Panele fotowoltaiczne na domu czy na innych budynkach nie dziwią nas już tak bardzo, jak kiedyś. Zaczynamy przyzwyczajać się do myśli, że nawet w Polsce możemy już sobie pozwolić na pozyskiwanie energii w inny sposób niż tylko korzystając z usług elektrowni. Czy montaż paneli fotowoltaicznych to tylko same zalety? Przeanalizujmy ten temat.
Fotowoltaika – co to właściwie oznacza?
Do niedawna uzyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych mógł nam się kojarzyć jedynie z krajami, które z tego zasłynęły. Dziś, jak już sobie wspomnieliśmy, mamy taką możliwość również w naszym kraju. Każdy ma dostęp do takiej opcji. Taka popularyzacja sprawiła, że wielu zaczęło się zastanawiać, na czym polega ten proces.
Panele fotowoltaiczne wystawione na działanie światła słonecznego, pozyskują z niego darmową energię i przetwarzają ją na prąd stały. Nie jest to rodzaj prądu, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych w mieszkaniach, dlatego też potrzebne jest przekształcenie go w prąd zmienny. Dzieje się tak za pomocą inwertera, który nazywamy również falownikiem. Tak dostosowany prąd zmienny wprowadzony do obiegu, płynie do licznika energii, dzięki czemu zasila mieszkanie w prąd. Proste. Powstaje pytanie, w jaki sposób panele te są w stanie pozyskać energię ze światła słonecznego?
Dzięki swojej budowie. Są tak zaprojektowane, aby absorbowały promienie słoneczne. Panel fotowoltaiczny składa się z płytek krzemowych, połączonych szeregowo lub równolegle, które odpowiadają za odbieranie padających na nie fotonów. Poza tym zbudowany jest z metalowej ramy, hartowanej szyby ochronnej oraz przewodów zbierających wyprodukowany prąd. Konwersja fotowoltaiczna, czyli zamiana energii promieniowania na energię elektryczną, uruchamia przepływ prądu stałego.
Zalety fotowoltaiki
Zalety można mnożyć i mnożyć. Największą z nich są i najbardziej oczywistą jest dostęp do odnawialnego źródła energii. Nie musimy się martwić o znaczne wzrosty cen za energię elektryczną, bo zamontowana instalacja będzie produkować ją samodzielnie. W pierwszej kolejności użytkowany jest prąd, który wytworzą panele. Dzięki temu z czasem można się niemal usamodzielnić w kwestii użytkowania energii, a w miarę rosnących potrzeb rozbudować instalację o dodatkowe panele.
Modułowy charakter paneli pozwala, tak jak wspomnieliśmy, nie tylko rozbudować ilość paneli, ale również na umieszczenie ich w najkorzystniejszym miejscu. Oczywistym wyborem jest dach, ale w przypadku, kiedy nie jest to najbardziej wydajne rozwiązanie, można zdecydować się na umieszczenie ich np. na gruncie. Dzięki odpowiedniemu konsultantowi ds. fotowoltaiki będziemy w stanie najlepiej wykorzystać potencjał naszej działki, tak aby zmaksymalizować korzyści. Pomoże on również odpowiednio dobrać kąt nachylenia paneli.
Kolejną zaletą jest fakt, że możemy odprowadzać nadmiar energii, niejako odsprzedawać ją do zakładu energetycznego. W momencie większego zużycia prądu możemy odebrać do 80% nadmiaru wytworzonej energii, dzięki ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii. Z tego też powodu nie musimy się martwić, że zimą zabraknie nam energii na ogrzanie domu czy do innych celów.
Korzystając z tego rozwiązania, przyczyniamy się również do dbania o środowisko. Taki sposób pozyskiwania energii nie uwalnia do środowiska żadnych szkodliwych substancji, jak to ma miejsce w przypadku standardowych elektrowni. Nie stanowi także zagrożenia dla mieszkańców domu, na którym jest zamontowana, ani okolicznych sąsiadów. Jest to jedno z najistotniejszych korzyści, jeśli miejsce, w którym mieszkamy, stara się zminimalizować powstawanie toksycznego smogu.
Kiedy panele fotowoltaiczne to nie jest najlepszy pomysł?
Z założenia instalację fotowoltaiczną przystosowuje się do tego, aby zmniejszać ponoszone koszty za prąd. Jeśli nie zużywamy go dużo, a nasze opłaty są naprawdę niskie, może się okazać, że taka inwestycja minie się z celem.
Inną przeszkodą może być fakt, że mieszkamy w domu, który jest naprawdę zacieniony. Wydajność paneli jest ważna, a jej nieodpowiednie umieszczenie może ją znacznie obniżyć. Używając przykładu, nasz dom jest otoczony pokaźnymi drzewami do tego stopnia, że uniemożliwiają one dostęp paneli do słońca. Logiczny jest wniosek, że możliwości modułów będą ograniczone, bo ich zacienienie nawet o kilka procent może przynieść wiele strat. Odpowiednio dobrany doradca do spraw paneli fotowoltaicznych pomoże uniknąć tego rodzaju błędów, oceniając możliwości naszego domu i umieszczając panele niekoniecznie na dachu domu.
Paneli nie powinno się również montować na dachu o złej jakości albo takim, który planujemy wymienić lub przeprowadzić na nim znaczące renowacje. Taką inwestycję można przełożyć w czasie, co niestety może kosztować nas trochę strat. Wcześniej zamontowana fotowoltaika przyniesie szybszy zwrot.
Inną wadą instalacji jest ilość funduszy, jakie musimy zainwestować w fotowoltaikę. Wszyscy rozumieją, że przyniesie ona z czasem korzyści, ale skąd uzyskać na to przedsięwzięcie pieniądze. Istnieje wiele sposobów dofinansowania jak np. ulga termomodernizacyjna, czy program „Czyste Powietrze”. Pozwala na uzyskanie finansów zarówno na mikroinstalację fotowoltaiczną, jak i na różne, nowe źródła ciepła. Warto rozejrzeć się za tego rodzaju dotacjami, które pozwolą nam skorzystać z potencjału fotowoltaiki.
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
Zainteresowanie tego rodzaju uzyskiwaniem energii elektrycznej stale rośnie. Do tego stopnia, że w zaledwie rok, pomiędzy 2017 r. a 2018 r., przyrost energii, z tych źródeł wzrosła prawie sześć razy. A z roku na rok dane te stale rosną. Niektórzy upatrzyli w tym sposób na inwestycje, budując tzw. farmy słoneczne, czyli farmy fotowoltaiczne.
Bardziej popularne, stosowane w domach mieszkalnych, są jednak mikroinstalacje fotowoltaiczne, które w przeciwieństwie do tych pierwszych, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Przeanalizowanie dostępnych dofinansowań i wielu zalet, o których sobie powiedzieliśmy, skłoni nas do zastanowienia się, czy nie mógłbym skorzystać z tego rozwiązania. Widząc skłonności rynku energetycznego i wzrastające koszty utrzymania domu, może być to sensowne rozwiązanie, które dobrze zastosowane z pewnością przyniesie korzyści.