Nowy sezon budowlany 2023

Nowy sezon budowlany 2023

Nareszcie wiosna! Z pewnością niedawno wykrzyknęli tak wszyscy inwestorzy, którzy rozpoczęli budowę pod koniec zeszłego roku. Chociaż pogoda dalej jest kapryśna, to jednak pojawia się coraz więcej słonecznych godzin, które można wykorzystać na przykład na instalację stolarki okiennej. Wielu klientów czekał przymusowy postój na placu budowy właśnie z powodu niesprzyjającej aury. Chociaż podczas miesięcy zimowych można wykonać niektóre projekty, to jednak z niecierpliwością wyczekiwali pierwszych cieplejszych dni, aby wrócić do realizacji harmonogramu prac.

Czy coś konkretnego zmieniło się w prawie budowlanych w kolejnym roku? Na co warto zwrócić uwagę podczas inwestycji? Nowe trendy i kierunki działania – o tym wszystkim będzie dzisiejszy artykuł.

Zmiany, zmiany, zmiany

Bez pozwolenia

Jedną z nowinek w prawie budowlanym jest informacja, że dom o maksymalnej powierzchni 70m2 może zostać wybudowany bez pozwolenia oraz bez nadzoru kierownika budowy. Co ciekawe, taki budynek może posiadać maksymalnie dwie kondygnacje. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy posiadają kawałek ziemi na własność i marzyli o jakimś małym, przytulnym domku, ale przerażała ich wizja nadmiernej papierologii i tracenia czasu w kilkunastu urzędach.

Inne zmiany są takie, że pozwolenie na budowę niewymagane będzie także dla budowy zbiorników na wody opadowe do 10m3 oraz wiatraków przydomowych do 12m.

Elektroniczny Dziennik Budowy

Od 27 stycznia 2023 funkcjonuje także Elektroniczny Dziennik Budowy. Każdy dziennik opatrzony jest indywidualnym numerem i rejestrowane są w nim wszystkie działania dotyczące poszczególnych prac na miejscu inwestycji. Taki dziennik w formie elektronicznej powinien być udostępniony do wglądu przy jakichkolwiek kontrolach budowlanych.

Aplikacja z dziennikiem dostępna jest do pobrania na większość urządzeń posiadających system operacyjny Android lub iOS. Elektroniczny Dziennik Budowy nie jest obowiązkowy. Inwestor sam podejmuje decyzję o tym, czy będzie chciał korzystać z dziennika w formie elektronicznej, czy papierowej.

Elektroniczna platforma rządowa

Kolejna zmiana planowana jest na rządowej platformie e- budownictwo. Będzie można tam znaleźć między innymi wnioski potrzebne do realizacji planów budowlanych, formularz kontaktowy w przypadku pytań oraz polecane treści z zakresu budownictwa. Do tej pory na stronie można znaleźć 26 wniosków. Strona ma być ułatwieniem dla inwestorów rozpoczynających przygodę z budowaniem wymarzonego domu. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że tak będzie.

Program Czyste Powietrze

Inna ciekawa zmiana dotyczy Programu Czyste Powietrze. Od tego roku istnieje możliwość składania dwóch wniosków na dotację. W praktyce chodzi o to, że inwestor, który przykładowo już wcześniej składał wniosek na dofinansowanie zakupu pompy ciepła, teraz może ubiegać się na przykład o dopłatę na zakup i montaż systemu rekuperacji. Lub jeśli w przeszłości wydał już otrzymane środki na wykonanie rekuperacji, teraz może starać się o zapomogę na zakup pompy ciepła lub innego systemu energooszczędnego.

Na oficjalnej rządowej stronie programu można znaleźć informację o warunkach, jakie należy spełnić, aby zakwalifikować się do otrzymania pomocy.

Ponadto nowością jest także to, że w imieniu właściciela budynku taki wniosek może złożyć bank, w którym inwestor ubiega się o przyznanie kredytu.

Oprócz tego w Programie Czyste Powietrze od roku 2023 zostały wprowadzone następujące zmiany:

  • podwyższone progi dochodowe (do 135 000 zł)
  • dotacja na wykonanie ocieplenia
  • możliwość uzyskania kredytu w banku współpracującym z Programem Czyste Powietrze (lista banków dostępnym na stronie programu)
  • ułatwione formalności
  • podwyższona kwota dotacji (maksymalna wysokość wynosi 99 000 zł)

Zmiany w ASK Energooszczędne Instalacje

Wraz z nowym rokiem w firmie ASK Energooszczędne Instalacje także poczuliśmy przypływ świeżej energii i wprowadziliśmy kilka nowości.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych drogich klientów, już od stycznia bieżącego roku można zakupić u nas większy pakiet instalacji. Co to oznacza w praktyce?

Nowy obszar działania

Do tej pory działaliśmy na terenach województwa małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Już od ubiegłego roku zakres naszych działań rozszerzyliśmy na województwo dolnośląskie. Nasz doświadczony inżynier chętnie wykonuje bezpłatne oferty dla naszych klientów z Wrocławia i okolic.

Nowe usługi

21 lat pracy w ramach instalacji systemu rekuperacji, pomp ciepła oraz klimatyzacji sprawiło, że jesteśmy o wiele bogatsi w doświadczenia i chcemy podzielić się naszą wiedzą i umiejętnościami.

Istotną i widoczną zmianą w ASK jest więc informacja, że oprócz rekuperacji pomp ciepła oraz klimatyzacji, rozszerzyliśmy ofertę o:

  • instalacje elektryczne
  • ogrzewanie podłogowe
  • panele fotowoltaiczne
  • instalację wodno-kanalizacyjną

Jakie korzyści z tych decyzji wynikają dla naszych klientów?

Plusem takiej zwiększonej wspólnej oferty jest fakt, że wszystkimi instalacjami zajmuje się nimi jeden wykonawca, a nie wiele pośrednich firm. Wielu inwestorów na początkowym etapie budowy poszukuje wręcz firm, które oferują kompleksowe usługi. Nie ma co ukrywać, że taka decyzja przyczynia się do lepszej organizacji czasu pracy, sprawności działań oraz porządku na budowie.

W ramach naszych usług pomagamy także załatwiać dofinansowanie, chociażby z rządowego Programu Czyste Powietrze. Jednak naszym zdaniem największą korzyścią dla klienta przy zakupie większej ilości instalacji jest to, że otrzymuje od nas sporą zniżkę.

Masz pytania? Napisz do nas na zapytania@rekuperatory-ask.pl