Jak prawidłowo korzystać z systemu klimatyzacji latem?

Jak prawidłowo korzystać z systemu klimatyzacji latem?

W obecnych czasach nowo budowany dom wyposażony w system klimatyzacji to już standard. W lecie jest to przecież wybawienie od upału i palącego na zewnątrz słońca, natomiast zimą wsparcie dla systemu ogrzewania. Najnowsze urządzenia są w stanie samodzielnie dobierać i regulować temperaturę tak, aby była jak najbardziej optymalna.

Zalety systemu klimatyzacji:

 • Pozwala obniżyć temperaturę pomieszczenia
 • Zapewnia komfortowy sen
 • Mniejsze problemy z oddychaniem oraz ciśnieniem
 • Stwarza przyjemne warunki do spędzania czasu
 • Podwyższa wartość rynkową nieruchomości
 • Latem chłodzi, zimą ogrzewa mieszkanie
 • Instalacja energooszczędna

Na co zwrócić uwagę korzystając z klimatyzacji?

Oczywistą sprawą jest, że działający system klimatyzacji to wielka pomoc latem. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób korzystać z klimatyzacji w sposób efektywny.

Po pierwsze, gdy na zewnątrz temperatury osiągają wysokość ponad 35 stopni Celsjusza (takie temperatury w Polsce już nikogo nie dziwią), a my ustawimy klimatyzator na temperaturę ok.20 stopni Celsjusza, narażamy się na spore skoki temperatury. Podczas przechodzenia z jednego pomieszczenia do innego, na przykład z salonu do łazienki, dajemy swojemu ciału przeżyć mały szok termiczny. Organizm może dosyć szybko zareagować zapaleniem gardła, anginą, a nawet grypą.

Po drugie, przy tak sporej różnicy temperatur, klimatyzator narażony jest na większe obciążenie i bardziej wydajną pracę, co może przyśpieszyć jego potencjalną awarię. Urządzenie zmuszone do ciągłego działania produkuje także większą ilość energii elektrycznej, a co się z tym wiąże, możemy spodziewać się wyższych rachunków za prąd.

No dobrze, to w takim razie, jaki jest sens montowania systemu klimatyzacji, skoro jest tyle zaleceń do jego korzystania? Jak to mówią – wszystko ma sens, gdy używa się z głową. Jak w takim razie prawidłowo korzystać z klimatyzacji w upalnych miesiącach?

ASK Energooszczędne Instalacje radzi

W dniach, gdy temperatura na zewnątrz jest naprawdę znośna, nie ustawiaj klimatyzatora na niską temperaturę. Specjaliści twierdzą, że optymalne warunki to ok.23 stopnie Celsjusza.

Istotną kwestią jest również dbanie o to, aby przy działającej klimatyzacji pozostawić zamknięte okna. Gdy zostawisz otwarte okno i włączysz klimatyzator, będzie musiał on niejako podwoić swoją pracę, aby ochłodzić przestrzeń mieszkalną.

Poza tym nie schładzaj pomieszczeń, w których nikt obecnie nie przebywa. Przykładowo, jeśli cała rodzina spędza wieczór na parterze w salonie, nie ma potrzeby chłodzenia przez kilka godzin sypialni oraz pokoi dzieci na górze. Włączaj klimatyzację wtedy, kiedy z niej korzystasz. Oszczędzaj energię, a przyczynisz się do poprawy jakości powietrza nie tylko wokół swojego domu, ale również na całej planecie.

Wykorzystaj nowoczesną technikę

Nie pozostawiaj włączonej klimatyzacji, podczas gdy nikogo nie ma w domu. Chociaż jest to instalacja energooszczędna, to jednak nie całkowicie darmowa. Pamiętaj więc o tym, aby jadąc na urlop lub po prostu wychodząc całą rodziną z domu upewnić się, że system klimatyzacji jest wyłączony. Nie zamartwiaj się jednak za bardzo, gdy o tym zapomnisz. Z pomocą przychodzi system inteligentnego domu, dzięki któremu możesz sterować wszystkimi urządzeniami za pomocą aplikacji w twoim telefonie.

System zdalnego sterowania klimatyzacją wykorzystasz także do tego, aby przykładowo uruchomić klimatyzator, gdy jesteś już w pobliżu domu, aby po wejściu poczuć przyjemne orzeźwienie. Dodatkowo możesz ustawiać działanie klimatyzacji w poszczególnych godzinach. Na przykład w ciągu najbardziej upalnych okresów, czyli od godziny 12 do godziny 17.00 możesz zmniejszyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Nad ranem oraz wieczorami (szczególnie chłodne są sierpniowe noce) ustaw nieco wyższą temperaturę w sypialni.

Klimatyzacja – słowo na koniec

Chociaż korzystanie z klimatyzatora jest bardzo wygodne i komfortowe, to pamiętaj, aby używać go rozsądnie. Wtedy system z pewnością posłuży dłużej.

Nie zapominaj również o okresowych przeglądach całej instalacji oraz regularnym czyszczeniu. Przewody wentylacyjne, które są zabrudzone, niosą ze sobą roztocza, kurz i inne do pomieszczeń. Oprócz tego dbaj o czystość i wymianę filtrów. Serwis klimatyzacji przeprowadzaj samodzielnie co najmniej raz w roku lub skorzystaj z usług firm doświadczonych w tym zakresie.

Ostatnia i chyba najważniejsza kwestia: dobierz wielkość urządzenia do powierzchni domu. Źle wyliczona kubatura sprawi, że klimatyzator będzie albo za mało, albo za duży. Tak czy inaczej, jego praca nie będzie wtedy właściwa.

Skorzystaj z doświadczenia inżynierów pracujących w ASK Energooszczędne Instalacje i na bezpłatnym indywidualnym spotkaniu dowiedz się, jaki rozmiar klimatyzatora idealnie sprawdzi się w twoim przypadku. Posiadamy klimatyzatory znanych producentów, takich jak:

 • Daikin
 • Mitsubishi
 • Kaisai
 • Stiebel Eltron

Napisz do nas, aby otrzymać bezpłatną wycenę systemu klimatyzacji. Wykonujemy instalację zarówno w domach zamieszkanych, jak i w nowo budowanych obiektach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *