Cztery pory roku i rekuperacja

Warto wiedzieć

Montaż instalacji energooszczędnych w nowo budowanym domu to poważne przedsięwzięcie. O rekuperacji mowa jest najczęściej w kontekście zapewnienia świeżego powietrza wewnątrz budynku. Czy to jednak jedyne zastosowanie rekuperacji? Oczywiście, że nie! Rekuperacja to dobrodziejstwo dla całej rodziny.

Nie ma co ukrywać, że decyzja o zakupie urządzenia do rekuperacji nie jest łatwa, ponieważ wiąże się z wcześniejszym planowaniem i wprowadzeniem zmian w projekcie domu oraz ze sporymi kosztami. Zdajemy sobie sprawę, że budowa wymarzonego miejsca na ziemi pochłania nie tylko mnóstwo energii, ale przede wszystkim oszczędności. Warto jednak wziąć pod uwagę czynniki, które jasno pokazują, że instalacje energooszczędne to inwestycja, która na dłuższą metę bardzo się opłaci.

Rekuperacja spełnia wiele istotnych funkcji przez dwanaście miesięcy w roku, a nie tylko sezonowo. Z tego względu niezalecane jest wyłączanie rekuperatora, nawet w czasie dłuższej nieobecności domowników, na przykład podczas urlopu. Aby rekuperacja funkcjonowała bezusterkowo przez cały rok, należy wybrać optymalne miejsce na zainstalowanie urządzenia. Dobrze jest przy tym uwzględnić odległość od pozostałych pomieszczeń oraz temperaturę panującą w wybranym wnętrzu.

Każda pora roku charakteryzuje się pewnymi symbolami. Latem są to wysokie temperatury, jesień przynosi chłodne wiatry i wilgoć, zima to czas szaleństw na śniegu i długie wieczory w ciepłym domu, a wiosną jak śpiewali Skaldowie: „cieplejszy wieje wiatr”.
Zobaczmy, jakie zastosowanie ma rekuperacja w ciągu całego roku.

Wiosna

Wiosną, gdy cała przyroda budzi się do życia z zimowego snu i wiele gatunków drzew i krzewów zaczyna kwitnąć, alergicy mają naprawdę wielki kłopot.

Pyłki unoszące się w powietrzu wywołują silny atak alergii, co objawia się katarem, swędzeniem okolic oczu i gardła. Jest to naprawdę niebezpieczne, ponieważ nieleczona alergia może doprowadzić do astmy oraz innych groźnych chorób układu oddechowego. Skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się tony chusteczek przy fotelu jest właśnie rekuperacja. Dlaczego? Po pierwsze przy zamontowanej rekuperacji nie wietrzymy pomieszczeń. Już ta czynność eliminuje ilość pyłków wpadających do mieszkania.

Po drugie rekuperator może być wyposażony w specjalne filtry o podwyższonej klasie, których zadaniem jest wyłapywanie roztoczy, kurzu i pyłków.

Lato

W miesiącach z podwyższonymi temperaturami rekuperacja także spełnia wiele przydatnych funkcji. Dzięki wspomnianej na początku wymianie mas powietrza, w pomieszczeniach czuć świeżość i nie ma potrzeby otwierania okien. Jest to z pewnością praktyczne, ponieważ w ten sposób nie wpuszczamy gorącego powietrza z zewnątrz do środka. Ponadto w pomieszczeniach nie panuje zaduch oraz co ważne nie ma wilgoci.

Inną zaletą rekuperacji działającej w lecie jest brak natarczywych owadów, które uprzykrzają życie. Przez to, że okna są cały czas zamknięte, nie mają możliwości dostać się do domu. Nasze pociechy mogą zasypiać spokojne, nie obawiając się, że obudzą się ze swędzącym od komara czy osy bąblem na ręce.

Jesień

W okresie jesiennym w domu bardzo często pojawia się wilgoć. Ręczniki w łazience nie schną tak szybko, jak w lecie, a w kuchni oraz w łazience na lustrze i kabinie prysznicowej widoczne są kropelki wody. Jest na to skuteczne rozwiązanie, a mianowicie rekuperacja. Tak! Nawet podczas jesiennych dni rekuperacja ma co robić. Dzięki temu, że w rekuperatorze jest stała wymiana mas powietrza, wilgoć jest szybko usuwana. Warto pamiętać, że wilgoć nie działa korzystnie na organizm ludzki.

Zima

W miesiącach zimowych dzięki rekuperacji jesteśmy w stanie odzyskać dużą część energii cieplnej. Jak to dokładnie działa?

W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że rekuperator nawiewa powietrze oraz je wywiewa z pomieszczeń. Masy powietrza płynące odpowiednio rozprowadzonymi kanałami wentylacyjnymi nie mieszają się ze sobą. Nawiewane powietrze jest ogrzewane przez ciepło pozyskane z powietrza zużytego. Istotną sprawą jest, aby już na konkretnym etapie budowy, najlepiej przed pracami wykończeniowymi, rozprowadzić kanały wentylacyjne.

Czy możliwe jest wykonanie rekuperacji w domu zamieszkanym? Jak najbardziej, jednak należy liczyć się z tym, że koszty będą nieco większe, niż w przypadku nowej budowy. Bardzo chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z tym tematem. Ponadto wykonujemy projekt instalacji oraz schemat otworów.

Rekuperacja to doskonała inwestycja podczas budowy domu energooszczędnego. Poza tym posiada mnóstwo zalet i spełnia wiele użytecznych dla domowników funkcji. Oprócz filtracji powietrza, co w przypadku alergików będzie idealnym rozwiązaniem, wspomaga także działanie systemu ogrzewania oraz usuwa wilgoć. Dzięki odpowiedniemu projektowi i prawidłowemu montażowi, urządzenie będzie działać przez wszystkie pory roku.
Czy wiesz, że wykonujemy bezpłatną wycenę systemu rekuperacji? Ponadto w naszej ofercie posiadamy także różnego rodzaju pompy ciepła oraz klimatyzacje.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *