Smog a pompa ciepła

Smog a pompa ciepła

Najważniejsze, że działa! Ma spełniać swoją funkcję i tyle! Nie przypisujmy do tego całej ideologii. To tylko niektóre ze zdań, które może usłyszeć osoba dbająca o środowisko. Nie inaczej jest w przypadku wyboru ogrzewania. Chcemy, żeby spełniało swoją funkcję i zapewniało nam komfortową temperaturę szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ale jeśli możemy zastosować urządzenia, które nam to zapewnią, a dodatkowo nie będą dokładać się do powstawania i tak znacznego smogu w Polsce? Właśnie takie rozwiązanie wybrało już wiele osób w Polsce.

Pompa ciepła – czy to nie jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe?

O tego rodzaju ogrzewania krąży wiele opinii i co człowiek to każda kolejna wersja. Niestety niechlubne modele pomp ciepła, montowane przez niedoświadczone osoby znacznie przyczyniły się do tej opinii, której po latach wiele osób nie chce zmienić. Dziś mamy do czynienia z modelami o wiele wydajniejszymi, które spełniają swoje funkcje grzewcze bez potrzeby instalacji dodatkowych źródeł ciepła. Pompa ciepła woda-powietrze czy pompa ciepła gruntowa to rozwiązanie zarówno w przypadku powstawania nowego domu, ale też takiego, który już stoi od lat. Na ulepszanie, modernizację i podnoszenie jakości życia w domu nigdy nie jest za późno. Fakt, nie w każdym wypadku jest to zupełnie możliwe, szczególnie kiedy mówimy o gruntowej pompie ciepła. Warto jednak zasięgnąć informacji, na przykład u naszych specjalistów, jak rzecz się ma w przypadku naszego domu.

„Sąsiad miał i cały czas marzł. Nabawił się różnych chorób”. Dzisiejsze modele pomp ciepła są w stanie zapewnić w domu naprawdę komfortowe warunki temperaturowe. Utrzymać temperaturę na naszym ulubionym poziomie. I chociaż lepszą wydajność cieplną przypisuje się raczej pompie gruntowej, to ta druga, znacznie tańsza opcja, wyraźnie ją w tym temacie dogania. Jak da radę w naszej okolicy? Pompy woda powietrze mogą mieć inną wydajność w zimniejszym, inną w cieplejszym miejscu w Polsce. Stąd też potrzeba konsultacji z doświadczonymi specjalistami.

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna nie tylko na czas upałów

Zastosowanie rekuperacji wielu osobom kojarzy się głównie z zachowaniem odpowiednio niskiej temperatury w okresie upałów. Rekuperacja to także utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury, czyli obniżenie zapotrzebowania na ciepło.

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu rekuperacji, warto zwrócić uwagę na rodzaj rekuperatora, który zostanie zastosowany. Czy posiada wydajny proces rozmrażania? Czy zastosowany rekuperator będzie miał poprawną budowę wymiennika ciepła? Czy potrzebne będzie zastosowanie nagrzewnicy, czy przepustnicy?

Po podjęciu odpowiednich decyzji będziemy mogli cieszyć się wentylacją, która potrafi zmniejszyć zapotrzebowanie cieplne nawet do 50%. Dzięki temu nie musimy decydować się na wysoko wydajne źródła ciepła, najlepiej na paliwo stałe. Dobrze zaizolowane kanały wentylacyjne zapobiegną nawiewaniu zupełnie zimnego powietrza, a zastosowanie odpowiednich wymienników pomoże w odzyskaniu ciepła, a nawet części wilgoci. Obrotowy wymiennik, czyli ten najbardziej odporny na zamarzanie oraz zastosowanie samego układu rozmrażania może odzyskać dużą ilość ciepła, co znacznie obniży koszty samego ogrzewania.

Niestety rekuperacja to nie zamiennik ogrzewania domu. Mimo że świetnie radzi sobie z rozprowadzeniem ciepła w domu pasywnym, w którym wszystkie elementy są dobrze przemyślane pod kątem niskiej utraty ciepła, to w przypadku zwykłym budownictw nie działa jako ogrzewanie. Jednak pozwala na zastosowanie źródeł ogrzewania o mniejszej sile, a co za tym idzie mniejszych kosztów, a nawet emisji do środowiska. Wydaje się dobrym stwierdzeniem to, że rekuperacja wspiera zmniejszenie smogu. Dodatkowo chroni również przed smogiem, dzięki możliwości zamontowania filtru antysmogowego, chroniącego powietrze domowe przed szkodliwymi czynnikami.

Smog – czy naprawdę mamy się czym martwić?

Dlaczego właściwie o tym mówimy w kontekście ekologicznych źródeł ogrzewania domu i sposobów na zmniejszenie zapotrzebowania cieplnego? Niektóre miejsca w Polsce powoli wprowadzają różnego rodzaju zakazy co do używania konkretnych paliw stałych lub wprowadzają w tym temacie znaczne ograniczenia. Takie kroki mają ograniczyć emisję zanieczyszczeń, a tym samym zmniejszyć ilość smogu. To powoduje, że wiele osób rozgląda się za innymi, przyjaźniejszymi środowisku sposobami na ogrzewanie domu.

Ale czy właściwie jest czego się obawiać? Czy smog w okresie zimowym jest prawdziwym zagrożeniem? Smog to mieszanina zanieczyszczeń powstałych przy spalaniu paliwa, czy to przy ogrzewaniu domu, produkcji przemysłowej czy poruszaniu się autem oraz mgły, która utrzymuje smog nad miastem. Oddychanie tak wysoko zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i może powodować wiele chorób dróg oddechowych i nie tylko.

Do niedawna szczególnie narażone na powstawanie i utrzymywanie się smogu były jedynie duże metropolie. Niestety od jakiegoś czasu to się zmieniło. Dziś czynnikiem jest zarówno obecność dużych przedsiębiorstw przemysłowych, jak i ukształtowanie terenu. Właśnie z powodu tego drugiego czynnika jednym z miejsc, które boryka się z dużą ilością smogu, jest Kraków, położony nisko, co uniemożliwia efektywny ruch powietrza. W tych i podobnych okolicach przykłada się szczególną wagę do walki ze smogiem oraz do odpowiedniej edukacji w tym temacie.

Czy powinniśmy się tym przejmować? Zwalczanie smogu to istotna kwestia, a jeśli jesteśmy w stanie aktywnie przyczynić się do poprawy środowiska, jest to tym bardziej cenne. Modernizacja źródeł ogrzewania to tylko jedno z wielu rozwiązań, które możemy podjąć. Przy tym sami korzystamy z nowoczesnego sposobu pozyskiwania ciepła, z którego wynika wiele korzyści. Efektywniejsze ogrzewanie i utrzymywanie stałej temperatury. Możliwość znacznego zmniejszenia kosztów, szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką. Oddychanie w domu czystym, przefiltrowanym powietrzem. Zalety wydają się nie mieć końca. Gdyby jednak powstały jakieś pytania, szczególnie w przypadku okolicy, w jakiej Państwo mieszkają, zachęcamy do kontaktu. Nasi eksperci postarają się pomóc ocenić wydajność poszczególnych systemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *