Instalacje energooszczędne – co warto o nich wiedzieć

Energooszczędny, czyli według Słownika Języka Polskiego zużywający mało energii. Biorąc pod uwagę niedawne podwyżki cen prądu, wyraz ten nabiera dzisiaj nowego znaczenia. W marketach budowlanych już od dawna można zaopatrzyć się w energooszczędne żarówki. Sklepy z elektroniką wyprzedzają się w promocjach na lodówki, zmywarki czy piekarniki zużywające mniej energii. To jednak tylko kropla w morzu możliwości. Jeśli właśnie stoisz przed decyzją o budowie domu, to masz w tym zakresie spore pole do działania.

Domy energooszczędne oprócz kwestii oczywistych, czyli oszczędności stale rosnących cen, są także funkcjonalne i wygodne. Poza tym takiego rodzaju budynki są przyjazne dla środowiska. Nie emitują szkodliwych gazów, co wpływa na jakość powietrza w okolicy.

Kiedy dom będzie energooszczędny

Na to czy dom będzie sklasyfikowany jako budynek energooszczędny, ma wpływ wiele aspektów. Pierwsza sprawa to położenie względem stron świata. Możliwość oszczędzania energii dzięki dokładnemu rozplanowaniu pomieszczeń pozwala w mniejszym stopniu korzystać ze sztucznego światła.

Oprócz tego warto wziąć pod uwagę warunki zabudowy oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Poza tym poszczególne pomieszczenia wewnątrz domu powinny zostać tak rozplanowane, aby były jak najbardziej funkcjonalne dla wszystkich domowników.

Planując budowę domu energooszczędnego dobrze jest przemyśleć różne możliwości, już na etapie wczesnego projektowania. Jedną z instalacji energooszczędnych jest rekuperacja.

Rekuperacja

Czym jest rekuperacja? W jaki sposób funkcjonuje? Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, której zadaniem jest dostarczanie do przestrzeni mieszkalnej świeżego powietrza, a usuwanie z niej powietrza zanieczyszczonego różnymi toksycznymi substancjami, kurzem, pyłem. Cały proces odbywa się w miejscu zwanym wymiennikiem ciepła. Gdzie występuje oszczędność energii? Otóż ciepło z powietrza zużytego jest odzyskiwane oraz w dalszych krokach przekazywane do powietrza świeżego. Mechanizm wymiany odbywa się bez pomocy nagrzewnicy.

Kolejna sprawa to fakt, że dzięki rekuperacji można zaoszczędzić wiele kosztów ogrzewania domu. Dzięki dobrze wykonanej instalacji wysokość odzysku ciepła wynosi nawet do 90%. Przy obecnym wzroście opłat za paliwo, prąd i inne te liczby naprawdę robią wrażenie.

Rekuperacja to idealne rozwiązanie dla alergików, ponieważ dzięki zamontowaniu filtrów o podwyższonej klasie, pokoje są wolne od szkodliwych alergenów. To samo dotyczy uciążliwego smogu, który niechlubnie króluje w południowych częściach naszego kraju.

Fotowoltaika

Innym rodzajem instalacji energooszczędnej jest fotowoltaika. Na czym polega jej działanie? Jest to całkiem łatwy do wytłumaczenia proces. Instalacja fotowoltaiczna odzyskuje energię dzięki mocy promieni słonecznych i przekształca ją w prąd zmienny. Dalej prąd płynie w kierunku licznika energii i daje moc zasilającą urządzeniom domowym. Nadwyżka energii nie jest marnowana, lecz zasila sieć elektryczną.

W jakiś sposób widoczne są korzyści? Oprócz niezależności energetycznej panele fotowoltaiczne mogą przyczynić się do obniżenia nakładu zużycia energii elektrycznej. Oszczędności sięgają rzędu 80%.

Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana w późniejszym etapie budowy domu. Panele fotowoltaiczne z reguły instalowane są na dachu. Jednak, jeśli wcześniej nie braliśmy pod uwagę kupna fotowoltaiki, to nic straconego. Panele można położyć także na działce i ustawić je pod odpowiednim kątem oraz w kierunku właściwej strony świata.

Pompa ciepła

Trzecią instalacją energooszczędną jest pompa ciepła. W jaki sposób działa pompa? Bez dodatkowych źródeł energii, tylko dzięki energii elektrycznej jest w stanie ogrzać budynek. Jak widoczna jest tutaj energooszczędność? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Pompa pobiera energię z powietrza, gruntu lub wody, następnie energia wykorzystywana jest do ogrzewania wody. W kolejnym procesie następuje sprężenie czynnika grzewczego i przemiana cieczy w gaz. Odbywa się to przy sporym wzroście temperatury. Ostatni etap to przekazanie ciepła na wodę w elemencie zwanym wymiennikiem. Co dzieje się wtedy z czynnikiem grzewczym? Wraca do stanu ciekłego i cykl się powtarza.

Biorąc pod uwagę różne aspekty, na przykład takie jak projekt domu czy pozostałe instalacje, można zdecydować się na urządzenie alternatywne typu 2 w 1, czyli rekuperację wraz z pompą ciepła. Podobnie jak w wypadku rekuperacji, pompa nie ma nic wspólnego ze szkodliwymi gazami czy spalinami.

Jak widać na powyższych przykładach, wcześniejsze planowanie montażu instalacji energooszczędnych pozwoli zaoszczędzić wiele kosztów oraz nakładu pracy.

W przypadku rekuperacji dobrze jest z wyprzedzeniem zaplanować rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych. Poza tym już na wstępnym etapie realizacji można zrezygnować z budowy kominów.

Myśląc o fotowoltaice, weźmy pod uwagę rodzaj dachu, natomiast w przypadku montażu pompy ciepła nie trzeba specjalnie projektować kotłowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *