Różnica między klimatyzacją a rekuperacją

Różnica między klimatyzacją a rekuperacją

Tytuł poniższego artykułu z pewnością może wywołać zdziwienie wielu osób. Zobaczmy jeszcze raz, jak on brzmi? Jaka jest różnica między działaniem klimatyzatora, a rekuperatora? To prawie tak, jakby zapytać, jaka jest różnica między kolorem zielonym, a niebieskim. Zastanawiające jest to, dlaczego jednak w ogóle padają takie pytania na przeróżnych forach internetowych dotyczących budowy domu? Naszym zdaniem powodów może być kilka. 

O co właściwie chodzi? 

Po pierwsze takie sformułowanie może paść z ust osoby, która nie miała nigdy wcześniej do czynienia z instalacjami energooszczędnymi. Być może coś gdzieś kiedyś obiło jej się o uszy, ale co dokładnie to nie wiadomo. Prawdopodobnie gdzieś pomiędzy wierszami taka osoba mogła usłyszeć, że rekuperacja współpracuje z klimatyzacją. Wniosek nasunął się sam: skoro współpracuje, to po co inwestować w dwa urządzenia, skoro można zaoszczędzić i zamontować tylko jedno. Niech będzie takie dwa w jednym. I tutaj można się grubo pomylić. Dlaczego?

Jak działa rekuperacja?

Na początek warto zastanowić się nad głównym zadaniem rekuperacji. Nie jest to chłodzenie powietrza, a następnie transportowanie go do określonych pomieszczeń, jak wydaje się niektórym. Zasada działania rekuperatora opiera się na wymianie powietrza, które jest zużyte w pokoju, na powietrze świeże, oczyszczone. Jak można zauważyć, nie ma tu nigdzie mowy o obniżaniu temperatury mas powietrza, które dostaje się do domu. 

Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych czasach każdy chciałby jak najczęściej wdychać czyste powietrza i to nie tylko podczas wakacji nad morzem czy w czasie spaceru w głąb lasu. Wszechobecny smog, będący tak naprawdę wynikiem działalności człowieka, daje się we znaki zwłaszcza mieszkańcom południowej Polski. Obcokrajowiec przyjeżdżając do Krakowa może być wielce zdziwiony, gdy usłyszy słowa smok lub smog. Na szczęście ten pierwszy nie jest szkodliwy. Do powstawania smogu z pewnością przyczyniają się fabryki, ilości pojazdów na drodze czy palenie w piecu różnymi elementami, które wydzielają do atmosfery szkodliwe substancje. 

 Jak bardzo niebezpieczny jest smog? Do najczęstszych skutków przebywania w zanieczyszczonym przez niego obszarze należą: 

  • choroby układu oddechowego
  • choroby układu krążeniowego
  • zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwory

Oprócz smogu rekuperacja pozwala pozbyć się z pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów oraz alergenów. Szczególnie w okresie wiosennym odczują to osoby, które mają problem z wszelkiego rodzaju alergiami. Takiej pracy nie wykona skutecznie klimatyzator. 

Zasada pracy klimatyzatora

Klimatyzator ma za zadanie obniżyć temperaturę powietrza, które wywiewane jest do pomieszczenia. Zwróćmy uwagę na to, że nie ma tutaj mowy o wymianie mas powietrza tak, jak odbywa się to w przypadku rekuperatora. W przypadku rekuperacji możliwe jest przez cały rok utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu. Co także niezwykle istotne, klimatyzator może być używany nie tylko latem do chłodzenia pomieszczenia. W chłodniejszych miesiącach może służyć jako ogrzewanie oraz pomoc w walce z wilgocią i grzybem. 

Inne różnice

Jedna z różnic pomiędzy tymi dwoma instalacjami energooszczędnymi polega na tym, że rekuperacja montowana jest już na etapie stanu surowego otwartego lub zamkniętego. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o montaż klimatyzacji? Otóż może ona być zamontowana w domu, który jest już wybudowany i skończony. Oczywiście najlepiej zaprojektować obie instalacje jak najwcześniej. Pozwoli to zaoszczędzić dodatkowe koszty (a to chciałby osiągnąć każdy inwestor) oraz odpowiednio zaplanować prace remontowe.  

Którą instalację wybrać? 

Różnice w działaniu obu instalacji są naprawdę spore. Na które urządzenie w takim razie należy się zdecydować? Najlepszym wyjściem jest tak naprawdę zamontowanie obu instalacji, ponieważ doskonale ze sobą współpracują. Klimatyzacja schładza powietrze (latem) lub ogrzewa (w miesiącach zimowych), natomiast rekuperacja sprawia, że powietrze jest oczyszczone i przefiltrowane. 

Obie instalacje mogą przyczynić się do tego, że w naszym domu będą panowały przyjemne warunki, co znacznie przełoży się na komfort życia wszystkich domowników. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby rekuperacja działała razem z klimatyzacją.  Możemy nawet powiedzieć, że połączenie obu instalacji przyniesie większe korzyści. Zdrowy mikroklimat przyczyni się do poprawy zdrowia i samopoczucia całej rodziny. 

Przypomnijmy jeszcze raz, jakie korzyści wynikają ze wspólnej pracy rekuperacji i klimatyzacji: 

  • świeże powietrze przez cały rok
  • odpowiedni mikroklimat dla alergików i dzieci
  • ochrona przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami
  • dodatkowa bariera w walce z pyłem, roztoczami
  • mniejsze koszty ogrzewania

Z uwagi na to, że instalacjami energooszczędnymi zajmujemy się już od ponad dwudziestu lat, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej wiedzy.

Bardzo chętnie wykonamy bezpłatną wycenę oraz dobierzemy odpowiednie urządzenia, dopasowane indywidualnie do projektu domu. Po otrzymaniu wyceny proponujemy bezpłatne konsultacje, na których możesz omówić wszystkie kwestie związane z rekuperacją lub klimatyzacją. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *