Ogrzewanie podłogowe wraz z rekuperacją, pompą ciepła i klimatyzacją tworzy nowoczesny i energooszczędny dom. Popularność tego systemu wynika z jego licznych korzyści. Równomierne rozprowadzenie ciepła i oszczędność miejsca to tylko niektóre z zalet. Jak funkcjonuje ogrzewanie podłogowe? Co jeszcze warto wiedzieć o tym systemie? Więcej informacji znajdziesz w artykule.
Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny system, w którym źródło ciepła znajduje się pod powierzchnią podłogi. Może to być sieć rur z gorącą wodą (ogrzewanie wodne) lub kable elektryczne (ogrzewanie elektryczne). Dzięki temu ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, zapewniając przyjemną temperaturę bez potrzeby montowania tradycyjnych grzejników.
W przypadku systemu wodnego ciepło pochodzi z wody podgrzewanej przez kocioł, pompę ciepła lub inne urządzenie, która przepływa przez rurki pod podłogą. Natomiast w systemie elektrycznym, ciepło jest wytwarzane przez przewody grzewcze. Oba rozwiązania mają swoje zalety i minusy. Różnią się kosztami instalacji, eksploatacji oraz efektywnością, dlatego warto dobrze przemyśleć, które z nich będzie najlepsze dla Twojego domu. Warto również wziąć pod uwagę możliwość późniejszej rozbudowy systemu lub jego modyfikacji, co może być istotne przy modernizacji budynku lub zmianach w systemie grzewczym.
Zalety ogrzewania podłogowego
Jedną z większych zalet w przypadku montażu ogrzewania podłogowego jest brak konieczności instalacji kaloryferów, co znacząco zwiększa przestrzeń użytkową pomieszczeń oraz ich estetykę. Obecne trendy aranżacyjne stawiają na minimalizm, a chociaż kaloryfery nie przypominają już tych starych, żeliwnych montowanych kilkanaście lat temu, mimo to nadal zajmują sporo miejsca przy ścianie. Z tego powodu ogrzewanie podłogowe znajdzie uznanie wszystkich, którzy cenią sobie estetykę.
Kolejnym plusem jest równomierne rozprowadzenie ciepła w całym domu, co eliminuje problem zimnych stref. Ma to duże znaczenie, jeśli chodzi o odczucie temperatury, pomieszczenie wydaje się cieplejsze. Ponadto podłoga zawsze pozostaje ciepła i jest o wiele przyjemniejsza w dotyku, bez względu na to, czy chodzimy po panelach salonie, czy po kafelkach w łazience.
Z równomiernym rozprowadzeniem ciepła wiąże się kolejny atut, a mianowicie widoczne korzyści ekonomiczne, a co za tym idzie niższe rachunki za ogrzewanie.
Wymieniając zalety systemu ogrzewania podłogowego, nie można pominąć lepszej jakości powietrza w domu. Zdarza się, że z powodu cyrkulacji powietrza w przypadku tradycyjnych grzejników powietrze często jest suche i powoduje kaszel. Ogrzewanie podłogowe jest więc idealnym wyborem dla alergików.
Montaż ogrzewania podłogowego
Wybór odpowiedniego systemu. Przed podjęciem decyzji o rodzaju ogrzewania warto wziąć pod uwagę wybrane źródło ciepła, rodzaj i metraż budynku oraz potrzeby domowników, które mogą się różnić w zależności od stylu życia. Dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Projekt. Odpowiednio wykonany projekt to fundament systemu ogrzewania podłogowego. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie cieplne budynku, grubość izolacji, rodzaj podłogi i kilka innych parametrów, doświadczony fachowiec zaplanuje sprawny i efektywny system.
Odpowiednio wykonana podłoga. Przy montażu podłogi nad ogrzewaniem podłogowym należy zastosować wytrzymałe materiały, które cechują się dobrą przewodnością cieplną, takie jak kamień czy specjalne panele.
Test instalacji. Po zakończeniu montażu należy wykonać test działania systemu, w tym szczelności rur i w razie potrzeby dokonać ewentualnych poprawek. W celu zmniejszenia zużycia energii warto zdecydować się na system sterowania temperaturą, która pozwala na dostosowanie poziomu ciepła w zależności od pory dnia.
Konserwacja systemu ogrzewania podłogowego
Regularny przegląd. Ogrzewanie podłogowe podobnie jak klimatyzacja czy rekuperacja wymaga regularnego przeglądu. Obejmuje to kontrolę stanu technicznego termostatów, przewodów oraz ciśnienia w systemie.
Czyszczenie filtrów. Gdy do ogrzewania podłogowego podłączona jest pompa ciepła, dobrze jest regularnie sprawdzać czystość pompki oraz stan filtrów, co pozwoli uniknąć spadku wydajności systemu.
Ogrzewanie podłogowe jest praktycznie bezobsługowe. Dzięki regularnym przeglądom można wcześniej wykryć ewentualne problemy i zapobiec poważniejszym awariom, które mogłyby być kosztowne w naprawie.
Ogrzewanie podłogowe to must – have w energooszczędnym domu
Ogrzewanie podłogowe wraz z pompą ciepła to nowoczesne i efektywne instalacje, która podnoszą poziom życia domowników i pozytywnie wpływają na oszczędność energii. Decyzja o montażu powinna być oparta na analizie potrzeb całej rodziny, aby w pełni wykorzystać potencjał tego systemu i cieszyć się komfortem cieplnym przez wiele lat. Ogrzewanie podłogowe jest bezobsługowe, a możliwość otrzymania dofinansowania na pompę ciepła sprawia, że obie instalacje stają się opłacalne.