W jaki sposób korzystać z klimatyzacji zimą?

Oprócz takich instalacji jak pompa ciepła czy rekuperacja również klimatyzacja staje się w Polsce standardowym wyposażeniem nowo budowanego domu. Producenci prześcigają się w wytwarzaniu coraz to nowszych modeli tak, aby zadowolić nawet najbardziej wymagającego klienta. Wiele osób może się jednak zastanawiać, czy opłaca się decydować na tak spory wydatek i inwestować w drogi sprzęt, podczas gdy będzie korzystać z niego tylko w lecie. Ale czy faktycznie klimatyzacja to sprzęt tylko na okres letni?

Klimatyzacja potrzebna także w zimie

W krajach południowych, takich jak Chorwacja, Włochy czy Grecja, z klimatyzacji korzysta się przez cały rok. W jaki sposób? Latem, gdy temperatury na zewnątrz dochodzą do skrajności, klimatyzacja służy do chłodzenia pomieszczeń i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Do czego służy zimą? Wiele mieszkań nie posiada systemu centralnego ogrzewania ani żadnego źródła ogrzewania. Dlatego zimą klimatyzacja u naszych europejskich sąsiadów pełni funkcję grzewczą i pozwala nieco ocieplić wnętrze, gdy nadejdą chłodniejsze temperatury. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nowoczesne klimatyzatory mogą pracować przez cały rok, zarówno latem, jak i w miesiącach zimowych. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, które pozwolą na dłuższe użytkowanie sprzętu.

Temperatura

Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na temperaturę powietrza. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora, umieszczona, jak sama nazwa wskazuje na zewnątrz budynku, działa do określonych temperatur. Przyjmuje się, że minimalna temperatura wynosi od minus 5 do minus 15 stopni Celsjusza. Uruchomienie klimatyzatora poniżej tej temperatury może sprawić, że nie będzie on działać prawidłowo, a co gorsza, można nawet spowodować jego awarię. Są jednak pewnie urządzenia, na przykład z firmy Daikin, które są dostosowane do tego, aby pracować wydajnie przy temperaturach zewnętrznych dochodzących nawet do minus 25 stopni Celsjusza. Najbardziej optymalne temperatury, jakie powinny panować w pomieszczeniach, dochodzą do 24 stopni Celsjusza w łazience, do 22 stopni w salonie, natomiast w sypialni między 16 a 18 stopni.

Chociaż klimatyzator działa na prąd, to koszty eksploatacji wychodzą znacznie taniej niż inne systemy grzewcze.

Wybieramy urządzenie

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając klimatyzator? Wiele zależy od tego, jaką funkcję ma on pełnić w naszym domu. Każdy klimatyzator posiada jakąś cechę wyróżniającą. Upodobania domowników, ilość i rodzaj pomieszczeń, miejsce i sposób montażu to tylko niektóre z elementów, jakie trzeba rozpatrzyć przed kupnem sprzętu.

Zastanówmy się, czy ma to być tylko urządzenie do chłodzenia w lecie? Jeśli mamy zamiar wykorzystywać klimatyzację także do ogrzewania domu, to spójrzmy czy dane urządzenie posiada obie funkcje: grzewczą oraz chłodzącą. Po drugie weźmy pod uwagę zakres temperatur, w jakich może pracować jednostka zewnętrzna. Kolejny czynnik to moc urządzenia dobrana odpowiednio do wielkości domu.

Inna sprawa to fakt, że nowoczesne klimatyzatory potrafią zadbać o odpowiedni poziom wilgoci w domu. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów klimatyzacja poprawi jakość powietrza i oczyści pomieszczenie ze szkodliwych alergenów, kurzu czy pyłków.

Split czy multisplit?

Obecnie wybór klimatyzatorów może przyprawiać o zawrót głowy. Wielu producentów oferuje urządzenia typu multisplit. Są to jednostki dostosowane do tego, aby klimatyzować więcej pomieszczeń. Działają one w ten sposób, że do jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Jednostki te mogą być sterowane indywidualnie i w każdym pomieszczeniu może panować inna temperatura. W momencie, gdy decydujemy się na wybór urządzenia typu multisplit, nie musimy myśleć od razu o ilości jednostek wewnętrznych. Takie decyzje można podjąć w późniejszym czasie i w miarę potrzeb rozbudowywać instalacje.

Jak dbać o klimatyzator

Dobra wiadomość jest taka, że klimatyzacja to instalacja, która może posłużyć naprawdę wiele lat. Nie wymaga żadnych specjalnych czynności. Warto oczywiście pamiętać o regularnym serwisie oraz utrzymaniu urządzenia w czystości. W okresie przejściowym, czyli podczas późnej jesieni lub wczesnej wiosny, gdy nie chcemy przez cały czas korzystać z głównego ogrzewania całego domu, możemy wspomóc się działaniem klimatyzacji.

Miejsce i sposób montażu

Montaż instalacji klimatyzacji warto przemyśleć już na etapie projektowania domu. Dlaczego tak wcześnie? Otóż warto pamiętać, że urządzenie powinno znajdować się na ścianie w pobliżu okna. Poza tym dobrze zadbać o to, aby w odległości kilku metrów nic nie zasłaniało klimatyzatora.

Jeśli chodzi o sposób montażu, to wyróżnia się następujące pozycje:

    • Przypodłogowe
    • Kanałowe
    • Ścienne
    • Podstropowe
    • Kasetonowe

Nie da się ukryć, że klimatyzacja to spory wydatek, jednak na dłuższą metę naprawdę się opłaca. Oprócz możliwości przyjemnego chłodzenia pomieszczeń latem system klimatyzacji może zapewnić przyjemną temperaturę w miesiącach zimowych.

Masz pytania odnośnie klimatyzacji? Napisz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *