Cele i możliwości systemu rekuperacji
Wentylacja mechaniczna to jedna z popularniejszych instalacji energooszczędnych. Jej zadaniem jest stała wymiana mas powietrza przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii cieplnej z powietrza wywiewanego. Nowoczesne rekuperatory mogą być zintegrowane z różnego rodzaju akcesoriami dodatkowymi, co pozwala na znaczne rozszerzenie możliwości całego systemu i większe wykorzystanie jego potencjału. Oprócz wielu walorów finansowych wynikających z ich zastosowania istnieją również korzyści zdrowotne. Jak filtr antysmogowy, oczyszczacz i inne opcje dodatkowe wpływają na działanie rekuperatora? Sprawdźmy!
Filtr wstępny i filtry antysmogowe – pierwsza linia obrony
Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 91% ludzi na świecie oddycha powietrzem, które zawiera niebezpieczne dla zdrowia składniki, chociażby cząsteczki smogu. Filtr wstępny jest jak bariera, jego celem jest ochrona bardziej zaawansowanych filtrów przed szybkim zużyciem. Zatrzymuje większe zanieczyszczenia wpadające wraz z powietrzem, takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt czy owady. W dużych miastach takich jak Kraków, gdzie występuje wysoki stopień zanieczyszczenia, warto dodatkowo zaopatrzyć swój rekuperator w filtry antysmogowe. Są to filtry o wysokiej skuteczności, które są w stanie zatrzymać cząstki stałe PM2,5 i PM10, będące składnikami smogu.
Inne statystyki wskazują, że około 12 milionów osób w Polsce boryka się z alergiami, z czego przeważająca część dotyczy alergii na pyłki roślin. Do głównych alergenów wiosną należy olcha, leszczyna, dąb i brzoza, która pyli aż do maja. W przypadku pyłków roślinnych zaleca się stosowanie filtrów o podwyższonej klasie, na przykład HEPA. Filtry te są w stanie w 99,97% zatrzymać bardzo drobne cząsteczki i poprawić jakość powietrza, co z pewnością przyniesie ulgę alergikom. Warto pamiętać, że do utrzymania wysokiej skuteczności filtrów niezwykle istotna jest ich regularna wymiana i konserwacja, szczególnie w okresie intensywnego pylenia. Zaniedbanie może doprowadzić do obniżenia ich efektywności i sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów.
Korzyści zdrowotne ze stosowania filtrów
Redukcja alergenów. Filtr wstępny zatrzymuje pyłki roślinne i sierść zwierząt, co skutecznie zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych i poprawia komfort życia.
Ochrona przed smogiem: Usunięcie cząstek stałych z powietrza zmniejsza ryzyko chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz pozwala oddychać czystym powietrzem.
Korzyści finansowe ze stosowania filtrów
Oszczędność na ogrzewaniu. Czyste filtry zapewnią bardziej efektywną wymianę mas powietrza, co wpłynie na obniżenie kosztów ogrzewania.
Dłuższa żywotność całego systemu. Ochrona rekuperatora przed zanieczyszczeniami wpływa na mniejsze koszty konserwacji.
Nawilżacz ewaporacyjny – klucz do optymalnej wilgotności
Dla zdrowia domowników ważny jest również odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny zintegrowany z systemem rekuperacji działa na zasadzie naturalnego odparowywania wody i utrzymuje wilgotność na poziomie 40 – 60%, który jest optymalny dla człowieka.
Korzyści zdrowotne zastosowania nawilżacza ewaporacyjnego
Lepsze nawilżenie dróg oddechowych. Zastosowanie nawilżacza zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza, co zapobiega wysuszaniu dróg oddechowych, błon śluzowych, skóry, podrażnieniom oczu i zmniejsza podatność na infekcje.
Oczyszczacz powietrza i jonizator w trosce o zdrowie
Jonizatory i oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA mogą wraz z systemem rekuperacji jeszcze skuteczniej usuwać zanieczyszczenia z powietrza nawiewanego do wnętrza domu. Stosowanie jonizatorów może zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych nawet o 30%.
Korzyści zdrowotne z pracy jonizatora
Usuwanie przyczyn alergii. Jonizatory generują jony ujemne, które eliminują drobnoustroje i alergeny, na przykład ilość kurzu w powietrzu oraz neutralizują zapachy.
Korzyści finansowe
Mniejsze wydatki na leczenie. Poprawa jakości powietrza to lepsze zdrowie.
Moduł sterowania mobilnego to must-have przy rekuperacji
Moduł sterowania mobilnego umożliwia zdalne zarządzanie parametrami pracy urządzenia za pomocą smartfonu. Przez wykorzystanie łącza Wi-Fi pozwala na bieżąco monitorować jakość powietrza i w razie potrzeby zmienić aktualne ustawienia, na przykład przy zmiennych warunkach pogodowych.
Korzyści zdrowotne
Odpowiedni poziom parametrów. Utrzymanie właściwego poziomu wilgotności zmniejsza ryzyko infekcji, a brak wirusów, kurzu i bakterii łagodzi objawy alergii.
Korzyści finansowe
Mniejsze zużycie energii. Dostosowanie pracy rekuperatora do rzeczywistych potrzeb domowników przełoży się na niższe rachunki za energię.
Dlaczego warto inwestować w akcesoria dodatkowe?
Rekuperacja wyposażona w różnorodne akcesoria podnosi jakość powietrza, przyczynia się do poprawy zdrowia oraz generuje duże oszczędności finansowe. Inwestycja w rozbudowanie systemu to krok w stronę zdrowszego, ekonomicznego i bardziej komfortowego życia.