Kilka sposobów na walkę z wilgocią

Kilka sposobów na walkę z wilgocią

Wilgoć to bardzo niebezpieczne zjawisko. Powoduje mnóstwo chorób skórnych i oddechowych. Długie przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu nie sprzyja ani zdrowiu, ani dobrego samopoczuciu. Nadmiar wilgoci powyżej 70% prowadzi do rozwoju grzybów oraz pleśni, a ta ostatnia jest niezwykle szkodliwa dla organizmu ludzkiego. Bliska styczność z pleśnią powoduje spore problemy zdrowotne. Wśród nich można wymienić, począwszy od alergii, także:

  • trudności z oddychaniem
  • bóle mięśni i stawów
  • problemy skórne
  • problemy z oddychaniem
  • zapalenie zatok
  • inne

Co ciekawe, wilgoć nie pojawia się tylko w starszych, zaniedbanych domach i ciemnych piwnicach, lecz także w nowo wybudowanych blokach, które nie posiadają odpowiedniej wentylacji.

W jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem? W Internecie można znaleźć mnóstwo porad i domowych metod mających na celu pozbycie się wilgoci. Czy wszystkie są tak samo skuteczne? Który sposób sprawdzi się najlepiej w twoim domu?

Przyczyny wilgoci

  • Brak odpowiedniej wentylacji
  • Niedostateczna temperatura panująca w budynku
  • Zbyt szczelna stolarka okienna
  • Brak kratek wentylacyjnych
  • Nieszczelny dach

Sposoby na walkę z wilgocią

Pudełka wyłapujące wilgoć

W sklepach internetowych można znaleźć specjalne pudełka wypełnione małymi kulkami (wkład absorpcyjny). Na dole znajduje się pojemnik, do którego ma kapać woda zebrana z danego miejsca. Pojemniki są dosyć małe, więc wystarczą na zebranie wilgoci z niewielkiej szafy lub półki z butami. Ich cena jest dosyć niska, jednak warto wiedzieć, że takie pudełko starczy na maksymalnie dwa tygodnie. Jeśli w domu panuje duża wilgoć, to taki zakup nie ma najmniejszego sensu. Musielibyśmy wtedy poukładać pudełka w każdej mniejszej i większej szafce, łącznie z kuchnią i łazienką. Jest to nieopłacalne i pomoże tylko w niewielkim stopniu.

Osuszacz powietrza

Jednym z bardziej skutecznych metod jest zakup osuszacza powietrza. Jest to przenośne urządzenie, które może działać w zależności od tego, w którym pomieszczeniu występuje wilgoć. Nowoczesne osuszacze mają też funkcję suszenia prania, co z pewnością może się przydać w miesiącach zimowych. Osuszacze mogą być niewielkiej wielkości oraz nieco większe. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki metraż potrafi obsłużyć dane urządzenie. Co ważne osuszacz wyłapuje także niektóre zanieczyszczenia oraz cząsteczki smogu.

Kwiaty pochłaniające wilgoć

Niektóre rośliny mają zdolność wyłapywania wilgoci. Warto zaopatrzyć się w dany gatunek, nawet jeśli początkowo może się wydawać, że nasz dom jest wolny od wilgoci. Dzięki temu stworzysz w domu przyjemny mikroklimat i oczyścisz powietrze z toksyn. Dodatkowym atutem będzie to, że dzięki pięknym zielonym roślinom, pokój nabierze przytulności. Rośliny pochłaniające wilgoć to między innymi paprocie, skrzydłokwiat czy bluszcz.

System rekuperacji

Rekuperacja to jeden z najbardziej skutecznych dostępnych obecnie metod do walki z wilgocią. Korzystanie z rekuperacji daje mnóstwo innych korzyści niż tylko osuszenie domu. Zacznijmy od tego, że system rekuperacji zapewnia zdrowe i świeże powietrze w każdym z domowych pomieszczeń.

Jakie korzyści zapewnia rekuperacja?

System wentylacji mechanicznej szczególnie przydatny jest do wyłapywania aromatów powstałych w kuchni podczas gotowania. Rekuperator szybko je likwiduje i zastępuje nawiewem świeżego powietrza.

Po drugie rekuperacja przyczynia się do usuwania nieprzyjemnych zapachów z łazienki. Co więcej, sprawia, że nawet po długiej kąpieli lustra łazienkowe nie są zaparowane. Inną zaletą jest fakt, że dzięki działającej rekuperacji, szybciej wysychają umyte podłogi oraz suszące się w domu pranie.

Najważniejsze jednak korzyści wynikają z tego, że oprócz wilgoci, rekuperator skutecznie hamuje rozwój grzybów i pleśni. Rekuperator dostarcza świeżego powietrza przez cały rok, bez żadnego dnia przerwy. Obecne na rynku urządzenia są nowoczesne i wysokiej klasy. Łatwo można je zintegrować z systemem inteligentnego domu i sterować za pomocą kilku przycisków na smartfonie.

Jak działa system rekuperacji?

Metodę działania systemu rekuperacji można wytłumaczyć w bardzo prosty sposób. Najpierw powietrze, które jest nieświeże, zużyte i zanieczyszczone różnymi toksynami, smogiem czy pyłkami, jest usuwane z pomieszczenia. Poprzez kanały wentylacyjne i wymiennik ciepła oddaje swoje ciepło do innego strumienia powietrza, tym razem czystego. To świeże powietrze wolne od wszelkich zanieczyszczeń, alergenów, spalin i smogu jest następnie wtłaczane z powrotem do pomieszczenia.

Przygotuj swój dom na montaż rekuperacji

Miejsce rozłożenia kanałów wentylacyjnych warto uwzględnić już na etapie wykonywania projektu domu. Oprócz tego wiele osób być może o tym nie wie, ale dobrze jest także na pewnym etapie budowy pozostawić otwory w stropie, aby później nie narażać się na niepotrzebne koszty.

Pamiętaj! Z wilgocią nie ma żartów. Już teraz pomyśl o zdrowiu i bezpieczeństwie swojej rodzinny i wybierz odpowiedni dla siebie rekuperator. My zajmiemy się całą resztą😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *