Kiedy najlepiej wykonać rekuperację w domu budowanym metodą tradycyjną, szkieletową i modułową?

„Kraków skąpany w smogu” można było usłyszeć 18 lutego 2025, gdy poziom pyłu w mieście osiągnął alarmujące wartości, przekraczając normy jakości powietrza. W takich warunkach skuteczną metodą ochrony zdrowia jest montaż systemu, który filtruje zanieczyszczenia. Nowoczesna forma wentylacji mechanicznej, której celem jest poprawa jakości powietrza wewnątrz budynku to rekuperacja. Jednym z istotnych aspektów, aby cała instalacja mogła funkcjonować poprawnie, jest wybranie właściwego momentu na jej wykonanie. Co ciekawe, pora ta różni się w zależności od technologii budowy domu.

Jak może wyglądać optymalny harmonogram montażu rekuperacji w domach budowanych metodą tradycyjną, metodą szkieletową oraz w przypadku domów drewnianych i modułowych? Sprawdźmy!

Montaż systemu rekuperacji – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w realizacji systemu rekuperacji jest stworzenie projektu. Niezależnie od zastosowanej technologii budowy, dobrze jest pomyśleć o nim już na etapie projektowania budynku. Pozwoli to na uniknięcie kolizji z innymi instalacjami, takimi jak hydraulika lub elektryka. Ponadto zapewni właściwe rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, aby umożliwiały efektywny przepływ powietrza, a cały system mógł sprostać wymaganiom domowników.

Rekuperacja w domach murowanych

Domy wznoszone technologią tradycyjną buduje się znacznie dłużej niż metodą szkieletową, co zapewnia więcej czasu na dokładnie zaplanowanie wszystkich instalacji. W pierwszej kolejności warto zacząć od wykonania projektu. Samo rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych odbywa się na etapie stanu surowego zamkniętego, jeszcze przed nałożeniem tynków. Kanały powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby zapewniały sprawną pracę.Montaż jednostki najlepiej przeprowadzić po zakończeniu wszelkich prac wykończeniowych, aby móc dostosować jej parametry do specyfiki budynku. Rekuperator może być umieszczony na poddaszu, w kotłowni lub w garażu, pod warunkiem, że temperatura w tych pomieszczeniach nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Poszczególne modele rekuperatorów różnią się funkcjami, mocą, wielkością i poziomem hałasu, dlatego warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie wszystkich dostępnych opcji i wybrać urządzenie zgodne z potrzebami.

Rekuperacja w domu budowanym metodą szkieletową

Domy budowane metodą szkieletową powstają znacznie szybciej niż murowane co sprawia, że wszystkie instalacje muszą być odpowiednio wcześniej zaplanowane. Podobnie jak w przypadku domów budowanych metodą tradycyjną, wykonanie projektu rekuperacji to pierwszy krok montażu. Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych odbywa się na etapie budowy konstrukcji drewnianej lub stalowej, ale jeszcze przed ukończeniem ścian i sufitów, dzięki czemu można je estetycznie ukryć. Montaż samej jednostki następuje po pracach wykończeniowych. W domach szkieletowych szczególnie ważne jest, aby kanały wentylacyjne były jak najkrótsze, co korzystnie wpływa na minimalizację hałasu oraz straty energii.

Rekuperacja w domach modułowych

Metoda budowania domu modułowego opiera się na zupełnie innych zasadach niż dwie do tej pory omówione. Większość elementów, czyli prefabrykatów jest dostarczanych na plac budowy w całości, w formie gotowych modułów. Z tego względu projekt systemu wentylacji mechanicznej należy wykonać na etapie projektowania poszczególnych modułów. Pomoże to zorganizować przestrzeń na przewody wentylacyjne i uniknąć konieczności ich późniejszych przeróbek. Rozprowadzenie kanałów odbywa się w fabryce lub w przypadku gotowych elementów, na miejscu inwestycji. Montaż samego rekuperatora następuje zazwyczaj w fabryce lub tuż po dostawie, jeszcze przed oddaniem budynku do użytku. Ze względu na ograniczoną przestrzeń w domach modułowych, zaleca się dobór jednostki o mniejszych wymiarach. Właściwe umiejscowienie rekuperatora pozwoli zminimalizować długość kanałów i zwiększyć wydajność systemu.

Dlaczego warto zamontować rekuperację?

Prawidłowo zamontowany system wentylacji mechanicznej poprawia komfort życia domowników. Dzięki stałej wymianie mas powietrza, rekuperacja eliminuje zanieczyszczenia, zapobiega powstawaniu wilgoci oraz usuwa szkodliwe dla zdrowia alergeny. Odzysk ciepła pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Brak przeciągów i strat ciepła zapewniają komfort termiczny niezależnie od pory roku. Rekuperacja to energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie, które stanowi świetną inwestycję w przyszłość. Warto wiedzieć, że nowoczesne rekuperatory mogą być wyposażone w filtry antysmogowe, jonizatory oraz nawilżacze powietrza.

Nie czekaj na lepsze warunki, stwórz je sam – skorzystaj z kalkulatora na naszej stronie, aby poznać orientacyjną cenę instalacji, a następnie z możliwości konsultacji z inżynierem. Służymy pomocą na każdym etapie budowy. Pamiętaj, że niezależnie od zastosowanej technologii, niezbędne jest wykonanie projektu rekuperacji na wczesnym etapie budowy.