Fotowoltaika – o co tyle hałasu?

Fotowoltaika - o co tyle hałasu?

Oszczędzaj energię

Panele słoneczne, czyli potocznie mówiąc fotowoltaika, są źródłem energii odnawialnej. Ich zadaniem jest oszczędność energii oraz obniżenie kwot na rachunkach za prąd. Wykorzystują energię pochodzącą z promieniowania słonecznego i przekształcają ją w prąd elektryczny.

Rozłożenie paneli

Gdzie należy umieścić panele, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy miejsce zainstalowania paneli jest w ciągu dnia maksymalnie nasłonecznione. Bez żadnego cienia. Właściwy dobór miejsca pozwoli na większą wydajność całego systemu i produkcję większej ilości energii.

Średnia waga paneli fotowoltaicznych waha się w granicach 20kg. Rozmiar pojedynczego elementu wynosi przeważnie 15cm x15cm. Rozmiary wydają się nieduże, jednak przy większej ilości paneli automatycznie zwiększa się liczba kilogramów i obciążenie dachu. Dobrze mieć to na uwadze, jeśli rozważasz położenie fotowoltaiki na dachu, a przed przystąpieniem do montażu sprawdzić nośność dachu oraz materiał, z którego jest wykonany.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wydajność całego systemu jest także orientacja paneli fotowoltaicznych oraz ich nachylenie. Najlepszym wyborem jest kierunek południowy, a kąt nachylenia w granicach 30 – 50 stopni.

Jeśli na dachu nie ma wystarczającej ilości miejsca, panele mogą zostać zamontowane na gruncie na odpowiedniego rodzaju stelażach.

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych

Każda instalacja powinna być regularnie serwisowana. Jak wygląda sytuacja w przypadku fotowoltaiki? Ona również powinna być utrzymywana w czystości. Warto co jakiś czas sprawdzić, czy na panelach nie osadził się osad, brud czy kurz. Zanieczyszczone panele będą mniej wydajne, brud zablokuje dostęp promieni słonecznych, czego skutkiem będzie mniejsza produkcja energii. Oprócz tego taki serwis pozwoli na dostrzeżenie mniejszych usterek i zapobiegnie większej awarii, która mogłaby całkowicie unieruchomić system. Każdy przegląd wydłuży żywotność paneli fotowoltaicznych.

Wparcie dla fotowoltaiki

Czy fakt, że na dachu zamontujemy panele fotowoltaiczne, wystarczy do tego, aby nas dom uznać za energooszczędny? Nic bardziej mylnego! Zwróć uwagę, czy domowe sprzęty są oznaczone jako energooszczędne. Pamiętaj także o oświetleniu, wymień wszystkie żarówki na nowoczesne. Takie działanie przyniesie tylko same korzyści. Dzięki temu wspomożesz działanie fotowoltaiki, a twoje rachunki będą jeszcze niższe.

Inną kwestią, którą możesz wprowadzić w życie, jest monitoring zużycia energii. Nowoczesne systemy fotowoltaiczne posiadają możliwość monitorowania ilości wytworzonej energii. Łatwiej dostrzeżesz wtedy potencjalne obszary, gdzie możesz coś ulepszyć i jeszcze bardziej oszczędzić.

Ważnym aspektem jest również proces magazynowania nadmiaru energii. Jeśli w twoim przypadku zdarza się, że panele często wytwarzają więcej energii, niż jesteś w stanie zużyć, rozważ jej przechowywanie.

Fotowoltaika jako instalacja energooszczędna

Budując dom z pewnością chcesz, aby był on jak najbardziej energooszczędny. Warto już na samym początku budowy rozważyć zakup i instalację pewnych systemów, które pozwolą oszczędzić późniejsze koszty użytkowania domu. Zdecyduj się na bezpieczne i energooszczędne okna, które nie wpuszczą chłodnego powietrza w zimie. Równie ważna jest solidna izolacja budynku oraz wykonanie ocieplenia. Zintegrowany system inteligentnego sterowania domem pozwoli monitorować wszystkie parametry i dokonywać niezbędnych zmian. Takie rozwiązanie przydaje się w przypadku nieobecności domowników w domu i zapewnia wyższy komfort życia.

Zalety fotowoltaiki

Wybierając fotowoltaikę oczekujemy ciekawych rozwiązań. Co daje nam zastosowanie paneli słonecznych w domu?

  • Oszczędność energii do 80%
  • Wyższy komfort życia
  • Podniesienie wartości rynkowej nieruchomości
  • Niższe rachunki za energię elektryczną
  • Bezobsługowość
  • Bezawaryjny sprzęt
  • Praca przez cały rok
  • Współpraca z systemem rekuperacji lub pompą ciepła
  • Możliwość otrzymania dotacji na zakup i montaż instalacji

Chroń środowisko

Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która nie powoduje strat w środowisku naturalnym. Do pracy wykorzystuje dostępne źródło energii, jakim jest słońce. Poza tym panele przyczyniają się do zmniejszenia emisji tlenków węgla, siarki, azotu i innych. 812 kg rocznie redukuje się emisja dwutlenku węgla przy założeniu pozyskania energii 1000 kWh z paneli fotowoltaicznych. Montując system fotowoltaiki, masz solidny udział w poprawie jakości powietrza w całym kraju.

Oferta na fotowoltaiki z ASK Energooszczędne Instalacje

Panele fotowoltaiczne to nie chwilowa moda, to prawdziwy luksus. System rekuperacji, pompy ciepła, klimatyzacja to elementy energooszczędnego domu. Nie czekaj na odpowiedni moment, ale już dzisiaj zadbaj o swoją przyszłość i oszczędzaj na rachunkach.

Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę na montaż fotowoltaiki w swoim domu?

Wystarczy wypełnić formularz na naszej stronie lub napisać pod adres zapytania@rekuperatory-ask.pl. Cena paneli uzależniona jest od klasy urządzenia oraz jego mocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *