwa do 31.12.2026 roku.

Dotacja przewiduje:

 • Zakup i montaż gruntowej pompy ciepła
 • Zakup i montaż pompy powietrze-powietrze
 • Zakup i montaż pompy powietrze-woda

Termomodernizacja może być kosztowna. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wynikające z niej długofalowe korzyści będą widoczne zarówno dla portfela inwestora, jak i środowiska naturalnego co sprawia, że jest to jak najbardziej opłacalna inwestycja. Poza tym, biorąc pod uwagę dostępne możliwości otrzymania dofinansowania z programów rządowych, warto przemyśleć ten krok.