Klimatyzacja niegdyś uchodząca za fanaberię, dzisiaj staje się już niemal standardowym wyposażeniem każdego mieszkania czy miejsca pracy. Spory wpływ mają na to zmiany w budownictwie, na przykład projekty domów szkieletowych. Dlaczego w ogóle warto zainteresować się tematem klimatyzacji? Nie ulega wątpliwości, że posiadanie klimatyzacji w domu znacznie podnosi komfort życia. Optymalne warunki do pracy oraz wypoczynku są niezbędne dla dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej. W ciągu ostatnich dwóch lat przekonaliśmy się, jak ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki do pracy lub nauki zdalnej. 

Kiedy montować?

Jaki jest najlepszy etat na montaż klimatyzacji? Dobrym momentem jest posiadanie stanu surowego zamkniętego wraz ze stolarką okienną i drzwiami. 

Gdzie umieścić klimatyzator?

Miejsce zamontowania klimatyzacji może być różne. Wyróżnia się klimatyzatory ścienne, sufitowe oraz przypodłogowe. Najczęściej spotykane są klimatyzatory ścienne, ponieważ zajmują najmniej miejsca. Poza tym są tańsze, ciche i nie posiadają mnóstwa skomplikowanych przycisków. Z reguły obsługiwane są na pilota lub mogą być podłączone do systemu inteligentnego domu i sterowane poprzez aplikację mobilną. 

Najważniejszą zasadą montażu klimatyzatora, szczególnie w biurze, gdzie spędzamy kilka godzin dziennie, jest to, że nie może on być skierowany bezpośrednio na nas. Po pierwsze może to skutkować szybkim złapaniem przeziębienia lub przewiania, a po drugie reszta pomieszczenia nie będzie dobrze wychłodzona. 

Większość klimatyzatorów domowych ma funkcję równomiernego wypuszczania powietrza pod różnym kątem. Dzięki takiemu rozwiązaniu całe pomieszczenie jest schłodzone, a nie tylko jedno konkretne miejsce.   

Zalety

Jakie można wymienić zalety posiadania klimatyzacji w domu lub biurze? Należą do nich z pewnością komfortowe warunki, jakie możemy zapewnić sobie w lecie. Możliwość regulacji temperatury w czasie upałów jest rzeczą zbawienną. Niewątpliwie wysokie temperatury odczuwają domownicy, których pokój położony jest na poddaszu i z tego powodu szybciej się nagrzewa. 

Klimatyzacja polecana jest także dla osób w podeszłym wieku, które borykają się z wieloma dolegliwościami. Wśród nich można wymienić nadciśnienie, problemy z sercem czy kłopoty krążeniowo- naczyniowe. Przebywanie w zbyt nagrzanym pomieszczeniu wpływa niekorzystnie na komfort termiczny i może przyczynić się do ataku duszności.

Poza tym wszyscy wiedzą, jak ważny jest dla naszego organizmu zdrowy, niezakłócony niczym sen. Dostosowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu zwłaszcza nocą, pozwala na regenerację i spokojny sen. Takie rozwiązanie jest także praktyczne dla dzieci, którym upał nie pozwala zasnąć.                                                                                                                                                                                                                                 

Innym walorem klimatyzacji, chociaż znacznie mniej wykorzystywanym w naszym klimacie, jest fakt, że klimatyzacją możemy także nieco ogrzać pomieszczenie. Nowoczesne klimatyzacje posiadają tryb chłodzenia oraz tryb grzania, który może się przydać w zimowych miesiącach. Co ciekawe, takie ustawienie klimatyzacji pobiera znacznie mniej prądu niż ogrzewanie się piecykiem elektrycznym. 

Minusy

Nie ma co ukrywać, że klimatyzacja ma wpływ na nasze zdrowie. Czy jest on jednak tylko negatywny? To prawda, że suche i pozbawione wilgoci powietrze wydostające się z urządzenia działa niekorzystnie na naszą skórę. Może przyczynić się to do powstawania zmian skórnych. Inne problemy mogą skutkować problemami z oddychaniem lub nawet astmą. Kiedy jednak mogą powstać takie problemy? 

Najczęstszą przyczyną jest po prostu brak regularnego czyszczenia filtrów, których zadaniem jest wyłapywanie drobnoustrojów i roztoczy. Gdy filtry są zabrudzone, niesprawdzone wtedy nie mają możliwości działać prawidłowo i stąd wynika przeświadczenie, że klimatyzacja szkodzi. Zapewnienie dobrej pracy urządzenia zależy więc także od naszego wkładu. 

Podsumowując, zakup i zamontowanie klimatyzacji wiąże się z wszelkiego rodzaju wymiernymi korzyściami oraz w pewnych sytuacjach wadami. Dla przypomnienia:

Korzyści z posiadania klimatyzacji

  • Komfort termiczny w domu lub pracy
  • Niezakłócony upałem sen
  • Przydatny dla osób w podeszłym wieku
  • Bezpieczny dla dzieci
  • Lepsza jakość powietrza
  • Brak drobnoustrojów, roztoczy, pyłków
  • Brak hałasu

Minusy

  • Przesuszone powietrze (przy braku regularnego serwisu)
  • Większy jednorazowy koszt

Warto pamiętać, że aby klimatyzacja była sprzętem podnoszącym komfort życia, należy o nią regularnie dbać i serwisować. Prawidłowe korzystanie z klimatyzatora pozwala zapobiegać drobnoustrojom, a to wskazane jest szczególnie dla alergików. Oprócz tego w miarę rozwoju nowoczesnych technologii jesteśmy dzisiaj w stanie tak dobrać urządzenie, aby spełniało wszystko potrzeby domowników w kwestii czystego powietrza. Komfort termiczny zapewni tylko klimatyzacja zamontowana fachowo. 

Możesz nam zaufać, ponieważ w dziedzinie klimatyzacji posiadamy ponad dwadzieścia lat doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *