Przeczytaj co oferujemy w zakresie pomp ciepła. Jeśli chciałbyś otrzymać od nas dokładną wycenę, zapraszamy do kontaktu: e-mail zapytania@rekuperatory-ask.pl lub zadzwoń 12 346 16 42.

pompy ciepła Kraków

 

Pompa ciepła – idealne źródło ogrzewania i chłodzenia Twojego domu

Co to takiego?

Pompy ciepła to urządzenia służące do ogrzewania budynków mieszkalnych wykorzystujące jako źródło zasilania energię elektryczną. W odróżnieniu od różnego rodzaju kotłów, które oprócz zasilania elektrycznego potrzebują jeszcze jakiegoś rodzaju paliwa (gaz, pellet, drewno), pompa ciepła jest zasilana wyłącznie energią elektryczną.

Jak działa pompa ciepła?

W uproszczeniu pompa ciepła pobiera energię z otoczenia (np. z powietrza, gruntu, wody) i wykorzystuje ją do ogrzewania wody w instalacji CO oraz ciepłej wody użytkowej. W wyniku sprężania czynnika grzewczego w jednostce zewnętrznej pompy następuje jego przemiana fazowa (z cieczy w gaz), czemu towarzyszy znaczny wzrost jego temperatury. Ciepło jest przekazywane na wodę w wymienniku, przy czym czynnik grzewczy (zwykle freon a ostatnio również dwutlenek węgla) wraca do stanu ciekłego. Taki proces powtarza się wielokrotnie.

Rodzaje pomp ciepła

Budując lub modernizując dom możesz wybrać pomiędzy gruntową, a powietrzną pompą ciepła. Gruntowe pompy ciepła wykorzystują jako dolne źródło energię zawartą w gruncie natomiast pompy powietrzne wykorzystują energią zawartą w powietrzu.

Pompy gruntowe zwykle mają nieco lepsze sezonowe sprawności od powietrznych – wynika to z wyższej przez większość roku temperatury gruntu niż powietrza, z którego jest pobierana energia. Instalacja pompy gruntowej wiąże się z koniecznością wykonania pionowych lub poziomych kolektorów, przez co ten system jest droższy od wariantu powietrznego, zwykle wymaga również działki o odpowiednich rozmiarach.

Pompy powietrzne występują w wariancie Split (z agregatem na zewnątrz budynku) lub Monoblok (sprężarka i wymiennik zintegrowane w jednostce zewnętrznej – brak modułu wewnątrz domu).

Nowoczesne rozwiązania alternatywne i hybrydowe

Na rynku są dostępne urządzenia łączące w sobie zalety pompy ciepła i rekuperacji (np. Nilan lub Flexit Econordic).

pompa ciepła Kraków

Zalety instalacji pompy ciepła

Redukcja kosztów ogrzewania domu

Czy wiesz, że eksploatacja pompy ciepła może kosztować nawet o 30% mniej od ogrzewania domu gazem? Dla przykładu roczny koszt ogrzewania typowego domu o powierzchni 150 m2 wynosi ok. 2000 zł! Oznacza to, że miesięczne koszty nie przekraczają 170 zł – to faktycznie niewiele!

Możliwa całkowita eliminacja kominów w domu

Pompa ciepła nie emituje spalin ani toksycznych gazów, w związku z czym możesz całkowicie zrezygnować z typowej kotłowni, a – co za tym idzie – z budowania spalinowego i wentylacyjnego komina z tego pomieszczenia. Znacząco redukuje to koszty budowy, zmniejsza ilość obróbek dekarskich i pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniach.

Możliwość zaplanowania domu bez kotłowni lub pomieszczenia technicznego

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła wcale nie musi być instalowana w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu! Równie dobrze można ją zamontować w łazience, pralni lub kuchni. Pompy typu monoblok oferują dodatkowy bonus – w ogóle nie posiadają jednostki wewnętrznej.

Możliwość integracji z panelami fotowoltaicznymi i redukcji kosztów ogrzewania i chłodzenia domu nawet do zera!

Jeżeli myślisz o tym jak zminimalizować koszty utrzymania domu – pomyśl o fotowoltaice! Łącząc ten system z pompą ciepła, możesz całkowicie uniknąć kosztów ogrzewania i chłodzenia domu oraz przygotowania ciepłej wody.

Pompy ciepła Kraków producent

Aktywne chłodzenie domu

Większość pomp ciepła posiada funkcję chłodzenia, dzięki której możesz zredukować temperaturę w pomieszczeniach o kilka stopni (w przypadku współpracy z ogrzewaniem podłogowym) lub utrzymać komfortową temperaturę dzięki zastosowaniu klimakonwektorów – grzejników z funkcją chłodzenia, które nie ustępują wydajnością tradycyjnym klimatyzatorom.

Niezależność od sieci gazowej i uwolnienie od konieczności regularnego uzupełniania zasobnika na paliwo stałe

Jeżeli w Twojej okolicy nie rozbudowano jeszcze sieci gazowej, nie przejmuj się! Pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem! Nie wymaga kontroli ani uzupełniania paliwa – po prostu utrzymuje w domu temperaturę jaką sobie zażyczysz. Masz już w domu komfortowe warunki – teraz możesz zająć się ważniejszymi sprawami 🙂

Minimalizacja emisji gazów cieplarnianych

Zmniejszając emisję cieplną swojego domu masz swój wkład w ochronę Ziemi. Możesz przyczynić się do redukcji efektu cieplarnianego i poprawy jakości powietrza w Twojej okolicy.

W przypadku ogrzewania przy użyciu pompy ciepła gdzie jako system grzewczy zastosowane jest ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić uwagę również na wilgotność powietrza. Systemy ogrzewania podłogowego mają tendencję do wysuszania powietrza, co może wiązać się z uciążliwościami dla mieszkańców takimi jak: wysuszanie błon śluzowych układu oddechowego, wysuszanie rogówki oka, uczucie podrażnienia oczu. Wilgotność powietrza nie pozostaje bez wpływu również na skórę. W przypadku za niskiego poziomu powoduje jej wysuszenie i pierzchnięcie – dotyczy to przede wszystkim skóry dłoni i twarzy. Dlatego, zwłaszcza, jeśli dom wyposażony jest w system rekuperacji, warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza, który pozwoli na podniesienie poziomu wilgotności w miesiącach zimowych.

Zimą, suche powietrze ułatwia parowanie i w związku z tym ochładzanie skóry. Efekt tego zjawiska jest taki, że przy stałej temperaturze, im bardziej suche powietrze tym jest nam chłodniej. Przy standardowej temperaturze ogrzewanego pomieszczenia, „temperatura pozorna” czyli odczuwalna (tj. subiektywne odczuwanie temperatury powiązane z osobistym komfortem) wzrasta o 2°C gdy wilgotność względna wzrasta z 25% do 50%. W efekcie, jeżeli wilgotność jest na odpowiednim poziomie, oprócz wymienionych wcześniej korzyści, możemy też oszczędzać energię na ogrzewanie.

Więcej na temat nawilżaczy HomEvap do systemów rekuperacji znajdą Państwo na www.homevap.pl

Ile to kosztuje?

Analizując wybrany przez Ciebie projekt, nasi inżynierowie oszacują zaptrzebowanie cieplne domu, który budujesz oraz koszty montażu pompy ciepła. W każdym razie, instalacja dobrej pompy ciepła zapewne jest tańsza, niż przypuszczasz 🙂

Możesz wypełnić formularz, który pomoże nam dobrać odpowiednie urządzenie i oszacować koszty – kliknij.

Najczęściej zadawane pytania

Powietrzna pompa ciepła – czy to “da radę”?

Czy może być jedynym źródłem ogrzewania domu?
Oczywiście, że „da radę”! Owszem, w lokalnych opowiadaniach krążą legendy o tym, że niektóre osoby, które zdecydowały się na wybór pompy ciepła marzną w domu i muszą dogrzewać się dodatkowymi źródłami ciepła, ale w ASK takie sytuacje się nie zdarzają 🙂 Wszystko jest kwestią doboru urządzenia o właściwej mocy. Prawdę mówiąc, instalowanie alternatywnego (obok pompy) źródła ciepła nie ma uzasadnienia, ponieważ wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów inwestycyjnych bez istotnych oszczędności eksploatacyjnych.

Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną a gdzie zewnętrzną pompy ciepła?

Jednostkę zewnętrzną – jak wskazuje nazwa – montujemy na zewnątrz budynku na specjalnie do tego przeznaczonej podstawie mocowanej do ściany budynku lub podłoża. Pomimo faktu, że dobrej jakości pompy są ciche, należy pamiętać, że jednostka zewnętrzna jest potencjalnym źródłem hałasu i nie należy jej montować, np. pod oknem salonu, sypialni lub gabinetu. Dobrze też pomyśleć o sąsiadach i nie zamontować jednostki wprost na okna sypialni, salonu lub ogrodu.

W związku z tym, że jednostka zewnętrzna posiada wbudowane czujniki temperatury, powinna być zainstalowana od strony nienasłonecznionej. Oświetlanie jej przez promienie słoneczne może zakłamywać odczyty czujników i negatywnie wpływać na charakterystykę pracy pompy.

Co to jest COP?

Jednym z podstawowych parametrów jakie podają producenci pomp ciepła jest tzw. COP (Coefficent Of Performance). W uproszczeniu COP to współczynnik wyrażający stosunek wytworzonej przez pompę energii cieplnej do energii elektrycznej przez nią pobranej.

Dla przykładu COP wynoszące 4,0 mówi nam, że pompa pobierając 1 kW mocy elektrycznej jest w stanie wyprodukować 4 kW mocy grzewczej. Oczywiście na wartość COP maja wpływ inne czynniki takie jak temperatura zewnętrzna powietrza oraz temperatura wody w instalacji grzewczej. Dla różnych temperatur COP będzie przybierać różne wartości.

COP jest mierzony w warunkach laboratoryjnych dlatego dla potencjalnego inwestora ważniejszym parametrem będzie tzw. SCOP, czyli wskaźnik sezonowy dla całego roku, który mówi ile możemy płacić za prąd przy ogrzewaniu pompą ciepła. Wykorzystywany jest on do analiz obliczeniowych, np. dla nowoprojektowanych domów.

Dla inwestorów rozważających powietrzne pompy ciepła jako źródło ogrzewania swojego domu ważne są informacje, które pozwolą zmaksymalizować oszczędności z tego płynące. Sama pompa ciepła to nie wszystko.

Jak to możliwe, że powietrzna pompa ciepła ogrzewa dom skoro na zewnątrz jest ujemna temperatura?

Z zasad fizyki wynika, że wszystko, co ma temperaturę wyższą niż tzw. “zero bezwzględne” czyli minus 273 stopnie Celsjusza, posiada jakąś energię, którą można odzyskać. Właśnie tę energię pompa ciepła odzyskuje w wyniku sprężania i przemiany fazowej czynnika grzewczego.

Do jakich najniższych temperatur pracują pompy ciepła?

Na rynku są dostępne pompy, które ogrzewają dom przy zewnętrznej temperaturze dochodzącej nawet do -28 st. C. Mimo wszystko, z pewnych powodów nie jest wskazany dobór pompy, która – wykorzystując zasady termodynamiki – jest w stanie zaspokoić całkowite zapotrzebowanie energetyczne domu. Żeby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z jednym z naszych inżynierów.

Co się stanie gdy zabraknie prądu?

Odpowiedź jest prosta – system ogrzewania przestanie działać. Dobrze jednak wziąć pod uwagę, że większość systemów nowoczesnego ogrzewania przestaje funkcjonować w takiej sytuacji. Jeżeli planujesz w domu system ogrzewania podłogowego zasilanego piecem gazowym lub na paliwo stałe – każdy z nich zostaje unieruchomiony w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej z powodu konieczności zasilania prądem pomp obiegowych układów grzewczych. Na pocieszenie pozostaje fakt, że nowe, dobrze ocieplone domy utrzymają komfortową temperaturę co najmniej na kilkanaście godzin – czyli tyle, ile zwykle potrzeba na przywrócenie zasilania.

Jak skuteczne jest chłodzenie z pompy?

To zależy! Jeżeli chłodzisz dom wykorzystując ogrzewanie podłogowe, możesz liczyć na spadek temperatury wewnątrz pomieszczeń o 3-4 stopnie. W tym układzie podłogówka oczywiście nie zastąpi systemu klimatyzacji ale “powierzchnia robi robotę”. Jeżeli chcesz uzyskać pełną wydajność chłodzenia, połącz pompę ciepła z klimakonwektorami – grzejnikami posiadającymi funkcję chłodzenia o wydajności zbliżonej do typowej klimatyzacji.

Z jakimi instalacjami grzewczymi może współpracować pompa ciepła?

Pompy ciepła o wysokim SCOP najwyższą sprawność energetyczną osiągają w połączeniu z instalacjami „niskotemperaturowymi”, tj. ogrzewaniem podłogowym lub klimakonwektorami. Ogrzewanie podłogowe jest zasilane wodą grzewczą o temperaturze ok. 35 stopni i właśnie w takich warunkach sprawność pompy ciepła jest maksymalna. Na przykład grzejniki wymagają dużo wyższej temperatury wody grzewczej i zastosowanie ich w połączeniu z pompą ciepła może się stać nieuzasadnione ekonomicznie. Alternatywą jest zastosowanie klimakonwektorów, które są zasilane wodą grzewczą o niskiej temperaturze a dodatkowo mogą chłodzić budynek.

Wraz ze wzrostem temperatury wody grzewczej sprawność PC (COP) maleje.

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Projektowana żywotność pompy ciepła, podobnie jak pieca gazowego czy na paliwo stałe wynosi ok. 25 lat. Jeśli chodzi o potencjalnie najbardziej awaryjny element, czyli sprężarkę, można go wymienić bez ponoszenia znaczących kosztów.

Czy mogę zamontować pompę w zamieszkanym domu?

Tak – w ten sposób możesz zastąpić, np. piec na węgiel lub pellet. Instalacja w zamieszkanym domu jest możliwa mimo większego stopnia jej skomplikowania. W budynkach istniejących ogrzewanie zwykle odbywa się za pomocą grzejników – należy mieć świadomość, że sprawność takiego systemu współpracującego z pompą ciepła będzie niższa niż systemów niskotemperaturowych – ogrzewania podłogowego lub klimakonwektorów. Mimo wszystko przyniesie korzyści – chociażby brak konieczności uzupełniania węgla, koksu lub pelletu.

Tagi : instalacja pomp ciepła Kraków, instalacja pompy ciepła Kraków, montaż pomp ciepła Kraków, montaż pompy ciepła Kraków, pompa ciepła Kraków, pompa ciepła Kraków, powietrzna pompa ciepła Kraków