Program Czyste Powietrze – kilka istotnych informacji

Program Czyste Powietrze – kilka istotnych informacji

Powietrze składa się z mieszanki różnych gazów, między innymi azotu oraz tlenu. Co jest źródłem zanieczyszczeń w obrębie powietrza? Nie ma co udawać, że dużą rolę odgrywa obecnie działalność człowieka oraz różnego rodzaju inne czynniki. Na liście winowajców znajdują się takie działania, jak: 

– Przemysł wydobywczy (kopalnie zlokalizowane najczęściej na południu Polski)

– Przemysł ciężki (hutnictwo, przemysł spożywczy) 

– Pożary lasu (często spowodowane przez człowieka)

– Wybuchy wulkanów (uwalniające do atmosfery szkodliwe substancje)

-Transport i komunikacja (gazy emitowane w czasie jazdy samochodem, samolotem i innymi środkami transportu) 

Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonych miejscach za jakiś czas z pewnością odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Organizm ludzki narażony jest na uszkodzenia układu nerwowego, oddechowego, a nawet sercowego. 

Do najczęściej występujących chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem należą: 

– alergia, problemy z oddychaniem

– astma i choroby płuc z nowotworami włącznie

– miażdżyca, problemy z sercem

– bóle głowy, bóle stawów

– problemy z zajściem w ciąże, choroby płodu

Plan działania

Jak widać powyżej, niebezpieczeństwa są naprawdę duże. Szczególnie narażone są na nie małe dzieci oraz osoby starsze. Czy w takim razie nie pozostaje nam nic innego, jak przeprowadzka z całym dobytkiem do chaty pośrodku lasu (uważając przy tym na ryzyko pożaru)? Nic bardziej mylnego. Chociaż nasze osobiste działania jako jednostki w kierunku dbania o czystość powietrza mogą nie być wystarczające, to możemy zadbać w jakimś stopniu o czyste powietrze wokół nas. Jak to możliwe? 

Z pomocą przychodzi program o nazwie Czyste Powietrze. Jeśli jesteś właśnie na etapie termomodernizacji domu, ten artykuł jest skierowany do Ciebie. A jeśli w twoim domu znajduje się już energooszczędna pompa czy rekuperacja, to możesz podsunąć go sąsiadowi zza płotu. Tak, dokładnie temu, który pali w piecu takimi przedmiotami, aż czasami przez ilość dymu nie możesz dostrzec drzew w swoim ogrodzie. 

O Programie Czyste Powietrze

Do jakich odbiorców skierowany jest Program Czyste Powietrze? Przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach jednorodzinnych. Głównym założeniem programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, emisji pyłów i zanieczyszczeń oraz walka ze smogiem. W jaki sposób się to odbywa?  Poprzez wymianę starszych urządzeń na nowsze i bardziej energooszczędne. 

Wysokość dofinansowania

Najwyższy poziom dofinansowania sięga nawet sześćdziesięciu dziewięciu procent, a najniższy to kwota rzędu trzydzieści tysięcy złotych. 

Na dzień dzisiejszy (dane z oficjalnej strony programu z dnia 5 lipca 2022) wypłacono już dofinansowanie w łącznej kwocie sięgającej 3.072.083.390 zł. Prawdopodobnie nikogo nie dziwi informacja, że region Małopolski i Śląski przoduje pod względem liczby złożonych wniosków. Tylko w maju cyfra przesłanych dokumentów przekraczała trzy tysiące. To wszystko pokazuje tylko skalę problemu, jakim jest występujący szczególnie w rejonach południowej Polski smog.

Rodzaje urządzeń

Wśród rodzajów źródeł ciepła, które są finansowane, można wymienić między innymi kotły gazowe czy olejowe. Zainwestowanie w nowoczesną pompę ciepła, która zasilana jest tylko i wyłącznie energią elektryczną (a nie gazem czy olejem) to inwestycja, która z pewnością się opłaci. 

Pompa ciepła może być gruntowa lub powietrzna. Ta pierwsza pobiera energię z gruntu, natomiast druga, jak sama nazwa wskazuje, z powietrza. Jakie są zalety pompy ciepła? Przede wszystkim pompa ciepła nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji, spalin czy toksycznych gazów, więc oprócz czynników środowiskowych, dochodzi także rezygnacja z kotłowni czy kominów. Montując pompę ciepła w swoim domu, możesz, chociaż w małym stopniu wspomóc walkę ze smogiem i poprawić jakość powietrza w swoim otoczeniu. 

Gra warta świeczki, przecież tu chodzi o twoje zdrowie! 

Dofinansowanie może obejmować także wymianę stolarki okiennej lub drzwiowej, instalację fotowoltaiczną czy rekuperację. 

Wniosek o dofinansowanie z łatwością znajdziemy na stronie internetowej programu lub w urzędach, na przykład w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska zlokalizowanym w naszym mieście. 

Decydując się na współpracę z ASK Energooszczędne Instalacje i kupując urządzenie energooszczędne z naszej firmy (rekuperację, pompę ciepła), możesz uzyskać niezbędne dokumenty i skorzystać ze wspomnianego wyżej Programu Czyste Powietrze. Pamiętaj, że wybrane urządzenie powinno spełniać wymogi określone w warunkach finansowania, na przykład może chodzić o odpowiednią klasę efektywności energetycznej. 

Nasz specjalista od pomp ciepła z przyjemnością doradzi, jakie urządzenie będzie odpowiednie do twojego domu. Jeśli chcesz najpierw poznać ofertę i dowiedzieć się, jakie będą szacunkowe koszty zakupu, to w formularzu na pierwszej stronie, możesz zostawić swój numer telefonu lub adres mailowy. Na wszystkie wiadomości odpisujemy w ciągu 24 godzin w dni robocze. Po ofercie możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji, także w formie online.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *