Jak zaplanować instalację rekuperatora w domu jednorodzinnym?

Planowanie, planowanie – jak zaplanować planowanie?

Wszyscy ci, którzy pamiętają gospodarkę planową oraz plan pięcioletni na samo to słowo doznają wstrząsu anafilaktycznego. Nie wiem czy reagujesz tak samo – choć to już coraz głębsza prehistoria, która nie przeszła w sławie do historii. Pytanie dlaczego tak reagujemy na słowo planowanie?

Bo planowanie jest nudne – nic się nie dzieje. Nuda. A chciałoby się tak chwycić za długopis i widzieć od razu efekty namacalne naszej dzielnej wyobraźni. Ale w przemyśle budowlanym tak niestety nie jest. Nawet tysiąc ludzi z łopatami, długopisami czy nożyczkami nie zastąpi jednego, doświadczonego inżyniera, który ten potencjał energii ujmie w karby i zorganizuje. Teren budowy to nie szałas z bambusa tylko poważne konstrukcje, które gdy się lekceważy:
1. matematykę,
2. fizykę ciała stałego,
3. wytrzymałość materiałów i prawo Hooka,
4. statykę i dynamikę budowli,
5. logistykę,
6. reżim technologii i kolejności prac,
7. i parę innych czynników…

to fundujemy sobie mniej lub bardziej widowiskową “katastrofę” budowlaną. Każdy kto oglądał film “Grek Zorba” wie o czym mówię. Tytułowy bohater widząc jak jego “konstrukcja” wali się jak domek z kart znalazł tylko jeden plus tej sytuacji, która rozgrywała się na jego oczach – “jaka piękna katastrofa”. Ale mogło być gorzej – poza spektakularnym efektem mogli zginąć ludzie. Wtedy poza stratami materialnymi wkracza do akcji Prokurator. I niczym rentgen prześwietla wszystko od podszewki. Winny po za tym, że jest winny w sensie księgowym (księgowe konta z podziałem na winien i ma) – staje się winny przestępstwa. Źle obliczył, źle zaplanował, nie dołożył staranności. Skutek? Choroba, kalectwo a nawet śmierć. Winni lądują w więzieniu. Teren budowy to nie zabawa klockami lego. Praw fizyki ciała stałego nie da się oszukać. Nawet jak je zignorujemy to one robią swoje i działają na naszą niekorzyść.

Podobnie się dzieje z logistyką i planowaniem. To podstawa. To sposób na to aby ludzie na budowie wiedzieli co i kiedy i jak mieli robić. Gdy brak planu to logika i zdrowy rozsądek zstępują do podziemi i skoro brak kota to myszy szaleją – czyli jedna wielka improwizacja.
• Czy wyobrażasz sobie aby w ten sposób wybudować most?
• Czy przejechałbyś tym mostem jako pierwszy ze swoją rodziną?

Ale wracając do planowania.
Obecnie nadal panuje gospodarka planowa.
Dlaczego?
Kiedyś się niepomiernie zdziwiłem, gdy ktoś z branży mi powiedział, że na Zachodzie budowa trwa w 80% czasu na deskach kreślarskich, tworzeniu harmonogramów, organizowaniu procesów, logistyki itp. To musi być perfekcyjnie dograne zanim majster chwyci w dłoń łopatę. A u nas było odwrotnie:
• 20% czasu to planowanie
• 80% czasu to partyzantka na placu budowy.

Ale to fatalny model jest.
Tak się nie buduje nawet domu jednorodzinnego a co dopiero osiedla czy wieżowca.

Tak więc planowanie pomimo kompromitacji biurokratycznej epoki “gospodarki planowej” za czasów realnego socjalizmu – nadal rządzi. Spece od tak zwanego Project Managment trzymają się w korporacjach dobrze i zarabiają w swoim fachu dobre pieniądze. Za co?

Za planowanie. Tworzenie harmonogramów, milestones, ścieżek krytycznych itp. figur wspomagających każdy dobry projekt. To inżynieria planowania i sztuka jednocześnie.

Tak więc nie wolno gardzić planowaniem. Brak planowania w inwestycji to zaplanowanie sobie spektakularnej porażki lub finansowego krachu. Przenosząc to na nasze podwórko – jak zaplanować sobie taki mały projekcik – instalację rekuperacji w swoim domu?

Projekt pod tytułem rekuperacja

Zarządzanie projektami jako zbiór pewnych zasad – uczy co następuje co kolejności działań:
• Zdefiniowanie projektu.
• Zaplanowanie projektu.
• Zrealizowanie projektu.
• Kontrola i monitorowanie projektu.
• Zamknięcie projektu.

Tak w telegraficznym skrócie.
Podejrzewam że mało kto, jeżeli ktokolwiek zaplanował sobie swoją inwestycję w programie typu Microsoft Project. Ale to nie jest wcale głupi pomysł. Program pozwala o wiele łatwiej ogarnąć zagadnienie, rozłożyć je na czynniki pierwsze oraz rozpisać harmonogram na wykresie Gantta.

