Sprawdź czy twój dom jest gotowy na jesień

Nie da się ukryć, że lato zakończyło się już na dobre i nadeszły mgliste, chłodne jesienne dni. W wielkich pudłach leżących na dnie szafy chowamy letnie stroje, a wyciągamy powoli grubsze swetry, kurtki i szaliki. Pies otrzymuje na swoje posłanie dodatkowy kocyk i nawet samochód zaparkowany w garażu zostaje wyposażony w zimowy komplet opon. Jesienne noce są o wiele zimniejsze i co gorsza, temperatura spada z każdym kolejnym dniem. Nasze mieszkanie staje się przytulną ostoją, gdzie możemy się ogrzać, ale ono także wymaga nakładu pracy, aby być gotowe na zimniejsze dni.

W jaki sposób można przygotować swoje cztery kąty na nadchodzącą jesień?

Oto kilka praktycznych wskazówek.

Właściwie wykonana izolacja budynku

Okazuje się, że już podczas budowy możemy mieć wpływ na to, jak budynek będzie reagował na zmiany temperatury podczas jesieni lub zimą. Jedną z istotniejszych rzeczy jest zadbanie o odpowiednią warstwę izolacji. Porządny materiał izolacyjny (na przykład wełna mineralna lub piana PUR) jest w stanie zatrzymać wiele ciepła w domu, a co za tym idzie przyczynić się do mniejszych kosztów ogrzewania. Dobrze jednak wiedzieć, że taki dom ma słabszą wentylację, dlatego warto zastosować dodatkowo system rekuperacji.

Szczelne okna

Innym sposobem na przetrwanie chłodniejszych dni jest zadbanie o prawidłowe uszczelnienie okien. Być może to dobry moment, aby zastanowić się nad montażem rolet zewnętrznych, które wzmocnią barierę izolacyjną mieszkania. Ponadto w oknie sprawdzą się grubsze zasłony lub rolety wewnętrzne, które będą stanowiły dodatkową warstwę termiczną.

Dobrze wykonana stolarka okienna to klucz do sukcesu, ponieważ według badań przez nieszczelne okna może uciekać nawet do 30% ciepła. Warto pamiętać, że gdy zdecydujemy się na zainstalowanie w naszym domu systemu rekuperacji, nie ma potrzeby otwierania okien, więc tym bardziej dobrze jest zwrócić uwagę na ich szczelność.

Rekuperacja

Rekuperacja jest o tyle komfortowym rozwiązaniem, że zapewnia stały dostęp świeżego powietrza do każdego pomieszczenia w domu. Takie rozwiązanie jest skuteczne, gdy mieszkamy na terenach o dużym natężeniu smogu. Szczególnie narażone są tereny południowej Polski, ale nie tylko. W okresie jesienno-zimowym wiele osób pali w tradycyjnych piecach, w związku z czym powietrze na gęsto zaludnionych terenach nie należy to najczystszych. Prawidłowo zamontowana rekuperacja sprawnie usuwa z pokojów wszelkie szkodliwe czynniki zawarte w powietrzu, a do pomieszczeń dostarcza powietrze przefiltrowane, czyste i świeże.

Inną zaletą rekuperacji jest to, że stanowi ona świetną pomoc dla osób zmagających się z alergiami i chorobami górnych dróg oddechowych. Dzięki temu, że rekuperator może zostać wyposażony w specjalne filtry, powietrze w pokoju alergika jest pozbawione toksyn, wilgoci, grzybów czy pleśni. System rekuperacji zwiększa komfort życia.

W przypadku zainstalowanej rekuperacji warto przed jesienią wyczyścić kratkę oraz sprawdzić stan filtrów. Taki serwis poprawi funkcjonowanie systemu rekuperacji i pozwoli cieszyć się czystym powietrzem jeszcze dłużej.

Konserwacja urządzeń grzewczych

Nikogo nie dziwi fakt, że rzadziej używane sprzęty wymagają delikatnej konserwacji przed ich ponownym użyciem. Jeśli posiadamy w domu kaloryfery, to przede wszystkim warto sprawdzić, czy nie są zapowietrzone lub co gorsza, uszkodzone. Oprócz tego dobrze jest oczyścić je z brudu lub kurzu, na przykład za pomocą wilgotnej szmatki. Takie działanie zapewni lepszą pracę instalacji.

Praktycznym rozwiązaniem jest zainstalowanie termostatu. Jest to urządzenie, które kontroluje temperaturę w domu, dzięki czemu jesteśmy w stanie ją nadzorować, aby uniknąć wysokich rachunków. Warto pamiętać, że organizm człowieka lepiej regeneruje się w chłodniejszych temperaturach, dlatego w sypialni lepiej ustawić grzejniki na kilka stopni mniej niż w salonie. Z pewnością wpłynie to na dobre samopoczucie o poranku.

Przegląd komina

Inną sprawą, o której należy pamiętać przed jesienią, jest wyczyszczenie komina. Należy to zrobić, zanim uruchomimy system ogrzewania. Najlepiej, aby takim przeglądem zajął się fachowiec, czyli kominiarz. Oprócz tego, że sprawdzi stan techniczny komina, to będzie mógł także zwrócić uwagę na cały system wentylacyjny, między innymi na to, czy jest w prawidłowym stanie. Nie wspominamy o zgromadzeniu odpowiedniego rodzaju opału na zimę, bo to chyba powinna być sprawa oczywista.

Czujniki dymu

Kolejnym istotnym elementem, który należy sprawdzić w porze jesiennej, są czujniki dymu oraz czadu. Może okazać się, że należy wymienić w nich baterię. Czujniki to niezbędny czynnik zapewniający bezpieczeństwo domownikom, szczególnie podczas dłuższej nieobecności lub w nocy.

Prace wokół domu

Jesień to dobry czas na prace naprawcze wokół domu. Przegląd elewacji, płotu czy drogi dojazdowej do budynku powinien zostać wpisany w nasz harmonogram jesiennych porządków. Dom ma być bezpiecznym miejscem szczególnie dla dzieci, dlatego dobrze jest naprawić wszelkie uszkodzenia, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Należy sprawdzić także szczelność dachu oraz stan rynien.

Przygotowanie domu, zanim nadejdzie jesień, to dobry sposób, aby uniknąć wysokich kosztów ogrzewania. Poza tym bezpieczny i ciepły dom to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia wszystkich domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *