5 sposobów na Eko Dom 

Jaki jest Eko Dom? Na co zwrócić uwagę rozważając różne pomysły? W tym artykule skupimy się na tym, żeby twój dom mógł być nie tylko EKOlogiczny ale też EKOnomiczny, przyjazny nie tylko dla środowiska ale też dla twojego portfela ?

Energia ze słońca

Na wstępie musimy oddzielić kolektory słoneczne od ogniw fotowoltaicznych. W przypadku kolektorów (inaczej solary) odchodzi nam koszt przygotowania ciepłej wody, natomiast kolektory fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd elektryczny, który możemy wykorzystać dowolnie, według własnych potrzeb. No dobrze ale czy to się kiedykolwiek zwróci? Tak. Dobrze dobrany system amortyzuje się w okresie 5-7 lat. Zwłaszcza w zestawie z pompą ciepła, w takim duecie koszty ogrzewania możemy zredukować do zera. O pompie ciepła więcej możecie przeczytać tutaj.

Ciepło z powietrza – rekuperator 

Czym jest rekuperacja? To system, który wymienia powietrze zużyte na świeże odzyskując z tego pierwszego ciepło. W klasycznym domu ciepłe powietrze ucieka niewykorzystane, w domu z rekuperacją pomieszczenia są wywietrzone bez strat ciepła dzięki czemu, możemy zaoszczędzić 30-50% kosztów ogrzewania. Możliwość wymiany powietrza, bez otwierania okien pozwala na montaż przeszkleń stałych, które są nie tylko tańsze ale i cieplejsze od tradycyjnych okien. Ostateczny bilans jest taki – mieszkanie jest szczelne, a jednocześnie dobrze wentylowane bez strat. Dodatkowo rekuperator możemy doposażyć w takie bajery jak filtr antyalergiczny, wymiennik ciepła czy nawilżacz. 

Przydomowa oczyszczalnia

To system, który wykorzystuje naturalne, biologiczne procesy do rozłożenia ścieków na nieszkodliwe związki mineralne. Dzięki temu można je odprowadzić do rowu albo nawet rzeki bez żadnej szkody dla środowiska. Problem z nieprzyjemnymi zapachami został już rozwiązany za pomocą coraz to nowszych technologii. Przykładem może być biologiczna oczyszczalnia jednokomorowa, która gwarantuje brak specyficznego zapachu, a przy tym opróżniane nawet raz na 5 lat. Dodatkowo pozyskaną z oczyszczalni wodę możemy wykorzystać do podlewania ogrodu.

Układ pomieszczeń w domu ekologicznym

Ten i następny punkt skierowany jest przede wszystkim do osób, które są na etapie projektu z oczywistych względów ?

Kluczową rolę w tym sposobie odgrywa słońce, a gdzie słońce tam ciepełko. Tak więc te pomieszczenia, z których korzystamy najczęściej – np. salon – powinny być usytuowane od południowej strony, tak żeby nagrzewały się samoistnie. Analogicznie pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka czy garaż z powodzeniem mogą gościć po ciemnej stronie północy. Ten naturalny proces nagrzewania możemy wspomóc oknem panoramicznym czy dużymi, przesuwnymi drzwiami. Tutaj też możemy być spokojni, dobrej jakości przeszklenia są na tyle szczelne, że nie powodują strat ciepła. 

Kształt dachu

Łatwo zauważyć, że domy pasywne mają prostą bryłę, brak im wymyślnych wieżyczek, jaskółek i tym podobnych. Okazuje się, że nie jest to działanie przypadkowe wynikające z minimalistycznego designu (a przynajmniej nie tylko). Dach jest, tą częścią domu, przez które ciepło “ucieka” – ciepłe powietrze gromadzi się wyżej niż chłodne więc proporcjonalnie, im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniejsze straty i w efekcie oszczędność. Ponadto warto rozważyć izolacje dachu i ścian za pomocą np. wełny mineralnej, styropianu czy celulozy.

To nasze 5 sposobów na oszczędzanie. Jeśli masz pytania lub chciałbyś żeby rekuperator, ogniwa fotowoltaiczne czy pompa ciepła zagościły w twoim domu, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści na pewno znajdą najlepsze rozwiązania. 

?12 346 16 42

Jakie są Wasze pomysły na Ekodom? Zachęcamy do dzielenia się pomysłami na naszym profilu facebookowym ➡️ link 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *