Ogrzewanie podłogowe – garść praktycznych informacji

Nowo powstałe budynki charakteryzują się wieloma rozwiązaniami z dziedziny energooszczędności. Dotyczy to także ogrzewania. Wśród najbardziej funkcjonalnych metod ogrzewania prym wiedzie tak zwana „podłogówka”. Na czym polega jej działanie? Jest to rodzaj ogrzewania, gdzie całość instalacji rozprowadzona jest pod poziomem podłogi. Spotkać można dwa typy takiego ogrzewania- elektryczne oraz wodne.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Czym charakteryzuje się ta metoda ogrzewania? Otóż ciepło rozprowadzane po mieszkaniu pochodzi z pompy ciepła, kotła gazowego, olejowego lub innej instalacji. Z tego względu jest to droższa wersja, ponieważ wymaga posiadania wspomnianych wyżej dodatkowych urządzeń. Poza tym montaż jest nieco bardziej wymagający niż w przypadku podłogówki zasilanej elektrycznie. Instalacja powinna zostać bardzo dobrze rozplanowana, aby później obyło się bez przykrych niespodzianek. Ogrzewanie podłogowe wodne nadaje się do większych powierzchni lub nawet całego domu.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Do użytkowania tego wariantu ogrzewania potrzebne jest rozłożenie mat grzewczych oraz umieszczenie przewodów. Jest to zdecydowanie prostsza metoda niż ogrzewanie podłogowe wodne, ponieważ nie są potrzebne urządzenie typu kocioł czy pompa. Niestety biorąc pod uwagę stale rosnące koszty użytkowania energii, tego typu rozwiązania są z pewnością droższe niż ogrzewanie wodne. Ogrzewanie podłogowe elektryczne sprawdzi się na małych powierzchniach, na przykład w łazience lub kuchni. Do tej opcji warto rozważyć dodatkowo montaż paneli fotowoltaicznych, które wspomogą ograniczenie kosztów poboru energii.

Dlaczego warto?

Montaż ogrzewania podłogowego to w dzisiejszych czasach standardowe wyposażenie nowo powstającego budynku. Wiele osób ceni sobie również możliwość zrezygnowania z typowych grzejników ściennych, które zajmują czasami sporo miejsca oraz przeszkadzają w aranżacji wnętrza. Natomiast niektórzy chętnie łączą obie instalacje, dzięki czemu cały projekt jest bardziej uniwersalny.

Warto wiedzieć

Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, zanim zdecydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego. Przede wszystkim należy zadbać o położenie płytek odpowiedniego rodzaju. Powinny to być panele przystosowane do kontaktu z instalacją. Na szczęście obecnie jest całkiem spory wybór takich materiałów. Istotne jest, aby dobrze przewodziły ciepło, czyli na przykład terakota. Płytki ceramiczne cechują się wysoką odpornością na różne zmiany temperatur oraz dobrze oddają ciepło. Podobną specyfiką odznacza się kamień.

Możliwe jest zastosowanie na podłogę paneli drewnianych, jednak należy zadbać o to, aby posiadały odpowiednie atesty pozwalające na kontakt z wysoką temperaturą. Ta sama sytuacja dotyczy różnego rodzaju wykładzin. Producent z pewnością jest w stanie określić, czy nadają się do tego celu. Zastosowanie takiego samego materiału w całym domu, oprócz względów wizualnych, będzie także rozwiązaniem praktycznym.

Inna sprawa to koszty. Należy liczyć się z tym, że rozprowadzenie instalacji do ogrzewania podłogowego będzie zdecydowanie droższe niż położenie standardowego ogrzewania. Niemniej biorąc pod uwagę późniejsze koszty eksploatacji, wychodzi korzystniej.

Nie ma co ukrywać, że ogrzewanie podłogowe najbardziej cieszy w łazience. Wychodząc spod prysznica, miło jest dotknąć bosą stopą ciepłej posadzki. Wszyscy domownicy odniosą wiele korzyści z ogrzewania podłogowego, niezależnie od tego, na który rodzaj zdecyduje się inwestor. Co ciekawe ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki temu, że podłoga jest ciepła, nie gromadzą się tam roztocza oraz pajęczaki, a co za tym idzie, alergicy mają lepsze samopoczucie.

Sposób montażu

Przed montażem całej instalacji ogrzewania należy wyrównać podłoże. Nie mogą pozostać żadne dziury czy nierówności. Kolejny krok to dokładne wysuszenie powierzchni. Dalsze działanie to rozłożenie izolacji. W tym celu można posłużyć się, chociażby wełną mineralną. Po montażu profili instalowane są elementy grzewcze. Końcowy etap to wylewka oraz ułożenie posadzki.

Zalety posiadania ogrzewania podłogowego

  • jest to instalacja pozwalająca na równomierne ogrzanie domu.
  • możliwość rezygnacji ze standardowych grzejników
  • przyjazne dla alergików
  • rozwiązanie uniwersalne i funkcjonalne

Wady ogrzewania podłogowego

  • ograniczony wybór elementów posadzki
  • brak możliwości innej aranżacji po wykonaniu montażu
  • rozkład mebli powinien być przemyślany przed wykonaniem instalacji
  • wolniej reaguje na regulację temperatury niż standardowe grzejniki

Zanim zapadnie decyzja o montażu ogrzewania podłogowego, warto wykonać projekt i rozejrzeć się za jak najkorzystniejszą ofertą. Inwestor powinien wziąć pod uwagę wszelkie aspekty, zarówno pozytywne strony inwestycji, jak i możliwe wady. Wybór zależy nie tylko od możliwości finansowych, ale także od osobistych preferencji domowników.

Zastanawiasz się nad opcją ogrzewania podłogowego w swoim domu?

Jeśli tak, to skorzystaj z naszej pomocy. Bezpłatna oferta zawierające szacunkowe koszty inwestycji będzie pomocna w podjęciu decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *