Montaż rekuperacji – 5 najczęstszych błędów podczas instalacji, czyli co może pójść nie tak?

Montaż rekuperacji - 5 najczęstszych błędów podczas instalacji, czyli co może pójść nie tak?

Jak działa system rekuperacji?

Rekuperacja wentylacja mechaniczna i ma za zadanie dostarczenie świeżego i czystego powietrza do pomieszczeń w całym domu. Aby całość sprawnie funkcjonowała, potrzebny jest fachowy montaż. Od czego jednak należy zacząć całą przygodę z rekuperację?

Od czego zacząć?

Na początek warto rozeznać się w cenach różnych modeli urządzeń. W tym celu napisz do nas lub zadzwoń i podaj kilka szczegółów dotyczących budowy, a my chętnie przygotujemy wstępną ofertę. Do wyceny potrzebne będą:

  • Rzuty i przekrój budynku lub nazwa projektu ze strony internetowej
  • Lokalizacja budowy
  • Dane kontaktowe inwestora

Po otrzymaniu oferty możesz umówić się na bezpłatne konsultacje z naszym inżynierem oraz wybranie urządzenia dopasowanego do projektu domu.

Pierwsza wpadka: brak projektu

Pierwszy krok wydaje się najprostszy, jednak już na tym etapie mogą pojawić się przeszkody. Jakie? Brak dobrego projektu. Taki projekt powinien być dopasowany do całościowego projektu domu oraz uwzględniać różne potrzeby domowników. Na takim planie uwzględnia się szczegóły takie jak średnica rur oraz miejsca rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych.

Odpowiednie planowanie pozwoli dostarczyć świeże powietrze, nie pomijając żadnego pomieszczenia w domu. Źle dobrane parametry sprawią, że w domu będzie panowała zbyt duża wilgoć lub powietrze będzie za suche.

Drugi problem – niewłaściwe rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych

Następny krok to rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych po całym domu. Jest to niezwykle istotna kwestia i wymaga sporego doświadczenia. Aby zapobiec skrzyżowania się kanałów od rekuperacji z innymi instalacjami, niezbędny będzie wspomniany wcześniej projekt.

Dodatkowa kwestia to izolacja kanałów wentylacyjnych. Izolację wykonuje się w celu uniknięcia strat ciepła. Źle wykonana izolacja przyczyni się do ochładzania instalacji i straty energii, a także do wzrostu wilgoci. Ponadto wszystkie kanały powinny być ze sobą połączone, aby nie spadła wydajność całej instalacji.

Trzecia przeszkoda – czerpnia i wyrzutnia

Załóżmy, że wszystko poszło zgodnie z projektem i kanały wentylacyjne zostały rozprowadzone we właściwy sposób. Nadszedł czas na instalację czerpni oraz wyrzutni. Są to kluczowe miejsca dla całego systemu. W czerpni pobierane jest świeże powietrze, natomiast wyrzutnią usuwane jest zanieczyszczone powietrze. Należy zwrócić uwagę na to, aby czerpnia i wyrzutnia nie były w zbyt bliskiej odległości i w konsekwencji mogłoby dojść do wymiany obu mas powietrza.

Czwarty dylemat – wybór rekuperatora i jego umiejscowienie

Dlaczego kilka linijek wcześniej wspominaliśmy o możliwości konsultacji z naszym doświadczonym inżynierem? Właśnie dlatego, aby uniknąć złego doboru rekuperatora. Urządzenie powinno być dopasowane przede wszystkim do wielkości powierzchni. Jeśli rekuperator będzie zbyt mały, przełoży się to na jego pracę oraz wydajność. Nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości świeżego powietrza.

Oprócz tego istotne jest pomieszczenie, w którym będzie umieszczony rekuperator. Musi ono spełniać kilka cech, na przykład nie może panować w nim wilgoć oraz niska temperatura. Przy wyborze modelu rekuperatora zwróć uwagę na informację od producenta na ten temat. Dobre miejsce na to, gdzie postawić rekuperator to kotłownia, strych, garaż lub piwnica. Pamiętaj, aby zapewnić dostateczną ilość miejsca, aby łatwo było się do niego dostać, na przykład w celu wykonania późniejszego serwisu.

Piąta trudność – brak regulacji

Rekuperator montowany jest na samym końcu prac instalacyjnych. Jego uruchomienie wchodzi w zakres usługi firmy monterskiej. Istotną sprawą, o którą należy zadbać, jest sprawdzenie czy odbyła się regulacja urządzenia. Monter powinien sprawdzić, czy wszystkie ustawienia są zgodne z wykonanym projektem, czy działają wszystkie sterowniki oraz opcjonalne akcesoria (na przykład nawilżacz). Na samym końcu powinno odbyć się krótkie szkolenie inwestora z obsługi systemu.

To tylko niektóre ze wpadek, jakie można napotkać w trakcie wykonywania systemu instalacji mechanicznej. Oczywiście jest ich o wiele więcej i nie sposób opisać wszystkich możliwych sytuacji.

Inne możliwe problemy:

  • Zbyt głośna praca rekuperatora
  • Źle dobrana centrala
  • Nieuwzględnienie systemu instalacji ogrzewania w projekcie
  • Nieprawidłowo dobrane przewody
  • Brak dostępu do rekuperatora

Nie musisz narażać się na powyższe sytuacje. Skorzystaj z tego, że ponad 20 lat wykonujemy montaż rekuperacji na terenie południowej Polski i posiadamy naprawdę solidną wiedzę z zakresu instalacji energooszczędnych.

Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz:

  • Bezpłatnej wyceny
  • Chciałbyś obejrzeć urządzenia na żywo
  • Potrzebujesz zakupić projekt rekuperacji do pozwolenia na budowę
  • Myślisz o innych instalacjach typu: pompa ciepła, klimatyzacja, panele fotowoltaiczne, instalacje wodno-kanalizacyjną, ogrzewanie podłogowe, elektrykę

Dołącz do grona klientów zadowolonych z usług ASK Energooszczędne Instalacje i uniknij typowych błędów przy montażu rekuperacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *