Co warto wiedzieć o pompie ciepła?

Co warto wiedzieć o pompie ciepła?

W ostatnim czasie odnotowujemy zwiększone zainteresowanie pompami ciepła. Z pewnością w głównej mierze przemawiają za tym korzyści finansowe. Oprócz tego wśród naszych klientów wzrasta także świadomość ekologiczna, stąd wiele osób odchodzi od tradycyjnych form ocieplania pomieszczeń, takich jak piece kaflowe. 

Jaką rolę pełni w budynku pompa ciepła? Głównym zadaniem pompy jest ogrzanie przestrzeni mieszkalnej oraz wody użytkowej. W przeciwieństwie do innych urządzeń wspomaganych dodatkowych paliwem (na przykład drewnem czy gazem), źródłem zasilania pompy jest tylko i wyłącznie energia elektryczna. 

Rodzaje pomp

  • Powietrzna 

Monoblok 

Elementy pompy umieszczone są w jednostce zewnętrznej 

Split

Na zewnątrz budynku znajduje się agregat

  • Gruntowa 
  • Wodna 

Pompa gruntowa

Zalety 

Lepsza wydajność (z uwagi na panujące w naszym klimacie wyższe temperatury gruntu niż powietrza)

Niższe rachunki za prąd (inwestycja zwraca się w dosyć krótkim czasie)

Wady

Do zamontowania pompy gruntowej musi zostać zapewniona działka odpowiedniej wielkości 

Droższa niż pompa powietrzna (z racji montażu dodatkowych elementów)

Pompa powietrzna

Zalety

Nie emituje do środowiska szkodliwych spalin (dbałość o planetę)

Wykorzystuje energię odnawialną

Niższe rachunki za prąd (inwestycja zwraca się po kilku latach, przyjmuje się okres 5 do 7 lat)

Bezobsługowa (oszczędność czasu i energii)

Długa żywotność (nawet do 30 lat)

Prosta w montażu (nie ma potrzeby budowania kotłowni)

Tańsza niż pompa gruntowa

Możliwość zrezygnowania z kominów 

Wady

Poziom hałasu może być dla niektórych uciążliwy

Mniejsza sprawność podczas niskich temperatur

Bardziej złożona budowa może być przyczyną awarii poszczególnych elementów

Pompa wodna

Pompa wodna pobiera energię z ciepłej wody. Taki rodzaj pompy podobnie jak dwie pozostałe, jest w stanie ogrzać mieszkanie przez cały rok. 

Zasada działania pompy ciepła

Na czym polega działanie pompy gruntowej?

Do prawidłowego funkcjonowania i ogrzewania wody użytkowej pompa pobiera energię i wykorzystuje energię z powietrza, wody lub gruntu. W rezultacie sprężania czynnika grzewczego, przy znacznym wzroście temperatury, następuje przemiana czynnika z cieczy w gaz. Następnym krokiem jest przekazanie ciepła do wymiennika, podczas gdy czynnik grzewczy ponownie staje się cieczą. Proces zachodzi wielokrotnie. 

Jak można się łatwo domyślić po nazwie, pompa gruntowa wykorzystuje energię z gruntu. Pompa gruntowa jest najdroższym rodzajem pompy, ponieważ wymaga najwięcej pracy przy montażu. Pompa gruntowa zapewni odpowiednią temperaturę zarówno zimą, jak i w lecie. Co ciekawe oprócz ogrzewania pomieszczenia, istnieje także możliwość chłodzenia ich latem przy użyciu pompy. Oczywiście pompa nie zastąpi klimatyzacji. 

Analogiczna sytuacja jest z nazwą pompy powietrznej, gdzie energia z powietrza zasila pompę powietrzną. Pompa powietrza jest opcją najtańszą i najprostszą w montażu. Pompy pracują dobrze nawet wtedy, gdy temperatura na dworze spada ponad – 20 stopni Celsjusza. 

Budowa pompy ciepła

Pompa ciepła składa się z czterech elementów pracujących w obiegu zamkniętym. Są to:

Parownik (tu mieszanki gazu i cieczy polegają odparowaniu)

Sprężarka (najpierw trafia tutaj zassana para, następuje podniesienie temperatury czynnika oraz jego ciśnienie) 

Skraplacz (docierający czynnik oddaje energię powodując skraplanie)

Zawór rozprężny (tutaj rozdzielany jest czynnik trafiający do parownika)

Pompa ciepła jest rzeczywiście rozwiązaniem niezwykle praktycznym. To darmowe i ekologiczne źródło ciepła. Dzięki decyzji o montażu pompy ciepła, w trakcie budowy domu, można zrezygnować z budowania kominów oraz projektowania pomieszczenia typu kotłownia. Z uwagi na to, że pompa nie emituje do środowiska żadnych spalin, jest urządzeniem ekologicznym. Ponadto koszty ogrzewania domu są niższe niż w przypadku tradycyjnych rodzajów ogrzewania korzystających z drewna, gazu czy pelletu. Pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe, co pozwala zaoszczędzić czas i energię w ciągu dnia. Nie ma także potrzeby pamiętania o uzupełnianiu paliwa. Zamontowanie pompy ciepła w domu pozwala na uniezależnienie się od zagranicznych dostawców energii. 

Często klienci pytają nas, czy pompę ciepła można zamontować także w domu zamieszkanym. Dobra wiadomość jest taka, że instalacja pompy w starszym budynku jest możliwa. Należy się przy tym jednak liczyć z większą ilością pracy, ale zapewniamy, że końcowy efekt jest opłacalny. Drugim najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to, czy na pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie. Tutaj kolejna dobra wiadomość: jak najbardziej. Dzięki współpracy z wieloma producentami jesteśmy w stanie zaproponować pompę ciepła dopasowaną do Twojego domu. 

Jeżeli masz jeszcze inne pytania odnośnie pompy ciepła, serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Na naszej stronie można także wypełnić kalkulator, który wyliczy realne koszty montażu powietrznej pompy ciepła. Bezpłatnie wykonujemy także bardziej szczegółową wycenę, która zawiera kilka wariantów do wyboru. 

Napisz do nas na  zapytania@rekuperatory-ask.pl  lub zadzwoń  12 346 16 42

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *