Pompa ciepła – źródło ogrzewania domu na miarę XXI wieku

W dzisiejszych czasach pompy ciepła są wystarczającym źródłem ogrzewania. Czym jest pompa ciepła i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Czym jest pompa ciepła?

Jest to instalacja grzewcza, która jest świetnym źródłem ciepła, ale także chłodzenia mieszkania i budynku, między innymi dzięki technologiom, takim jak pompa ciepła powietrze woda. Pompa ciepła może także służyć do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się obniżeniem kosztów wodociągowych.

Zasilana jest dzięki energii elektrycznej, która w połączeniu z fotowoltaiką jest najczęściej stosowanym ekologicznym duo.

pompy ciepła Rzeszów

Działanie pompy ciepła

Ta instalacja grzewcza uzyskuje energię z powietrza, wody, a nawet gruntu, zależnie od rodzaju zamontowanej pompy. Tą energią ogrzewa wodę instalacji centralnego ogrzewania, ale także ogrzewa ciepłą wodę użytkową. Sprężenie czynnika grzewczego, czyli freonu lub dwutlenku węgla, w zewnętrznej jednostce pompy powoduje przemianę fazową, co powoduje skok temperaturowy. Ten wzrost oddziałuje na wodę w wymienniku, a sam czynnik wraca do poprzedniego stanu (z gazu w ciecz). Ten powtarzający się proces wykorzystywany jest do ogrzewania wody, która działa w centralnym ogrzewaniu, oddając znaczne ciepło.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła powietrze woda to najczęściej wybierany rodzaj pompy ciepła. Szczególnie ze względu na jej stosunkowo niskie koszty instalacji. Powietrzne pompy ciepła czerpią energię zawartą w powietrzu, po czym wykorzystują ją jako ogrzewanie budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie wymagają większych odwiertów gruntowych, o które martwią się posiadacze mniejszych posesji.

Pompy powietrze woda występują w wariancie Split, którego agregat znajduje się na zewnątrz oraz Monoblok, które posiadają sprężarkę i wymiennik zintegrowane w zewnętrznej jednostce, dzięki czemu moduł pompy nie musi znajdować się wewnątrz domu.

Kolejne systemy grzewcze to gruntowe pompy ciepła, których instalacja wymaga większej ingerencji w posesję. Utrudnia to instalacje pompy ciepła, przez co wiele osób z technicznych względów nie mogło pozwolić sobie na ten rodzaj ogrzewania. Jakie są zalety z zainstalowania gruntowej pompy ciepła? Wykazują one lepsze sprawności w okresie grzewczym. Dzieje się tak, ponieważ energię cieplną pozyskuje ona z gruntu, który posiada wyższą temperaturę w skali roku niż powietrze. Zastosowanie tego rodzaju pompy wymaga również zainstalowanie pionowych lub poziomych kolektorów, co wiąże się z koniecznością odwiertów.

pompa ciepła Rzeszów

Zalety pomp ciepła

Instalacja tego rodzaju źródła ogrzewania posiada wiele zalet, dzięki którym chętnie wykorzystywana jest do ogrzewania budynków. Szczególnie w niektórych rejonach kraju.

Niskie koszty ogrzewania

Koszta ogrzewania domu z użyciem pomp ciepła mogą być znacznie niższe niż ogrzewanie domu gazem. Taka różnica, zgodnie z naszymi obliczeniami, może sięgać aż 30%. Ogrzewanie domu o standardowej powierzchni 150 m2 w skali roku może wynosić ok. 2000 zł, czyli jedynie 170 zł na miesiąc. Dobór odpowiedniej klasy urządzenia, dopasowanego do naszych potrzeb sprawi, że będzie ona jeszcze bardziej wydajna. Tym samym zmniejszając koszty jej wykorzystywania.

Integracja pomp ciepła z fotowoltaiką

Takie ekologiczne duo może znacznie zminimalizować koszty użytkowania domu. Połączenie tych dwóch systemów pozwoli na całkowite pozbycie się kosztów ogrzewania oraz chłodzenia, ponieważ energię elektryczną potrzebną do uruchomienia pompy ciepła możemy uzyskać dzięki panelom fotowoltaicznym. W taki sam sposób możemy cieszyć się brakiem kosztów ciepłej wody użytkowej.

Innym sposobem pozyskiwania energii do działania pompy ciepła może być zainstalowanie kolektorów słonecznych, które przez długie lata cieszyły się swoją popularnością. Tak pozyskiwana energia odnawialna przeznaczana jest na działanie pompy ciepła.

Podłączenie ogrzewania w wymagających miejscach

Niektóre rejony Polski nie posiadają dobrze rozbudowanej sieci gazowej, przez co podłączenie właśnie tego źródła ogrzewania może osiągać bardzo wysokie kwoty. W niektórych wypadkach może się to zupełnie nie opłacać, a niejednego może nawet odstraszać od samodzielnego budowania domu. Pompa ciepła, szczególnie powietrze woda, może wychodzi naprzeciw takim potrzebom. Dzięki temu coraz popularniej klienci decydują się na zainstalowanie pomp ciepła w Rzeszowie i okolicznych rejonach.

Bez konieczności budowy komina

Pompy ciepła należą do urządzeń grzewczych, które nie emitują żadnych spalin oraz gazów toksycznych, jak to zazwyczaj ma miejsce w przypadku popularnych paliw. Dzięki temu już przy budowie domu można całkowicie zrezygnować z komina, czyli naprawdę kosztownych elementów budynku. Brak komina zmniejsza również ilość obróbek dekarskich, a ich niski poziom skomplikowania może wpłynąć na koszt ich wykonania, ale także unikamy powstawania mostków termicznych, przez które zazwyczaj uchodzi nasze ogrzewanie.

pompy ciepła Rzeszów

Bez kotłowni, bez pomieszczenia technicznego

Instalacja pompy ciepła nie wymaga kotłowni. Nie wymaga także żadnego pomieszczenia technicznego. Wewnętrzna jednostka tego źródła ogrzewania może znajdować się w dowolnym, wygodnym dla nas miejscu. Przy wyborze powietrznej pompy ciepła typu Monoblok nie musimy się nawet martwić o jednostkę wewnętrzną, bo takiej nie posiada.

Ekologia, czyli niska emisja gazów

Czynnie wpływamy na czystość i jakość naszego powietrza, ponieważ jak już wspomnieliśmy, pompa ciepła i jej działanie nie emituje toksycznych substancji ani innych szkodliwych gazów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku użycia pomp ciepła w Rzeszowie, statystycznie miejsca bardziej narażonego na gorsze powietrze.

Podłączenie jej także pod system fotowoltaiczny zmniejszamy nie tylko koszty jej użytkowania, ale także tym sposobem dbamy o polepszenie stanu naszego środowiska.

Wygoda użytkowania

Użytkowanie pompy ciepła nie wymaga uzupełnienia paliwa stałego ani kontroli, jak to jest w przypadku standardowych źródeł ciepła. Pompa ciepła generuje komfortową temperaturę, na którą sami się decydujemy.

Chłodzenie nawet bez klimatyzacji

Pompa ciepła nigdy nie zastąpi wydajnością chłodzenia klimatyzacji, ale może znacznie wpływać na chłodzenie mieszkania. Jeśli jest zintegrowana z ogrzewaniem podłogowym, redukuje ona temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni, przez co utrzymuje w mieszkaniu komfortową temperaturę. Jest to możliwe dzięki klimakonwektorom, czyli grzejnikom, które posiadają funkcję chłodzenia.

Przy połączeniu pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym należy liczyć się z niskim poziomem wilgotności powietrza. Jego wysuszenie może negatywnie wpływać na wysuszanie błon śluzowych układu oddechowego, podrażnienie oczu przez wysuszenie rogówki oka, ale też suchość skóry. Aby uporać się z tego rodzaju problemami, zwłaszcza w okresie grzewczym, z pomocą przychodzi nawilżacz powietrza, który utrzyma wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie.

Zastosowanie nawilżacza może pomóc nawet w zaoszczędzeniu energii na ogrzewanie. W jaki sposób? Suche powietrze sprzyja ochładzaniu skóry poprzez jej zwiększone parowanie. Coraz suchsze powietrze powoduje, że odczuwamy chłód coraz bardziej, nawet przy stałej temperaturze. Przy tej samej temperaturze pomieszczenia subiektywnie odczuwalna temperatura, czyli „temperatura pozorna” wzrośnie jedynie o 2 stopnie, jeśli wilgotność powietrza wzrośnie dwukrotnie z 25%. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza spowoduje, że będziemy potrzebować mniejszej ilości ogrzewania, przez co możemy zaoszczędzić na zużytej w tym celu energii.

Ile kosztuje zainstalowanie pompy ciepła?

Każdy projekt analizowany jest indywidualnie przez doświadczonych inżynierów. Pomogą oni odpowiednio ocenić zapotrzebowanie domu na energię cieplną oraz potencjalne koszty montażu. Instalacja pompy ciepła może nam się kojarzyć z naprawdę wysokimi kosztami. Gdyby jednak przeanalizować wszelkie koszty, jakich możemy dzięki niej uniknąć, cena nie wydaje się aż tak wysoka. Brak konieczności budowy komina, kotłowni, ani połączenia gazowego pozwala nam spore zminimalizowanie wydatków./p>

Najczęściej zadawane pytania

Czy powietrzna pompa ciepła jest wystarczającym źródłem ogrzewania?

Czy pompa powietrze woda da radę jako jedyne źródło ogrzewania? Jest to jeden z mitów na temat działania pomp ciepła. Ktoś wybrał pompę ciepła, zainstalował ją, a potem musiał dogrzewać się innymi źródłami ciepła. Być może pompy starej generacji lub nieodpowiednio zamontowane miały kiedyś problemy z wydajnością, ale te czasy zdecydowanie się skończyły. Oferowane przez nas produkty nie tylko są samowystarczające, ale nasi fachowcy pomogą dobrać odpowiednie urządzenie do konkretnego domu, ale także jego odpowiednią moc. W takim wypadku dodatkowe źródło ciepła nie będzie konieczne, a nawet nie będzie miało żadnego uzasadnienia.

Jak długo wytrzyma pompa ciepła?

Nikt nie chce wymieniać źródła ciepła, które zasila cały dom co 5 lat. Zrozumiałe. W przypadku pompy ciepła jej żywotność określa się na ok. 25 lat, czyli podobnie jak to jest w przypadku standardowego pieca na paliwo stałe, albo pieca gazowego. Czy pompy ciepła mają awaryjne elementy? Takim elementem może być działająca w pompie sprężarka, która można wymienić bez ponoszenia ogromnych kosztów.

Gdzie należy zainstalować jednostkę wewnętrzną pompy ciepła, a gdzie zewnętrzną?

Nazwy jednostek wskazują, gdzie należy je zamontować. Zewnętrzna jednostka montowana jest poza budynkiem, na przeznaczonej do tego odpowiedniej podstawie przymocowanej do ściany lub podłoża. Jednostka zewnętrzna dobrej jakości pompy ciepła nie powinny generować wiele hałasu. Jednak umieszczenie jej przy oknie sypialni może nie być odpowiednim miejscem.

Jednym z ważniejszych wymogów jest instalacja od strony nienasłonecznionej, bo promienie słoneczne mogą negatywnie wpływać na działanie czujników temperatura. Nieodpowiednie odczyty przeprowadzane przez czujniki mogą zniekształcać działanie pompy.

Skąd powietrzna pompa ciepła bierze energię na ogrzewanie domu w przypadku negatywnych temperatur na zewnątrz?

Fizyka mówi, że wszystko, co ma większą temperaturę niż zero bezwzględne, czyli – 273°C, ma jakąś odzyskiwalną energię. Pompa ciepła odzyskuje tę energię, dzięki działaniu sprężarki, która powoduje przemianę fazową czynnika grzewczego, czyli freonu lub dwutlenku węgla.

Jaka jest najniższa temperatura, w jakiej pompa ciepła pracuje?

Pompy, które są dostępne na rynku, mogą ogrzać dom nawet przy temperaturze na zewnątrz do -28°C. Nasi inżynierzy pomogą dobrać odpowiednią pompę ciepła. Taka konsultacja może okazać się kluczowa, ponieważ nie w każdym wypadku należy wybrać pompę, która jest w stanie zaspokoić całe energetyczne zapotrzebowanie budynku.

Czym jest COP?

Coefficient Of Performance, czyli COP to jeden z podstawowych parametrów, którymi posługują się producenci pomp ciepła. Jest to współczynnik, który odpowiada za wyrażenie stosunku wytworzonej energii cieplnej do pobranej przez pompę energii elektrycznej. Mówiąc najprościej, jest to jej wydajność.

Im większy współczynnik, tym więcej ciepła pompa wytwarza, zużywając tę samą ilość energii. Jeśli COP wynosi 4,0, oznacza to, że pompa pobiera 1 kW mocy elektrycznej, produkując 4 kW mocy grzewczej. Na wynik tego współczynnika może wpływać wiele czynników jak temperatura na zewnątrz, a nawet temperatura wody w CO. Przy różnych temperaturach, COP może mieć różne wartości.

Jeśli tak wiele czynników może wpływać na COP, czy jest on skutecznym wyznacznikiem wydajności pompy ciepła? COP obliczany jest w warunkach laboratoryjnych. Skuteczniejszym i ważniejszym współczynnikiem będzie wskaźnik sezonowy dla całego roku, czyli SCOP. Mówi on, ile zapłacimy za prąd, ogrzewając dom pompą ciepła. Właśnie ten współczynnik pozwala na skuteczne analizy obliczeniowe, które pozwolą zwiększyć oszczędności w ogrzewaniu.

Z jakimi innymi instalacjami grzewczymi połączyć pompę ciepła?

Pompa ciepła jest najbardziej wydajna w przypadku połączenia jej z instalacjami, które wymagają niskiej temperatury wody do odpowiedniego działania. Takimi instalacjami są ogrzewanie podłogowe, które wymaga zasilania wodą o temperaturze ok. 35°C oraz klimakonwektory. Dla kontrastu klasyczne grzejniki potrzebują wysokiej temperatury wody grzewczej, co może zwiększać koszty jej uzyskiwania. Jeśli temperatura wody grzewczej wzrasta, COP pompy ciepła maleje, przez co spada też jej sprawność.

Dodatkową korzyścią z zastosowania niskotemperaturowych klimakonwektorów jest dodatkowe chłodzenie budynku w razie potrzeby.

Możemy skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Niektóre projekty unijne wspierają wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne i efektywne. Inne dofinansowują instalację właśnie tego rodzaju instalacji w nowo powstających budynkach i domach. Niektóre projekty dobiegają jednak do końca, dlatego w sprawie najbardziej aktualnych danych i informacji, zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą.

Tagi : pompa ciepła Rzeszów instalacja pomp ciepła Rzeszów instalacja pompy ciepła Rzeszów montaż pomp ciepła Rzeszów montaż pompy ciepła Rzeszów montaż pompy ciepła Rzeszów powietrzna pompa ciepła Rzeszów