Jak przygotować dom na okres jesienno-zimowy

Jak przygotować dom okres jesienno-zimowy

Przygotowania do okresu jesienno-zimowego to dla wielu osób przegląd szafy, zmiana opon oraz rozpoczęcie roku szkolnego. Do tego okresu powinniśmy także przygotować dom i jego otoczenie. Dzięki podjęciu odpowiednich kroków nadchodząca i każda kolejna zima nie wyrządzi większych szkód. O co należy zadbać? Na co zwrócić uwagę?

 

Okna

 

Jeśli posiadamy w domu otwierane okna, ich odpowiednie funkcjonowanie zimą jest kluczowe. To właśnie one często tworzą mostek termiczny, czyli miejsce, przez które uchodzi duża część ciepłego powietrza. Nieodpowiednio działające uszczelki wpuszczają za to zimne powietrze z zewnątrz. Ochładza to temperaturę w mieszkaniu, co zwiększa potrzebę ogrzewania. Jak przygotować okna do okresu zimowego?

Uszczelki okienne należy dokładnie oczyścić i umyć. Można je także poddać dodatkowemu  zabezpieczeniu, na przykład przez użycie odpowiedniego preparatu do uszczelek. Tak zabezpieczone uszczelki mają większą szansę nie ulec zniszczeniu oraz nie zamarznąć. Ten etap jest także odpowiednim momentem na kontrolę szczelności okien oraz na odpowiednią reakcję, aby zapobiec ewentualnym problemom. Czasami sytuacja może wymagać regulacji uszczelek, a w niektórych, poważniejszych przypadkach nawet skorzystanie z pomocy fachowca.

 

Rynny

 

Przygotowanie domu do zimy to także potrzeba udrożnienia rynien. Opadające jesienne liście, ułamane gałęzie, pióra, czy inne zanieczyszczenia blokują poprawne działanie rynien. Rozpuszczający się śnieg lub najzwyczajniejsze opady nie znajdują ujścia w zablokowanej rynnie, przez co woda spływa innymi miejscami. Co to może właściwie oznaczać? Między innymi zniszczoną elewację. Podmoknięta elewacja, poddawana oddziaływaniu wody może w końcu ulec zniszczeniu, a jej osuszenie może zająć więcej czasu, niż się wydaje. Innymi skutkami mokrej elewacji mogą być zwiększona wilgotność w domu, a nawet pleśń.

Czyszczenie rynien nie jest trudnym zadaniem. Należy jednak pamiętać o ostrożności w związku z pracą na wysokości. Inną istotną kwestią jest dokładność. Każda dobrze wyczyszczona rynna to pewność, że nie zatkają jej żadne pozostawione nieczystości. Gdybyśmy pozostawili niedoczyszczoną rynnę, blokowana woda mogłaby zamarznąć, doprowadzając do trwałego uszkodzenia rynny.

 

Dach

 

Zrobione raz, a dobrze. Mogłoby się wydawać. Jednak przy zbliżającym się okresie jesienno-zimowym należy upewnić się, czy dach nie uległ zniszczeniu, którego być może nawet nie zauważyliśmy. Sprawdzenie strychu, czy nie widać plam po przeciekach oraz poszycia dachu pomoże przygotować dom również pod tym kątem. Innym elementem, który należy skontrolować, jest komin, o ile ktoś taki posiada. Sprawdzenie przepustowości komina jest dość wymagające, dlatego wiele osób decyduje się na wynajęcie w tym celu specjalistów.

W przypadku znalezienia jakichś przecieków i nieszczelności liczy się szybkie działanie. Wszelkie dziury należy załatać jeszcze przed rozpoczęciem zimy. Utrzymujący się na dachu śnieg mógłby znacznie uszkodzić poszycie dachu, a w niektórych wypadkach nawet krokwie i inne istotne elementy.

 

Źródła ciepła

 

Utrzymanie komfortowej temperatury zimą to główna funkcja różnego rodzaju źródeł ciepła. Dlatego jeszcze przed okresem grzewczym należy przeprowadzić kontrolę, w jakim stanie jest wybrany przez nas system. W przypadku mieszkań w bloku lub korzystania z centralnego ogrzewania przygotowanie do okresu grzewczego to jedynie włączenie w odpowiednim momencie grzejników, aby zapobiec ich zapowietrzeniu.

Zależnie od zastosowanego systemu grzewczego, piec może działać cały rok i ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Mimo wszystko zbliżający się okres zimowy wymaga dodatkowej kontroli pieca i całego systemu. Odpowietrzenie kaloryferów, o ile takie zostały zastosowane. Uzupełnienie braków wody w całej instalacji. Oczywiście każdy system wymaga innych kroków przygotowawczych.

Rekuperacja, czyli wysokiej jakości wentylacja mechaniczna również może wymagać odpowiednich działań. Jednym z kroków może być kontrola filtrów zastosowanych w naszym rekuperatorze, a co za tym idzie niekiedy nawet wymiana. Jest to czas, kiedy wiele osób decyduje się na zastosowanie dodatkowych filtrów, szczególnie w miejscach narażonych na zwiększony smog.

 

Przygotowanie ogrodu

 

Dlaczego ogród również należy przygotować do okresu zimowego, jeśli w zasadzie z niego wówczas niewiele korzystamy? Czy nie jest to jedynie dodatkowa praca? Ze względu na ogród wiele osób decyduje się na zamontowanie zewnętrznego dostępu do wody. Zapominając o przygotowaniu do zimy tego elementu, możemy doprowadzić do uszkodzenia tego systemu. Każdy zewnętrzny system wodny powinien być odcięty na okres zimowy, a urządzenia używane do nawadniania schowane. Zamarznięte elementy mogą ulec uszkodzeniu.

Przygotowanie ogrodu to także odpowiednie porządki. Niestety zima to czas na pożegnanie z ciepłymi popołudniowymi grillami, ale także z potrzebą koszenia trawy. Wobec tego wszystkie potrzebne do tego narzędzia mogą zostać odpowiednio oczyszczone oraz schowane. Dzięki temu nie tylko oczyścimy ogród, ale też będziemy mogli cieszyć się tymi przyrządami przez dłuższy czas niż zaledwie jeden sezon.

Czego potrzebuje ogród zimą? Najczęściej odśnieżania. Poprzedzająca ją jesień to zazwyczaj także grabienie liści. Przygotowanie ogrodu do tego okresu to także przygotowanie potrzebnych narzędzi to wspomnianych czynności.

Posiadanie domu to w przypadku wielu osób długo wyczekiwane marzenie. Wiąże się ono jednak z dużą ilością pracy, która najczęściej umykała nam, kiedy mieszkaliśmy w bloku lub budynkach wielomieszkalnych. Wszystkie te czynności spadały na wyznaczone do tego osoby, a my mogliśmy się cieszyć efektami ich wysiłków. Dbanie o dom szczególnie w okresie zimowym to przyjemna, choć ciężka praca. Chociaż wielu nazywa ją syzyfową to dbanie o „swoje” oraz dłuższe funkcjonowanie poszczególnych elementów jest nagrodą samą w sobie. Przeprowadzenie bardziej skrupulatnych kontroli pomoże nam mieć pewność, że nadchodząca zima nam niestraszna. Większe opady śniegu, czy duże zmiany temperatur i pogody nie będą stanowić dla naszego domu większego wyzwania. O ile oczywiście się do tego dobrze przygotujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *