Wybór rekuperatora – na co zwrócić uwagę?

Rekuperacja

Sprawność odzysku ciepła

Okazuje się, że nie tylko na sprawność odzysku ciepła, choć to w istocie jeden z ważniejszych parametrów. Odzysk ciepła w centrali wentylacyjnej jest zależny od kilku czynników – przede wszystkim od rodzaju wymiennika. Wymiennik krzyżowy przeciwprądowy zawsze będzie miał wyższe sprawności od zwykłych wymienników krzyżowych czy obrotowych, ponieważ wymiana energii pomiędzy strumieniami powietrza następuje w nim na całej długości przepływu.

Niemniej sama sprawność wymiennika podawana przez producenta to nie wszystko ponieważ rzeczywista sprawność potrafi być znacznie niższa, jeżeli np. objętościowe strumienie powietrza przepływające przez rekuperator nie są sobie idealnie równe. W skrajnych przypadkach wymiennik o mierzonej laboratoryjnie sprawności 95% może odzyskać  jedynie 60% ciepła, stąd warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy rekuperator jest wyposażony w system bilansujący strumienie powietrza taki jak Constant Flow lub Flow Control. Dzięki temu odzysk ciepła pozostaje na maksymalnym poziomie bez względu na opory instalacji czy stopień zabrudzenia filtrów a system dostarcza zadaną ilość powietrza bez względu na warunki.

Odzysk wilgoci

Powiada się, że „każdy kij ma dwa końce”. Nie inaczej jest w przypadku rekuperatorów – im wyższa sprawność odzysku ciepła, tym bardziej urządzenie będzie osuszać powietrze w okresie zimowym.

Dzieje się tak za sprawą dużej różnicy temperatur na wymienniku ciepła – jeżeli zostaje przekroczony tzw. punkt rosy, niemal cała wilgoć z powietrza zewnętrznego wykrapla się i trafia do kanalizacji. Jak rozwiązać ten problem?

Oto niektóre rozwiązania:

– wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy z odzyskiem wilgoci (entalpiczny). Segmenty wymiennika są wykonane z membrany, która pozwala na odzysk wody z powietrza wyciąganego z domu bez mieszania się strumieni powietrza. Wadą takiego wymiennika jest zwykle wysoka cena i konieczność jego wymiany co kilka lat a zaletą – utrzymanie wysokiej sprawności odzysku ciepła.

– wymiennik obrotowy. Taki wymiennik pozwala na odzysk wilgoci przekraczający 90% więc osusza powietrze w znacznie mniejszym stopniu niż entalpiczny wymiennik przeciwprądowy, posiada natomiast niższą sprawność odzysku ciepła – zwykle 80-85%. W takim wymienniku zazwyczaj występuje też nieznaczne mieszanie się strumieni powietrza.

– kanałowy nawilżacz powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy kontrolę nad stanem wilgotności powietrza – oczywiście w kierunku jej podniesienia, redukcja jest niemożliwa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że większość z dostępnych na rynku nawilżaczy ma ograniczone możliwości więc lepiej nie spodziewać się, że podniosą wilgotność w pomieszczeniach z np. 30% do 70%. Realnie można oczekiwać wzrostu poziomu wilgotności o jakieś 15-20%.

Głośność

Nowoczesne urządzenia wysokiej klasy są naprawdę ciche – nawet na przestrzeni dekady widać tu duży postęp. Głośność rekuperatorów jest podawana przez producentów w dB, w zależności od odległości od urządzenia, wartości przepływu powietrza itd. ale – jak to się mówi – „papier przyjmie wszystko”, toteż lepiej samemu posłuchać pracujących urządzeń na żywo, w miarę możliwości mając porównanie kilku central w jednym miejscu. Jest to możliwe w salonach wystawowych firm zajmujących się montażem systemów rekuperacji. Rzecz jasna słuchanie samego urządzenia niepodłączonego do instalacji w warunkach „salonowych” nie jest w 100% miarodajne ale pozwala na dokonanie względnie dokładnej oceny.

Wyposażenie standardowe i dodatkowe

„Klient nasz Pan!” W związku z tym, każdy znajdzie rekuperator dla siebie. Zależy Ci na tym, żeby rekuperator na bieżąco kontrolował kondycję powietrza i dostosowywał do niej intensywność pracy? Poszukaj modelu bogato wyposażonego w czujniki, np. wilgotności, dwutlenku węgla czy zapachów. Planujesz mieć dom inteligentny? Żaden problem – upewnij się tylko, że wybrany rekuperator posiada opcję integracji z systemem domowej automatyki. Jeśli boisz się zbytniego wysuszania powietrza zimą, dowiedz się więcej o centralach z wymiennikami obrotowymi lub entalpicznymi.
No chyba, że zależy Ci na prostym i cichym urządzeniu o wysokiej sprawności, które skonfigurujesz jednorazowo i będziesz mógł o nim zapomnieć ciesząc się świeżym powietrzem w domu – takie również mamy.

Koszty eksploatacji

Na koszty eksploatacji rekuperatora składa się zużycie energii, częstotliwość i koszt wymiany filtrów oraz konieczność i koszt przeglądów serwisowych. Większość urządzeń dostępnych na polskim rynku posiada energooszczędne wentylatory stałoprądowe EC. O koszt filtrów i dostępność ewentualnych zamienników warto zapytać sprzedawcę.

Renoma marki i dostępność serwisu

Warto wybrać rekuperator powszechnie dostępnej i uznanej marki – w razie konieczności pogwarancyjnej naprawy lub zniknięcia z rynku firmy, która instalowała system nie będzie większych problemów ze znalezieniem serwisanta, który wykona przegląd lub naprawę. Część producentów rekuperatorów oferuje w standardzie lub w opcji przedłużenie gwarancji nawet do 5 lat – warto o to zapytać. Jeśli już mowa o gwarancji – serwis zwykle działa płynniej, gdy obsługa gwarancyjna leży po stronie producenta a nie instalatora.

Pozostałe kwestie
Poza powyższymi sprawami pozostają jeszcze kwestie gabarytów i układu urządzenia, możliwości odprowadzenia skroplin, temperatury pomieszczenia, w którym rekuperator ma się znajdować i tak dalej. Żeby wybrać urządzenie najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom, poproś o poradę instalatora, który ma w ofercie sprzęt co najmniej kilku producentów i to najlepiej już na etapie projektowania domu i systemu. Wówczas satysfakcja z działania systemu będzie gwarantowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *