5 powodów, dla których warto mieć pompę ciepła w domu

„To się w zasadzie nie opłaca, bo koszty będą za duże”. „Pompa ciepła wymaga dodatkowego źródła ogrzewania, sama nie da sobie rady”. „Wysoka temperatura w mieszkaniu? Też możesz o niej zapomnieć”. Pisaliśmy już o kilku legendach na temat ogrzewania pompą ciepła i dementowaliśmy te, które okazywały się fałszywe.

Pompy ciepła dzielimy na dwa rodzaje. Powietrzna pompa ciepła, czyli mówiąc bardziej profesjonalnie, pompa ciepła powietrze – woda oraz gruntowa pompa ciepła. Sama kategoria powietrznych pomp dzieli się jeszcze na dwie grupy, ze względu na rodzaj urządzenia. Każda z tych grup daje nam więc wybór i pozwala na zoptymalizowanie korzyści, jakich oczekujemy. Zastanówmy się więc, dlaczego w ogóle warto mieć pompę ciepła w domu?

5 powodów, dla których warto mieć pompę ciepła w domu

1. Pompa ciepła to nie tylko ogrzewanie centralne

Słysząc wyrażenie „pompa ciepła”, kojarzymy ją głównie z instalacją centralnego ogrzewania, ale może służyć jeszcze w innych dziedzinach. Faktycznie świetnie sprawdza się jako efektywne ogrzewanie mieszkania czy domu, ale służy także do podgrzewania wody. Tak skondensowane korzyści wpływają na obniżenie kosztów użytkowania ciepłej wody użytkowej, która w niektórych rejonach kraju sięga naprawdę wysokich cen.

Poza tym w sezonie letnim większość pomp ma funkcję chłodzenia, która może służyć do zmniejszania temperatury w budynku. Nie jest co prawda tak efektywna, jak klimatyzacja, ale zastosowanie klimakonwektorów pozwala utrzymać w pomieszczeniach komfortową temperaturę.

2. Wygoda w użytkowaniu

Wygoda i efektywność to w naszych czasach wyrażenia na wagę złota. Wszystkie usprawnienia, które sprawiają, że jest nam wygodniej, są mile widziane i takie też oferuje pompa ciepła. Budowa domu w miejscu, które nie posiada dobrze rozbudowanej sieci gazowej, stanowi pewnego rodzaju wyzwanie. Dzięki zamontowaniu pompy ciepła nie musi tak być, ponieważ nie wymaga ona dostępu do tego paliwa. Mimo że utarło się zrozumienie, że przydałoby się wraz z pompą zamontować piec gazowy, który przejmowałby kontrolę nad ogrzewaniem domu w momencie niskich temperatur, nie do końca się to sprawdza. Wielu ekspertów jest zgodnych w tym, że wysokiej klasy pompy ciepła nie wymagają żadnego wsparcia. Ten rodzaj ogrzewania nie wymaga również uzupełniania paliwa. Nie musimy się martwić o kupno odpowiedniego uzupełnienia. Pompa zapewnia nam ciepły dom oraz ciepłą wodę użytkową bez naszej ingerencji, czy nawet kontroli.

3. Ochrona środowiska

Chronimy nie tylko środowisko, w którym my obecnie żyjemy, ale również te, w którym przyjdzie żyć naszym dzieciom. Instalacja pompy cieplnej sprawia, że nie przyczyniamy się do emisji gazów ceplarnianych i tym samym do zwiększenia smogu, o którym często słyszymy w okresie zimowym. W zasadzie dzięki zdecydowaniu się na ten rodzaj ogrzewania domu i wody, możemy zupełnie zrezygnować z budowania w nim kominów. Oznacza to nie tylko korzyści prośrodowiskowe, ale również techniczne, bo pomaga to zredukować koszt budowy domu i zaoszczędzić tak cenne miejsce.

Łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, nie tylko zmniejszamy koszty jej użytkowania, ale również dbamy o polepszenie stanu naszego środowiska.  Dlaczego zmniejszamy koszty? Analizując działanie pompy ciepła, możemy się dowiedzieć, że w naszym środowisku pobiera ona 75% energii z otoczenia. Potrzebna jest ona do ogrzania całego domu i wody użytkowej. Aby jednak całe urządzenie zaczęło w ogóle funkcjonować, potrzebuje odpowiedniej ilości prądu do zasilenia go. Przekładając to na nasz klimat, potrzebuje ono 25%, które otrzymuje z prądu. Jeśli chcemy zupełnie obniżyć koszty użytkowania pompy ciepła, możemy zamontować instalację fotowoltaiczną, która umożliwi nam pobór wspomnianych 25% również z odnawialnego źródła, czyli ze słońca. W okresie zimowym możemy także odebrać wytworzony nadmiar  do 80% wyprodukowanej wcześniej energii od zakładu energetycznego. Takie nadwyżki możemy odebrać i zużyć w przeciągu 365 dni.

4. Zmniejszamy koszty wynikające z ogrzewania domu

Jak to możliwe, jeśli funkcjonowanie pompy ciepła jest uzależnione od pobierania minimum 25% prądu, za który mamy zapłacić? Decydując się na powyższe rozwiązanie instalacji pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną, możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w dłuższym rozliczeniu.

Co, jeśli nie możemy sobie pozwolić na fotowoltaikę lub zwyczajnie nie chcemy w nią inwestować? Średni koszt użytkowania pompy ciepła w przypadku średniej wielkości domu nie powinien przekraczać 2 tysięcy złotych rocznie.  Oznacza to, że wybór tego źródła ciepła może kosztować o 30% mniej niż wybór ogrzewania domu gazem, a czasem koszty tego drugiego mogą być nawet 2 do 3 razy wyższe. Podobnie wygląda to w wypadku użycia węgla czy biomasy.

Wybór ogrzewania domu pompą ciepła pozwoli nam na zminimalizowanie kosztów nawet do 170 zł miesięcznie, w rozliczeniu rocznym. Aby jednak tak było musimy zadbać o dobrze zaprojektowaną instalację ogrzewania domu. Jeśli będzie ona niewłaściwa, a sama pompa będzie miała niską efektywność, możemy zużywać więcej prądu. Tym samym będzie to miało wpływ na zwiększenie kosztów ogrzewania.

Mówiąc o odpowiednim dobraniu pompy, nie sposób pominąć klasy urządzenia. Żywotność wysokiej klasy pompy ciepła powinna się szacować na minimum 20 do 25 lat, a nawet dłużej. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej pompy? Mówiąc krótko, ważny jest współczynnik COP (Coefficient of Performance), czyli współczynnik wydajności. Im większy, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że tę samą ilość ciepła możemy uzyskać przy mniejszym użyciu energii elektrycznej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, o jakich kosztach związanych z użyciem prądu, możemy mówić.

Odpowiedni doradca czy przedstawiciel może pomóc w wyborze najefektywniejszego rodzaju pompy ciepła w przypadku naszego domu.

5. Niedroga instalacja i montaż, a nawet dotacje

Użycie pompy ciepła do ogrzewania domu może się okazać najtańszym rozwiązaniem, wbrew obiegowej opinii. Dlaczego? Montaż i projekt ogrzewania gazowego może oznaczać koszty w granicach 20 do 52 tysięcy złotych. Mowa tu oczywiście o wielu czynnikach jak budowa kominów i zakup pieca gazowego, ale też wielu innych. Koszt instalacji pompy ciepła w domach jest szacowany indywidualnie, ze względu na rodzaj wybranej pompy czy potrzeby przeprowadzenia termomodernizacji na budynku. Śmiało możemy jednak określić, że jej koszt może nie sięgać nawet połowy wydatków, które będą związane z montażem ogrzewania gazowego.

Decydując się na powietrzną pompę cieplną, nie musimy się przejmować odwiertami, o których koszty wiele osób się martwi. Pozwala ona pobrać energię cieplną z powietrza, a jej montaż bardzo przypomina klimatyzator, wymaga wygospodarowania miejsca na zewnątrz budynku, na specjalnie przeznaczonej do tego podstawie.

Dzięki zastosowaniu energii odnawialnej, jaką jest np. powietrze, możemy ubiegać się również o dofinansowanie. Jednym z bardziej znanych projektów jest dotacja z programu „Czyste powietrze”, która pozwala na budowę pompy ciepła, uzyskując przy tym do 37 tysięcy złotych na jej instalację wraz z fotowoltaiką. Program ten przeszedł wiele modernizacji, które pozwalają na skorzystanie z niego po uzupełnieniu wniosku w formie elektronicznej, czy przy wsparciu gmin, które zgodziły się wziąć w nim udział.

Decyzję na instalację pompy ciepła każdy musi podjąć indywidualnie. Jeśli pojawiają się jakieś pytania, nasi doradcy chętnie na nie odpowiedzą i pomogą dobrać odpowiedni rodzaj pompy, który  warto zastosować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *