Nowoczesny dom – jak Smart Home ułatwia życie

Wyobraź sobie zapach świeżo mielonej kawy o poranku unoszący z kuchni. A teraz pomyśl, że ekspres można włączyć nie ruszając się z łóżka. Brzmi kusząco, prawda? Zdalne sterowanie domem może być naprawdę przyjemne. Czym właściwie jest system Smart Home? Jakimi instalacjami można sterować za pomocą smartfonu? Czy inteligentny dom naprawdę się opłaca? Sprawdźmy!

Smart Home – definicja inteligentnego domu

Smart Home to zbiór urządzeń domowych działających z wykorzystaniem prądu, które można kontrolować zdalnie. Głównym celem takiego systemu jest przede wszystkim poprawa komfortu życia całej rodziny, ale również ograniczenie wysokich kosztów eksploatacji. Sterowanie odbywa się poprzez aplikację w tablecie lub smartfonie, niezależnie od miejsca pobytu domowników. Ilość sprzętów podłączonych do Smart Home jest zależna od preferencji i potrzeb całej rodziny.

Co można podłączyć do Smart Home?

Podczas projektowania inteligentnego domu, warto zastanowić się, które funkcje będą najbardziej przydatne dla naszego stylu życia. Przy częstych wyjazdach służbowych sprawdzi się inteligentne oświetlenie, które symuluje obecność domowników. Rodziny z dziećmi docenią rolety, które automatycznie otwierają się i zamykają o konkretnej godzinie. Każda pani domu z pewnością doceni odkurzacz z funkcją mycia podłogi, który może wykonać niezbędne prace podczas nieobecności domowników.

To jeszcze nie wszystko. Największą zaletą systemu Smart Home jest jego elastyczność i fakt, że można go stale rozbudowywać.

System Smart Home obejmuje sterowanie:

  • Oświetleniem
  • Klimatyzacją
  • Ogrzewaniem podłogowym
  • Pompą ciepła
  • Rekuperacją
  • Roletami
  • Systemem alarmowym
  • Urządzeniami AGD (pralka, lodówka, odkurzacz, ekspres, zmywarka itp.)

Zdalne sterowanie klimatyzacją – idealna opcja na lato

Do niedawna klimatyzatory były montowane głównie w biurowcach, ale zmieniający się klimat sprawia, że systemy klimatyzacji stają się obecnie standardem w domach i mieszkaniach.

Prawidłowo zamontowany system klimatyzacji podnosi komfort życia, regulując przepływ powietrza. Klimatyzator połączony ze stacją pogodową dostosuje temperaturę każdego pomieszczenia do aktualnych warunków pogodowych, co pozwala na znaczne oszczędności na rachunkach za prąd.

Rekuperacja – świeże powietrze na wyciągnięcie ręki

Kolejnym systemem doskonale współpracującym z technologią Smart Home jest rekuperacja. Nieprawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna może prowadzić do wilgoci, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Rekuperator, czyli system wentylacji mechanicznej, dostarcza dużej ilości świeżego powietrza wolnego od drobnoustrojów i zapachów, a wszystko odbywa się bez strat ciepła.

System rekuperacji to idealny wybór dla alergików, ponieważ specjalne filtry usuną nagromadzone w powietrzu pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia, a niektóre modele dodatkowo zadbają o odpowiedni poziom wilgoci.

Zdalne sterowanie rekuperacją pozwala na dostosowanie ustawień według indywidualnych potrzeb. Możliwość monitorowania aktualnego zużycia energii zapewnia poczucie komfortu.

Jak działa Smart Home

Większość dostępnych obecnie urządzeń posiada opcję mobilnego sterowania. Decydując się na konkretny sprzęt, dobrze jest jednak upewnić się, czy faktycznie posiada taką możliwość oraz jaka aplikacja jest do tego potrzebna. Komunikacja z urządzeniami odbywa się przez polecenia głosowe (najczęściej przy użyciu Amazon Alexa) lub komunikaty na ekranie (Google Home).

Do systemu Smart Home można podłączyć także mniejszą elektronikę, taką jak termostaty, kamery, nowoczesne włączniki, czujniki ruchu i inne.

Ciekawą opcją jest założenie kilku możliwych scenariuszy uwzględniających na przykład pogodę (klimatyzacja, inteligentny ogród) czy natężenie promieni słonecznych (rolety zewnętrzne).

Zalety Smart Home

Głównymi zaletami inteligentnego domu są przede wszystkim wygoda, ale także liczne korzyści ekonomiczne.

Smart Home pozwala na optymalne zużycie prądu i energii, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Warto także wspomnieć o zwiększonym poziomie bezpieczeństwa.

Oprócz tego inteligentny dom wyposażony w rekuperację, ogrzewanie podłogowe czy klimatyzację połączone z systemem Smart Home, zadba o zdrowie wszystkich domowników. Na przykład przed przyjściem do domu w zimowy dzień można zdalnie podkręcić ogrzewanie, natomiast latem schłodzić pomieszczenia klimatyzacją. Możliwości są niemal nieograniczone.

Poza tym aplikacja mobilna szybko wykryje drobne usterki, a natychmiastowa reakcja zapobiegnie większej awarii.

Smart Home – krok w przyszłość

Według danych ze stycznia 2024 na całym świecie liczba inteligentnych domów wynosi 300 milionów i stale rośnie. Każdego roku pojawiają się kolejne nowe urządzenia z możliwością zdalnego sterowania. Przykładem mogą być pompy ciepła, które kiedyś były traktowane jako zbędny wynalazek, a dzisiaj są standardowym wyposażeniem nowo powstającego inteligentnego budynku. Smart Home to rzeczywiście inwestycja przyszłości, która przynosi liczne korzyści.