21 marca to pierwszy dzień długo wyczekiwanej kalendarzowej wiosny.  Po mroźnej zimie nie możemy się już doczekać większej ilości słońca, pierwszych pąków na drzewach i głośnego śpiewu ptaków. Wraz z nadejściem cieplejszych dni, z pewnością zabierzemy się do robienia porządków w szafie. Grube zimowe płaszcze trafią do najgłębszych zakamarków pudeł, a wełniane szale zastąpią delikatne apaszki.

Oprócz wiosennych porządków w garderobie warto przyjrzeć się także niektórym urządzeniom w naszym otoczeniu. Czy któreś z nich nie wymaga już konserwacji? Być może nadszedł czas wykonania corocznego serwisu? Tak samo jak dbamy o nasze samopoczucie, tak zadbajmy również o wyposażenie naszego domu.

Klimatyzacja niegdyś należąca do dóbr luksusowych, dzisiaj jest już niemal standardowym wyposażeniem każdego biura lub domu. Jest to instalacja, którą należy regularnie serwisować. Dlaczego? Sprawny klimatyzator to inwestycja w nasze zdrowie i bezpieczeństwo, więc tym bardziej przed nadejściem upałów warto zadbać o czyszczenie. Jak się do tego zabrać? O czym należy pamiętać?

Poniższy artykuł zawiera kilka praktycznych rad dotyczących przeglądu klimatyzacji oraz omawia zakres poszczególnych prac.

Przegląd klimatyzacji – dlaczego jest potrzebny

Na początek może nasuwać się intrygujące pytanie, czy serwis klimatyzacji to obowiązek, czy tylko naciąganie klienta na dodatkowe koszty? Nic bardziej mylnego! Warto wiedzieć, że zapchany system klimatyzacji może wywołać znaczne szkody na zdrowiu wszystkich użytkowników. W jaki sposób? Otóż w nieczyszczonej instalacji łatwo mogą rozwinąć się grzyby, bakterie oraz pleśń. Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne są one dla człowieka. Wywołują wiele chorób, szczególnie szkodliwe są dla układu oddechowego. Długotrwałe narażenie się na kontakt z pleśnią może prowadzić do alergii, a co za tym idzie astmy oraz choroby płuc.

Drugim czynnikiem, oprócz korzyści zdrowotnych, jest komfort użytkowania. Nieserwisowana klimatyzacja chodzi głośniej niż zwykle oraz pobiera więcej energii niż należy. Walorem corocznego serwisu jest więc ograniczenie hałasu, zmniejszenie kosztów prądu oraz pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Sprawna klimatyzacja przyczyni się więc do korzystania z oczyszczonego powietrza, co również ma znaczny wpływ na nasz organizm.

Jak często należy serwisować klimatyzację

Większość producentów zaleca, aby przegląd klimatyzacji odbywał się dwa razy do roku. W jakich miesiącach najlepiej wykonać tę pracę? Dobrym okresem będzie przełom września i października natomiast w miesiącach letnich marzec oraz kwiecień. Warto także pamiętać, że gdy posiadamy klimatyzator pracujący w specyficznych i wymagających warunkach, na przykład w restauracji, warto serwisować go częściej niż domowy.

Zakres pracy

Przyjmijmy, że nastał już odpowiedni czas na przegląd klimatyzatora. Od czego w ogóle zacząć? Czy będą potrzebna jakieś specjalne narzędzia? Śpieszymy z odpowiedzią na powyższe pytania. Serwis klimatyzacji to nic innego jak wykonanie kilku czynności sprawdzających.

Przede wszystkim należy sprawdzić stan filtrów. Czy nie są uszkodzone lub zapchane? Czy należy je wymienić lub oczyścić? Domowe klimatyzatory posiadają filtry wielokrotnego użytku, nie ma więc potrzeby przy każdym serwisie wymieniać filtr na nowy. Może pojawić się pokusa, aby taką pracę wykonać samodzielnie. O ile regularnie warto dbać o czystość filtra, tak profesjonalny serwis warto powierzyć fachowcom. Dlaczego warto skorzystać z ich pomocy? Do czyszczenia filtrów używają oni specjalnych preparatów bakteriobójczych oraz grzybobójczych.

Oprócz filtrów warto także zwrócić uwagę na parownik, sterowniki oraz wszelkie przewody. Sprawdźmy, czy nie doszło do uszkodzenia kabli.

Niewątpliwie dobrze pamiętać o tym, że urządzenie typu Multi Split wymaga nieco więcej czasu niż standardowa klimatyzacja. Wynika to z faktu, że należy sprawdzić zarówno instalację wewnętrzną, jak i zewnętrzną.

Nieprzewidziane usterki

Klimatyzator to urządzenie, które jak każde inne, może ulec większej awarii. Zamiast na własną rękę szukać rozwiązania, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Samodzielna naprawa może doprowadzić do poważniejszej usterki, a co za tym idzie większych kosztów naprawy. Gdy więc zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość w działaniu urządzenia, tym prędzej skontaktujmy się z firmą serwisową.

Montaż instalacji klimatyzacji z pewnością podniesie komfort życia, szczególnie w miesiącach letnich, gdy doskwierają nam upały. Aby jednak cieszyć się chłodnym powietrzem jak najdłużej, warto dbać o regularny przegląd urządzenia. Tę czynność najlepiej powierzyć profesjonalistom. Przegląd urządzenia pozwoli dostrzec drobne usterki i zapobiec większym zniszczeniom, a co za tym idzie większym wydatkom. Poza tym, dzięki cyklicznemu czyszczeniu, nasi domownicy nie będą narażeni na kontakt z grzybem, pleśnią i roztoczami. Regularny przegląd z pewnością wpłynie korzystnie na zdrowie wszystkich użytkowników klimatyzacji.

Serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z nami w celu umówienia serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *