Czy system rekuperacji potrafi schłodzić powietrze w moim domu? To pytanie powraca do nas niczym bumerang, zwłaszcza w upalne letnie miesiące, kiedy temperatura za oknem staje się nie do wytrzymania. Zanim jednak na nie odpowiemy, warto zrozumieć, czym właściwie jest rekuperacja.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to zaawansowany system wentylacji mechanicznej, zaprojektowany w celu poprawy jakości powietrza w domu. Dzięki niemu można cieszyć się świeżym powietrzem bez nadmiernych strat energii. Jak to możliwe? Sekret tkwi w wymiennikach ciepła, które odzyskują energię z powietrza wywiewanego, ogrzewając tym samym świeże powietrze, które napływa do wnętrza.
Nowo budowane domy jednorodzinne coraz częściej wyposażone są w rekuperację zintegrowaną z systemem ogrzewania podłogowego. To nie tylko doskonała inwestycja, o czym mowa w dalszej części artykułu, ale także wyraz troski o komfort domowników.
Zalety systemu rekuperacji
Czy wiesz, że nieodpowiednia wentylacja może powodować nawet 30% straty ciepła w miesiącach zimowych? To niemała liczba, która sprawia, że rekuperacja naprawdę zyskuje na znaczeniu. Korzyści płynących z jej stosowania jest mnóstwo, a oto niektóre z najważniejszych:
Świeże, czyste powietrze
Stały przepływ mas powietrza zapewnia jego lepszą jakość. O wysoki standard dbają również specjalnie dedykowane filtry powietrza, które oczyszczają je ze wszelkich alergenów, kurzu, pyłków i szkodliwych drobnoustrojów.
Brak strat energii
Odzysk energii, dzięki pracy wymienników ciepła, pozwala obniżyć koszty chłodzenia budynku latem i ogrzewania zimą.
Ochrona przed wilgocią
Stała wentylacja pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Zbyt duża wilgoć to idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni.
Wyższy komfort życia
Przyjemna temperatura otoczenia i dostęp do świeżego powietrza zapewniają lepszą jakość życia. Sterowniki pozwalają zoptymalizować pracę całego systemu i dostosować ją do potrzeb domowników.
Rekuperacja to inwestycja przyszłości
Nowoczesne domy z rekuperacją mają wyższą wartość na rynku nieruchomości. Koszt instalacji pierwszego etapu systemu rekuperacji zależy od wielu czynników. Istotna jest wielkość budynku oraz ilość rozłożonej instalacji. Warto jednak mieć na uwadze, że inwestycja jest opłacalna, a mniejsze rachunki za prąd będą na to dowodem. Miłym i cennym dodatkiem jest lepsze zdrowie i bezpieczeństwo domowników, czego nie sposób przełożyć na korzyści materialne.
To jak brzmiało nasze pytanie? Czy rekuperacja może także chłodzić powietrze? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!
Jak działa system rekuperacji w kontekście chłodzenia pomieszczeń?
System rekuperacji nie schłodzi powietrza tak, jak klimatyzacja, ale może przyczynić się do obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Jak to rozumieć? To proste – do wnętrza budynku dostanie się mniej ciepłych mas powietrza, dzięki czemu klimatyzacja nie będzie musiała pracować tak intensywnie, a w pomieszczeniu będzie panować niższa temperatura.
Technologia Free Cooling
Rekuperatory marki Flexit mogą być wyposażone w system Free Cooling, który obniża temperaturę pomieszczeń nocą poprzez wykorzystanie chłodnego powietrza z zewnątrz. Gdy tryb Free Cooling jest aktywny, obrotowy wymiennik ciepła zatrzymuje się i nie dochodzi do wymiany temperatury między powietrzem wchodzącym a wychodzącym. Dzięki temu powietrze dostarczane do domu ma temperaturę zbliżoną do zewnętrznej, co pomaga schłodzić wnętrze.
Rekuperacja jako sprawny system grzewczy
Zimą rekuperacja działa odwrotnie – energia z powietrza zużytego jest wychwytywana i dostarczana do czystego powietrza wtłaczanego do budynku. To skutecznie obniża straty energii, co ma spory wpływ na rachunki za prąd. Dodatkowo w pomieszczeniu panuje przyjemna i komfortowa temperatura. Rekuperacja jest niezwykle istotnym systemem w przypadku mocnej izolacji budynku.
Wpływ rekuperacji na zdrowie i środowisko
System rekuperacji nie bez przyczyny zaliczany jest do grona instalacji energooszczędnych. Mniejsze zużycie energii przekłada się na mniejszą ilość emisji CO2, co ma ogromny wpływ na środowisko. Poza tym dobra jakość powietrza wewnątrz budynku zmniejsza ryzyko chorób związanych z układem oddechowym, a brak pyłków pomaga w walce z alergią.
Jaki rekuperator wybrać?
Wybór rekuperatora zależy od jego umiejscowienia, wielkości budynku oraz potrzeb mieszkańców. Indywidualne spotkanie na miejscu budowy, pomoże uwzględnić wszystkie oczekiwania i dobrać jak najlepszą jednostkę.
Rekuperacja to widoczne korzyści
Rekuperacja to nowoczesny system zapewniający komfortowe warunki w domu przez cały rok. Idealnie łączy w sobie funkcje ogrzewania zimą i chłodzenia latem, co pozwala cieszyć się świeżym powietrzem bez wysokim kosztów. Dodatkowo wspiera ochronę środowiska, redukując emisję CO2, co czyni ją świetną inwestycją w przyszłość zarówno Twoją, jak i naszej planety.
Najbardziej efektywna jest jednak kombinacja kilku systemów, takich jak pompa ciepła i klimatyzacja, aby w pełni korzystać ze wszystkich możliwości.