W naszym przypadku mamy na myśli szczególnie:
1. zebranie wiedzy i podjęcie decyzji – rekuperacja: tak czy nie,
2. uwzględnienie rekuperacji w projekcie budynku,
3. uwzględnienie rekuperacji w projekcie instalacji budynku,
4. oszacowanie kosztów w oparciu o darmową wycenę przez specjalny formularz,
5. wybranie firmy do realizacji projektu,
6. sfinalizowanie projektu w praktyce.

W tym artykule zajmiemy się punktami 2 i 3.

Rekuperacja a projekt budynku

Instalacja wentylacji mechanicznej pociąga za sobą pewne konsekwencje w projekcie budynku. Na przykład:
• nie budujemy pionów wentylacyjnych, czyli nie murujemy pionów, nie wpuszczamy do wewnątrz rur nierdzewnych itp.
• jeszcze przed rozplanowaniem rzutów pomieszczeń uwzględniamy wentylację mechaniczną,
• mając rozplanowane rzuty – planujemy przebieg wszystkich instalacji tak, aby nie kolidowały ze sobą, uwzględniały przejścia przez stropy i kondygnacje, minimalizowały długość kanałów do anemostatów i otworów nawiewnych itp.
• wszystko to wpływa na niższe koszty prac instalacyjnych i zużycie materiałów.

Zawsze projektując budynek warto uwzględnić jego sposób ogrzewania, wentylowania czy ustawienie do stron świata. To z kolei pozwala na przykład dobrze wybrać miejsce na wymiennik ciepła czy inne elementy nowoczesnego energooszczędnego domu.
Myślenie i planowanie ma kolosalną przyszłość w każdym projekcie domu. Daje realne oszczędności czyli brak strat na nietrafione i nieprzemyślane działania które potem musi się z dużym nakładem kosztów i sił po prostu wdrożyć aby “odkręcić” spontaniczny i radosny brak planowania.

Projekt instalacji w budynku a rekuperacja – co należy uwzględnić?

Nie da się ukryć, że domy o identycznym metrażu
• często mają różną długość instalacji,
• różne trasy jej prowadzenia,
• różną ilość punktów nawiewnych i wywiewnych oraz
• różnej mocy rekuperatory.

Konieczna jest analiza rzutów poszczególnych kondygnacji aby dokonać kosztorysu instalacji. Ułatwia to nasz formularz na stronie internetowej – na podstawie którego dokonujemy bezpłatnej wyceny.

Jeżeli masz wybrany gotowy projekt architektoniczny lub robiłeś go na zamówienie – po prostu prześlij na poprzez formularz wymagane dane i rzuty a wyślemy Ci darmową ofertę na wykonanie rekuperacji aby zapewnić jego sprawne działanie i maksymalny komfort.

Projekt instalacji musi być zrobiony w oparciu o projekt budowlany domu. Projekt instalacji wentylacji mechanicznej powinien zawierać:
1. obliczenia bilansu powietrza,
2. sposób prowadzenia i średnice kanałów wentylacyjnych,
3. umiejscowienie centrali wentylacyjnej, czerpni, wyrzutni, elementów nawiewnych i wywiewnych,
4. parametry centrali wentylacyjnej,
5. wskazanie możliwych do usunięcia kanałów wentylacji grawitacyjnej.
6. W opisie technicznym powinien się znaleźć sposób i zasada działania systemu wentylacji mechanicznej, rodzaj i typ projektowanych materiałów, dane techniczne urządzeń.

Brak projektu to zaplanowanie może nie katastrofy jak u Zorby ale porażki w tym projekcie. A porażka oznacza kosztowne zmiany, wymiany urządzeń na bardziej wydajne itp. A to są koszty znacznie wyższe niż porządna inżynieryjna robota na wstępie. Trzeba przecież w obliczeniach uwzględnić:
• ilość wymienianego powietrza,
• prędkość przepływu powietrza,
• głośność pracy instalacji.

Czy warto planować? Czy planowanie się opłaca?

Naszym zdaniem – popartym 20-letnim doświadczeniem w branży instalacyjnej – zdecydowanie tak. Inaczej planujemy porażkę i dodatkowe koszty na przeróbki i wymianę urządzeń.

Podejmij wyzwanie zanim kupisz lub zamówisz projekt budowlany.

Mając projekt skorzystaj z darmowej wyceny.

Odwiedź nasz salon w Krakowie i dowiedz się więcej o tej instalacji od praktyków. Zadzwoń, jeśli po masz wątpliwości. Jesteśmy do twojej dyspozycji. Niech Twój projekt “Mój dom jednorodzinny” będzie porządnie zaplanowany zanim pierwszy fachowiec stanie na placu budowy. Planuj sukces a nie porażkę. Życzymy powodzenia w projekcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *