Rekuperacja kanałowa czy ścienna? Wybierz najlepsze rozwiązanie do swojego domu

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit, a nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają na plac budowy. Energooszczędne systemy, takie jak pompa ciepła, klimatyzacja czy fotowoltaika stają się niemal normą w nowych inwestycjach. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest rekuperacja, pozwalająca na efektywną wentylację wnętrz i odzysk energii cieplnej. Innowacją w tej dziedzinie są rekuperatory ścienne, którymi szczególnie interesują się klienci wykonujący termomodernizację w starszych obiektach.

Kiedy warto zdecydować się rekuperację kanałową, a kiedy na ścienną? Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma systemami? Czy rekuperatory ścienne nadają się tylko do domów zamieszkanych? Sprawdźmy!

Rekuperacja – inwestycja w zdrowie, komfort i bezpieczeństwo

Czym jest rekuperacja i dlaczego stała się tak popularna? Rekuperacja to system mechanicznej wentylacji, który umożliwia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Zanieczyszczone powietrze jest usuwane, a na jego miejsce dostarczane jest świeże, odpowiednio przefiltrowane. Ważnym elementem całego procesu jest odzysk energii cieplnej z powietrza wywiewanego, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Korzyści z korzystania z rekuperacji jest wiele. System ten nie tylko poprawia jakość powietrza, ale też skutecznie pomaga w walce z wilgocią, alergiami oraz eliminuje problem zaparowanych szyb. Rekuperacja podnosi jakość życia i jest doskonałą inwestycją na przyszłość.

Rekuperacja kanałowa – rozwiązanie dla nowoczesnych domów

Rekuperacja kanałowa to system, który opiera się na sieci kanałów wentylacyjnych rozmieszczonych po całym budynku. Sercem układu jest rekuperator, zwykle montowany na strychu, garażu lub w kotłowni. Zaletą rekuperacji kanałowej jest przede wszystkim wysoka efektywność oraz możliwość dostosowania systemu do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Świeże powietrze rozprowadzane jest równomiernie, a brak widocznych elementów instalacji wpływa pozytywnie na estetykę wnętrza. Montaż rekuperacji kanałowej wymaga odpowiednich warunków, jest bardziej pracochłonny i wiąże się z wyższymi kosztami, dlatego najczęściej wybierany jest w nowych inwestycjach, gdzie na wczesnym etapie budowy można wprowadzić wiele zmian.

Rekuperacja ścienna – elastyczność i prostota

Rekuperacja ścienna to alternatywne rozwiązanie, które nie wymaga rozłożenia sieci kanałów. Niezależne jednostki montowane są bezpośrednio w pomieszczeniu wymagającym wentylacji. Jest to idealna opcja w budynkach zamieszkanych oraz obiektów, w których przeprowadzenie rozległych prac budowlanych jest niemożliwe lub zbyt kosztowne. Instalacja rekuperatora ściennego jest szybka i prosta, wymaga jedynie wykonania otworów w ścianach. Jednostki są stosunkowo niedrogie w porównaniu do rekuperacji kanałowej.

Jednym z ograniczeń rekuperacji ściennej jest widoczność urządzeń oraz brak możliwości centralnego sterowania całym systemem. Każde pomieszczenie wymaga oddzielnej jednostki, co może być uciążliwe przy większej liczbie pokoi. Niemniej jednak, rekuperacja ścienna świetnie sprawdza się w budynkach, gdzie istotna jest minimalna ingerencja w strukturę obiektu.

Klucz do wyboru systemu

Wybór pomiędzy rekuperacją ścienną, a kanałową zależy od wielu istotnych aspektów. Po pierwsze należy uwzględnić specyfikę budynku oraz metraż pomieszczeń. Drugą ważną kwestią jest wysokość budżetu. Warto jednak wiedzieć, że na instalację systemu rekuperacji kanałowej oraz ściennej można uzyskać stosowne dofinansowanie z różnych programów rządowych, wspierających działania na rzecz ochrony środowiska. Biorąc pod uwagę szybkość i łatwość realizacji, w tym wypadku przoduje rekuperacja ścienna. Rekuperacja kanałowa, z uwagi na dużą jednostkę centralną, jest bardziej efektywna i pracuje bez większego hałasu, ale jej wadą jest wyższy koszt instalacji.

Rekuperacja kanałowa czy ścienna?

Nie da się ukryć, że oba systemy mają swoje zalety, ale także pewnego rodzaju ograniczenia. Zarówno rekuperacja kanałowa, jak i ścienna, zwiększają komfort życia i poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach. Dzięki wyposażeniu w specjalne filtry, obie instalacje będą pomocne w walce ze szkodliwym smogiem. Poprzez regularne usuwanie zanieczyszczeń, wszechobecnego kurzu i pyłków, przyczyniają się do lepszego zdrowia i samopoczucia, szczególnie osób borykających się z alergiami i problemami układu oddechowego. Rekuperacja zapewnia stałą wymianę powietrza, dlatego w domu nie utrzymają się nieprzyjemne zapachy z kuchni lub łazienki. Dom wyposażony w system wentylacji mechanicznej ma większą wartość na rynku nieruchomości, zarówno wtórnym, jak i pierwotnym.

W nowych inwestycjach, gdzie przestrzeń i budżet pozwalają na rozbudowaną instalację, system kanałowy będzie najlepszym wyborem. Z kolei w starszych, zamieszkanych domach rekuperacja ścienna może być bardziej praktyczna i ekonomiczna. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na instalację systemu rekuperacji kanałowej czy na prosty montaż rekuperatora ściennego, będzie to opłacalna inwestycja w przyszłość.