Wykorzystaj zimową przerwę na budowie

Wykorzystaj zimową przerwę na budowie

Zauważyliśmy, że wiele rozpoczętych w poprzednim roku inwestycji obecnie zapadło w zimowy sen. Nie ma się co dziwić, niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiają dalsze prace budowlane. Niskie temperatury, deszcz, wilgoć lub opady śniegu sprawiają, że wielu inwestorów odkłada budowanie na wiosnę lub lato. Naszym zdaniem jest to świetna okazja do tego, aby móc w spokoju i bez pośpiechu zastanowić się nad tematem wszystkich potrzebnych instalacji.

Wiele aspektów budowy wymaga przemyślenia, dogrania i spojenia poszczególnych etapów oraz przede wszystkim pozyskania funduszy 😊

Decydując się na jakiś rodzaj instalacji energooszczędnej, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  1. Jaki rodzaj instalacji będzie odpowiedni do mojego domu?
  2. Czy zdecydować się na zakup osobnej rekuperacji oraz osobno pompy ciepła, czy może zainwestować w urządzenie typu 2w1?
  3. Jakiej mocy powinien być rekuperator?
  4. Wybrać pompę ciepła gruntową czy powietrzną?
  5. Klimatyzację wykonać w całym domu czy tylko w wybranych pomieszczeniach?

Jak widać, pytań jest naprawdę sporo i naprawdę dobrze jest, gdy mamy możliwość przeanalizować je wszystkie na spokojnie i wybrać optymalne rozwiązanie (A zimowa przerwa świetnie się do tego nadaje).

W pytaniach klientów na temat rekuperacji najczęściej padają podobne treści, dlatego dzisiaj chcielibyśmy omówić pokrótce niektóre z nich.

Co wybrać: rekuperację czy klimatyzację?

Zdarza się, że wiele osób uważa, że rekuperacja i klimatyzacja mają podobne działanie, dlatego nie ma sensu inwestować w obie instalacje. Gdzie leży prawda?

Rekuperator oraz klimatyzator to dwa urządzenia o całkiem odmiennym zastosowaniu. Funkcją rekuperacji jest oczyszczenie pomieszczeń z wszelkich szkodliwych toksyn, alergenów, kurzy czy pyłu. Natomiast klimatyzacja ma za zadanie schłodzić (lub ogrzać) temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Być może powyższe pytanie wzięło się stąd, że ktoś gdzieś kiedyś czytał o rekuperacji z funkcją chłodzenia. Jednak jak sama nazwa wskazuje, jest to tylko dodatek do rekuperacji.

Nie chcę rekuperatora na strychu/ w garażu/ kotłowni

Można powiedzieć, że ilu ludzi tyle opinii. Jedni inwestorzy wolą umieścić rekuperator w piwnicy, inni w kotłowni, a jeszcze inni na strychu. Od czego zależy wybór odpowiedniego miejsca? Tak naprawdę od tego, gdzie będzie najlepsze miejsca dla rekuperatora, zależą warunki, jakie panują w danym pomieszczeniu.

Przede wszystkim musi tam być sucho. Poza tym powinna być zapewniona optymalna temperatura, najlepiej, jeśli będzie to około 10 stopni Celsjusza. Pomieszczenie nie może także być zawilgocone oraz pozbawione dachu.

Oprócz tego warto pamiętać, że raz na jakiś czas może zajdzie potrzeba wymiany filtrów, lub – co gorsza – serwisu, więc dobrze jest, aby do rekuperatora był łatwy dostęp. Inna sprawa to zapewnienie odpowiedniego metrażu na przewody wentylacyjne. Czynników jest naprawdę sporo i dobrze jest przenalizować wszystkie za i przeciw danego miejsca. Jeszcze lepszym sposobem będzie porozmawianie z fachowcem w dziedzinie rekuperacji, który będzie mógł nam doradzić.

Chciałbym polskie urządzenie, żeby nie było później problemu z gwarancją

Przyjęło się, że jeśli dany produkt pochodzi z Chin, czy Korei to znaczy, że jest tani i do niczego. Wielu klientów chce wybierać tylko między polskimi urządzeniami. Czy zagraniczne znaczy gorsze? Nic bardziej mylnego!

Bardzo dobry norweski sprzęt, na przykład Flexit, to urządzenie naprawdę wysokiej jakości i chętnie wybierany przez wielu inżynierów. Także szwajcarski Zehnder doskonale spełnia swoją rolę.

Poza wyborem producenta ważniejsze tak naprawdę są parametry rekuperatora, na przykład jego moc, wielkość czy głośność. Obliczając wydajność rekuperatora, należy uwzględnić wszystkie pomieszczenia. Jeśli nie mamy wiedzy w tej dziedzinie, to najlepiej skorzystać z doświadczenia fachowców.

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym/ krzyżowym/ przeciwprądowy

Oprócz elementów, które wymieniliśmy powyżej, rekuperatory różnią się także rodzajem wymiennika.

Najniższą moc ma wymiennik krzyżowy i oceniana jest między 50% a 70 %. Z uwagi na to ten rodzaj urządzenia jest najbardziej popularny w niewielkich pomieszczeniach typu biuro lub mały domek. Koszt zakupu jest stosunkowo tani, jednak istnieje ryzyko, że bez dodatkowego wsparcia zimą przy niskich temperaturach, wymiennik może ulec oszronieniu

Następny w kolejności jest wymiennik obrotowy z mocą do 85%. Zdarza się, że taki typ wymiennika nie jest stuprocentowo szczelny, więc świeże powietrze miesza się z powietrzem zużytym i w konsekwencji do pomieszczenia nawiewane jest powietrze o nieprzyjemnym zapachu. Zaletą z pewnością jest to, że nie występuje niebezpieczeństwo oszronienia w miesiącach zimowych.

Odzysk ciepła w wymienniku przeciwprądowym wynosi aż do 95%. Jakość przekłada się także na wyższą cenę.
Zimowa przerwa na budowie daje możliwość głębszego zastanowienia się, chociażby nad wyborem odpowiedniego rekuperatora. Mając na uwadze to, że urządzenie ma nam służyć jak najdłużej, z pewnością warto poświęcić dłuższą chwilę na rozważenie wszystkich dostępnych opcji.

Masz jakieś pytania?

Skorzystaj z naszej ponad 20 – letniej wiedzy i doświadczenia.

Zaufaj nam, o rekuperatorach wiemy wszystko 😊

Jeden komentarz do “Wykorzystaj zimową przerwę na budowie

  1. STEFAN mówi:

    Mieszkam w budynku wielorodzinnym Wspólnoty mieszkaniowej i myślę o wymianie źródła ciepła.Stary budynek dwupiętrowy z piwnicami i strychem (dach nowy,dachówka,bez ocieplenia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *