5  sposobów na lepsze powietrze w Twoim domu 

 

Dla wielu osób dom odgrywa w życiu niezwykle ważną rolę. W języku angielskim możemy znaleźć dwa różne słowa określające dom – house oraz home. Czym się różnią poza pisownią? House to zazwyczaj po prostu słowo oznaczające budynek, w którym mieszkają ludzie. Home natomiast to ten dom, w którym czujemy się bezpiecznie, ten, za którym tęsknimy w podróży. Ten, do którego chcemy wracać po ciężkim dniu pracy. Właśnie takie miejsce chcemy stworzyć dla naszej rodziny. 

Będąc na etapie projektu mamy głowę pełną pomysłów. Chcemy przecież czuć się w swojej przystani jak najlepiej. Jednak poza atmosferą ciepła i spokoju dom wypełni coś jeszcze – powietrze. Niestety oprócz tego, że jest ono niezbędne by żyć to jednocześnie latem jest nośnikiem pyłków, a zimą smogu. W tym artykule przedstawimy 5 sposobów na poprawę jakości powietrza w Twoim domu, a co za tym idzie samopoczucia domowników.

 

 

  1. Rośliny. A zwłaszcza gatunki takie jak skrzydłokwiat, bluszcz, paprotka czy gerbera. Pochłaniają one wiele toksyn takich jak formaldehyd znajdujący się np. w wykładzinach oraz trichloroetylen m.in. w tuszach do drukarek. Z kolei wężownica polecana jest zwłaszcza do sypialni – podnosi jakość snu przez pochłanianie dużej ilości dwutlenku węgla jednocześnie podnosząc ilość tlenu. Ponadto rośliny wygłuszają pomieszczenia, poprawiają koncentrację a zieleń uspokaja.
  2. Wietrz pościel, ścieraj kurze. Czysty dom to czyste powietrze. Chociaż roztocze nie latają w powietrzu, lubią towarzystwo kurzu. Roztocza razem z kurzem możemy znaleźć w pościeli, kocach czy dywanach. Dlatego tekstylia warto wietrzyć, a kurz najlepiej zetrzeć na mokro tak by go nie wzbijać znów w powietrze. Warto również zainwestować w odkurzacz wyposażony w filtr HEPA.
  3. Unikaj produktów w aerozolach, świec, kadzideł. Odświeżacze powietrza, lakiery do włosów, dezodoranty – wszystko co sami rozpylamy trafia do naszego organizmu. Negatywny wpływ na nasze zdrowie ma również chemia gospodarcza. Nawet jeśli nie czujemy wyraźnie drapiącego zapachu, opary produktów czyszczących unoszą się w całym pomieszczeniu. Jeśli lubimy kiedy w domu unosi się woń kwiatów, warto pomyśleć o naturalnych olejkach podgrzewanych (najlepiej naturalną lub przynajmniej bezzapachową) świeczką w mini kominku. 
  4. Zadbaj o wilgotność powietrza. Jest to czynnik niezwykle wpływający na stan zdrowia. Zarówno zbyt suche powietrze jak i zbyt wilgotne może być przyczyną złego samopoczucia. W otoczeniu zbyt suchego powietrza nasz organizm będzie próbował nadrobić stratę wody pobierając ją z błony śluzowej. W efekcie możemy zauważyć bóle gardła, kaszel, spadek odporności, a także zmiany skórne czy suchość oczu. Natomiast zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, wzmożone uczucie chłodu czy przewlekłe infekcje dróg oddech oddechowych. Obie skrajności dotkliwiej odczuwają alergicy. Z suchym powietrzem możemy sobie poradzić, za pomocą rozmaitych nawilżaczy, między innymi adiabetycznych takich jak HomEvap, który możemy połączyć z każdym rodzajem rekuperacji. Sam rekuperator zapewnia stały przepływ (oczyszczonego) powietrza pobieranego z zewnątrz oraz wyrzuca zużyte z wewnątrz stworzy idealne warunki do życia naszej rodziny – a nie kolonii grzybów.
  5. Rekuperacja. Tutaj zalet jest zdecydowanie najwięcej i nie bez przyczyny jest to opcja polecana alergikom. Taki system wentylacji umożliwia wietrzenie bez konieczności otwierania okien – dzięki czemu nie wpuszczamy do domu alergenów, smogu czy brzydkich zapachów. W efekcie również nie wpuszczamy za próg owadów (co ważne dla osób uczulonych na jad po ukąszeniu) czy hałasów z ulicy. Sam rekuperator sprawdza się w roli oczyszczacza powietrza, a to nadal nie wszystko – mamy również możliwość instalacji rekuperatora z funkcją klimatyzacji, tak więc zamiast trzech urządzeń jest jedno doskonałe. 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Każdego dnia dokładają oni wszelkich starań by powietrze w naszych domach było wolne od zanieczyszczeń. Zadzwoń – przedstawimy dostępne opcje i przygotujemy indywidualną wycenę! 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *