Świeże powietrze i słońce w Twoim domu!

 

A teraz weź głęboki wdech i długi wydech! Jak się czujesz? Nie, nie chodzi o zajęcia jogi ani badanie u internisty. Nie będziemy też mówić o smogu. Chcemy raczej podkreślić dobroczynny wpływ czystego powietrza na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Na przykład dlaczego po wizycie w lesie poprawia Ci się humor? Dlaczego tak ciągniemy w góry? I co jest z tym jodem nad morzem?

Oczywiście chodzi też o piękne widoki, kojący wpływ zieleni, satysfakcję ze zdobywania szczytów, ale najważniejsze w wymienionych sytuacjach jest świeże, naprawę świeże powietrze. Lubimy powiew morskiej bryzy, nie możemy nacieszyć się rześkim zapachem lasu czy łąki, a krystalicznego powietrza na szczytach gór nie da się wycenić.

 

Niestety cywilizacja wymknęła się nam nieco spod kontroli. Powietrze jest zatruwane przez wyziewy kominów fabrycznych i urządzeń grzewczych, spalanie paliw kopalnianych, a także spaliny samochodowe oraz opady radioaktywne. Zanieczyszczenie powietrza jest globalnym problemem, ale jest też przerażające dlatego, że na ogół go nie widać. Powietrze może się nam wydawać czyste, a tymczasem jest skażone na przykład substancjami promieniotwórczym (przykład: po wybuchu elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku). Odbija się to oczywiście na naszym zdrowiu, głównie układzie oddechowym i krążenia. Najbardziej narażone na choroby są zwykle dzieci, osoby starsze oraz ludzie już chorzy. Główny Inspektorat Ochorny Środowiska w Polsce zwraca uwagę, że „zanieczyszczone powietrze ma również negatywny wpływ na kondycję ekosystemów oraz niszczenie materiałów (np. korozja metali)”.

 

Tymczasem uczeni już jakiś czas temu odkryli pewien składnik powietrza, który „zachowuje się jak naturalny środek zabójczy dla patogenów i innych drobnoustrojów żyjących w atmosferze”. Również światło słoneczne ma właściwości dezynfekujące. „Większość drobnoustrojów, które wywołują infekcje przenoszone przez powietrze, nie toleruje światła słonecznego”. Stąd sporo osób intuicyjnie ma zwyczaj wietrzyć pościel i odzież na słońcu i zauważa pozytywny wpływ na swoje zdrowie.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ważnym sposobem przeciwdziałania infekcjom jest naturalna wentylacja, dzięki której przez pomieszczenia budynku przepływa powietrze z zewnątrz. We wskazówkach z roku 2009 WHO zachęca do stosowania takiej wentylacji, ponieważ skutecznie zmniejsza ona ryzyko przenoszenia chorób w placówkach służby zdrowia.

 

I tak dochodzimy do pojęcia rekuperacji, czyli nowoczesnego sposóbu odzyskiwania ciepła z potwietrza. Ogólnie rzecz biorąc proces ten polega na zasysaniu potwietrza z zewnątrz, filtrowaniu go z zanieczyszczeń czy alergenów, ogrzewaniu, a potem nawiewaniu do pomieszczeń. Rekuperator (czyli urządzene do rekuperacji) ma także za zadanie usunąć z domu zużyte, ciepłe i wilgotne powietrze. Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, oczyszczone i „brudne” powietrze nie miesza się ze sobą (każde płynie innym „kanałem”). Tak więc dzięki rekuperacji możesz cieszyć się w swoim domu wolnym od zanieszczyszczeń, alergentów i wilgoci powietrzem, a dodatkowo oszczędzić co nieco € na ogrzewaniu. Oczywiście można też regularnie otwierać okna i wietrzyć pomieszczenia. Przewagą rekuperacji jest jednak oczyszczanie powietrza ze smogu, dymów, nieprzyjemnych zapachów czy wspomnianych alergenów. Ponadto zostawianie otwartych okien może być niewskazane, na przykład z powodu hałasu, przepisów przeciwpożarowych czy względów bezpieczeństwa. Rekuperacja jako rodzaj nowoczesnej wentylacji rozwiązuje te problemy. Są też inne zalety rekuperacji, ale o tym możesz porozmawiać z naszymi technikami, którzy udzielą Ci fachowych podpowiedzi.

 

Podsumujmy dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy: „Należy utrzymać jakość powietrza tam, gdzie jest ona dobra, lub ją poprawić, w przypadku gdy cele dotyczące jakości powietrza nie są osiągane. Mając na względzie ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska jako całości, szczególnie ważna jest walka z emisjami zanieczyszczeń u źródła oraz identyfikacja i wdrażanie na szczeblu lokalnym, krajowym i wspólnotowym najskuteczniejszych środków mających na celu redukcję emisji.” Dbajmy więc jakość potwietrza, którym oddychamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *