Przyczyna choroby: Dom

Przyczyna choroby - dom

Tytuł artykułu może na pierwszy rzut oka wydawać się dosyć kontrowersyjny. W jaki sposób dom, który przecież powinien stanowić bezpieczną oazę spokoju, może stać się źródłem choroby? Niestety sprawa jest o tyle bardziej skomplikowana, że czasami trudno od razu i na szybko zlokalizować dokładnie punkt zapalny.

Gdy dopadnie nas jakaś dolegliwość i zaczynamy chorować, raczej nie szukamy przyczyny w naszych przytulnych czterech kątach. W pierwszym odruchu zwalamy winę na niesprzyjającą aurę na zewnątrz, nieciekawą pogodę, chłodniejszy wiatr, przemarznięcie, epidemię czy nawał pracy.

Potencjalne zagrożenie

Jakich chorób można nabawić się w gospodarstwie domowym? Odpowiedź może zaskoczyć wiele osób, ale należą do nich wszelkiego rodzaju migreny, astma, choroby górnego układu oddechowego, problemy skórne oraz alergie. Budynek, w którym spędzamy wiele czasu w ciągu życia, ma naprawdę ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan techniczny budynku, ponieważ późniejsze konsekwencje mogą być o wiele bardziej uciążliwe, niż przegląd otoczenia.

Jedną z głównych przyczyn jest wszechobecna wilgoć. Czy istnieje na to jakiś skuteczny sposób?

Rekuperacja jako antidotum na wilgoć

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w nowo budowanym domu systemu rekuperacji. Jeśli wydaje ci się, że jest już za późno, to masz rację – wydaje się. Instalację rekuperacji można z powodzeniem zamontować także w domu zamieszkanym. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że zarówno zakres pracy, jak i nakład kosztów będzie zdecydowanie większy niż w trakcie powstawania nowego budynku. Można jednak wykorzystać już istniejące kanały wentylacyjne, co znacznie obniży koszty inwestycji.

Jak działa rekuperacja?

Na czym polega działanie systemu rekuperacji? Dzięki starannie rozprowadzonym kanałom, pomieszczenia w całym domu są odpowiednio wentylowane i filtrowane. Powietrze zużyte jest usuwane z wnętrza pokoju, natomiast wtłaczane jest powietrze świeże, rześkie i czyste. Rekuperacja to idealne rozwiązanie na panującą w domu wilgoć. Jedną z zalet tej instalacji jest również fakt, że nie ma potrzeby otwierania okien, więc nie narażamy się na przeciągi. Okna mogą być zamknięte, ponieważ rekuperacja zadba o czystość powietrza.

Zapomnij o zaparowanych szybach

Rekuperacja likwiduje także problem zaparowanych szyb. Po długiej kąpieli w wannie, czy w trakcie zmian pogody, nie trzeba już będzie wycierać mokrych okien i parapetów.
Dzięki temu, że poziom wilgoci w mieszkaniu jest pod kontrolą, możemy także liczyć na szybsze wysychanie prania.

Rekuperacja jako środek na alergie

Wszechobecny smog, toksyny oraz różne szkodliwe substancje mają ogromny wpływ na górne drogi oddechowe. Osiedlający się w płucach smog działa na organizm ludzki wyniszczająco i doprowadza do poważnych chorób, nawet do nowotworów.
W okresie wiosenno-letnim, osoby borykające się z alergią mają naprawdę utrudnione funkcjonowanie.  Mnóstwo pyłków i alergenów unosi się w powietrzu i przenika do wnętrza domu. Życie z alergią nie należy do najłatwiejszych, dlatego alergicy szukają skutecznych metod wsparcia. W jaki sposób może temu zaradzić system rekuperacji? Specjalnie dostosowane filtry o podwyższonej klasie mają za zadanie wyłapywać szkodliwe alergeny.

Pompa ciepła jako dodatkowe wsparcie

Inna instalacja energooszczędna, która rozprawi się ze szkodliwymi substancjami to pompa ciepła.
Jest to rozwiązanie nowocześniejsze i bardziej ekologiczne niż tradycyjne ogrzewanie. Pompa ciepła nie emituje toksyn, a to właśnie one są źródłem wielu chorób. Dla alergików niezwykle istotna jest jakość powietrza w najbliższym otoczeniu. Istnieją nawet specjalne aplikacje, które pozwalają kontrolować ilość możliwych alergenów.
Pompa ciepła spełnia wysokie normy, a tym samym zwiększa komfort życia. Dodatkowe wsparcie w postaci ogrzewania podłogowego stworzy wraz z pompą korzystne warunki dla alergika. Stając przed decyzją o zakupie pompy ciepła, warto najpierw przyjrzeć się budynkowi i sprawdzić, czy jest on właściwie zaizolowany i ocieplony. Stolarka okienna, drzwi oraz ściany, strop oraz przede wszystkim dach powinny spełniać konkretne wymogi cieplne.

Możliwość zamontowania pompy ciepła lub rekuperacji to szansa na zdrowie dla całej rodziny. Niezwykle ważne jest przygotowanie wcześniej projektu, który uwzględni wszystkie potrzebne parametry oraz pozwoli ocenić, jaki rodzaj urządzenia będzie odpowiedni dla inwestora.
Zanim zaczniemy szykować ofertę na rekuperację oraz pompę ciepła pytamy o następujące kwestie:
– Na jakim obecnie etapie znajduje się budowa (czy jest to nowa inwestycja, czy termomodernizacja w domu zamieszkanym)
– Jak wygląda rozmieszczenie pomieszczeń wraz z wymiarami
– Liczba mieszkańców

Na podstawie tych informacji opracowujemy zakres cenowy oraz dobieramy urządzenie spełniające wymogi. Po wysłaniu oferty proponujemy konsultację z inżynierem, który odpowie na wszystkie pytania techniczne.

Zdrowie jest bezcenne, dlatego nie czekaj i już dzisiaj pomyśl nad instalacjami energooszczędnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *