Dlaczego warto regularnie czyścić system rekuperacji?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Stała wymiana mas powietrza we wszystkich pomieszczeniach prowadzi do dużych oszczędności energii oraz poprawy jakości życia użytkowników. Warto jednak pamiętać, że jak każdy inny system, również rekuperacja wymaga regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Dlaczego jest to tak ważne? Jak prawidłowo to robić? Jakie mogą być konsekwencje zaniedbania tego obowiązku? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Jak działa system rekuperacji?

Rekuperacja to nowoczesna instalacja, która pozwala na stałą wymianę powietrza wewnątrz budynku. Zużyte powietrze nasycone wirusami, bakteriami, roztoczami, kurzem i innymi drobnoustrojami jest usuwane, a w jego miejsce wtłaczane jest świeże powietrze z zewnątrz. Co istotne cały proces odbywa się przy jednoczesnym odzysku ciepła. W praktyce oznacza to, że nawet w chłodnych miesiącach zimowych, gdy temperatura na zewnątrz spada, powietrze dostarczane do wnętrza budynku jest już wstępnie ogrzane.

Dzięki współpracy rekuperacji z pompą ciepła można znacząco obniżyć koszty ogrzewania i poprawić efektywność energetyczną. Rekuperacja jest więc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które cenią sobie zdrowie oraz troskę o środowisko.

Dlaczego warto regularnie czyścić system rekuperacji?

Lepsza jakość powietrza. Zadaniem rekuperacji jest dostarczenie czystego i świeżego powietrza, jednak bez odpowiedniej konserwacji możne stać się także źródłem zanieczyszczeń. Kurz, pyłki, alergeny, pleśń i inne gromadzące się w kanałach wentylacyjnych i filtrach, mogą przedostawać się do pomieszczeń. Konsekwencją będzie niższa jakość powietrza i zagrożenie dla zdrowia domowników.

Skuteczna wydajność energetyczna. Nieczyszczone filtry lub wymiennik ciepła sprawiają, że przepływ powietrza staje się utrudniony, co może obniżać wydajność energetyczną całego systemu. Przez zabrudzenia rekuperator zmuszony jest do intensywniejszej pracy i większego zużycia energii. Zadbane urządzenie działa sprawniej, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Zwiększenie trwałości systemu. Podobnie jak każdy inny system, również rekuperacja wymaga regularnych przeglądów. Zaniedbanie może prowadzić do przedwczesnego zużycia elementów, usterki lub większej awarii i konieczności kosztownej naprawy. Z tego powodu regularna konserwacja to nie tylko lepsza wydajność całego systemu, ale także dłuższa żywotność urządzenia.

Kiedy należy czyścić system rekuperacji?

Częstotliwość czyszczenia systemu rekuperacji jest zależna od wielu rozmaitych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę liczbę domowników, obecność zwierząt, intensywność użytkowania systemu oraz stopień zanieczyszczenia otoczenia.

Ogólnie przyjmuje się, że kanały wentylacyjne powinny być czyszczone przez specjalistyczny serwis najlepiej co 3-5 lat. Konserwacja odbywa się za pomocą specjalnych szczotek ssących, które działają jak odkurzacz.

Filtry powietrza powinny być sprawdzane mniej więcej co 6 miesięcy, natomiast serce rekuperacji, czyli wymiennik ciepła, co najmniej raz w roku. Pozostałe elementy, takie jak anemostaty czy czerpnia i wyrzutnia należy od czasu do czasu wytrzeć wilgotną szmatką. Zimą warto pamiętać o usunięciu śniegu z czerpni.

Czym grozi nieczyszczony system rekuperacji?

Niedbałość pod względem przeprowadzania konserwacji systemu rekuperacji może prowadzić do wielu negatywnych skutków.

Gorsza jakość powietrza. Powietrze dostające się do wnętrza domu będzie pełne smogu, alergenów, roztoczy i pozostałych zanieczyszczeń.

Wyższe rachunki za prąd. Brudny system będzie potrzebował więcej mocy do działania, co znacznie przełoży się na wzrost energii i tym samym wyższe rachunki za prąd.

Szybsze zużycie jednostki. Zaniedbane urządzenie działa wolniej i z większą siłą, co może prowadzić do większych usterek.

Konieczność naprawienia awarii. Całkowity brak konserwacji systemu może w ostateczności zakończyć się trwałym uszkodzeniem jednostki.

Zadbaj o zdrowie całej rodziny

Rekuperacja to technologia, która zapewnia wyższy komfort życia i świeże powietrze wolne od alergenów. Aby jednak system działał efektywnie przez wiele lat, konieczne jest przeprowadzanie regularnego czyszczenia jego poszczególnych elementów. Częste przeglądy pomogą wykryć drobne problemy na wczesnym etapie i przedłużyć żywotność urządzenia.

Dbając o system rekuperacji, otaczasz troską siebie i swoją rodzinę.

Kompleksowa obsługa w ASK Energooszczędne Instalacje

W ASK Energooszczędne Instalacje dbamy o każdy etap obsługi. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby system rekuperacji działał bezawaryjnie przez długi czas. Cenimy zdrowie naszych klientów, dlatego specjalizujemy się nie tylko w profesjonalnym montażu rekuperacji, pomp ciepła, klimatyzacji i innych instalacji energooszczędnych, ale oferujemy również usługi czyszczenia. Wybierając ASK klienci mają pewność, że rekuperacja będzie działała na najwyższym poziomie, przyczyniając się do oszczędności.