Sprzedaż urządzeń
i materiałów
Zapytania ofertowe,
Projekty, Realizacje

STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCIIle kosztuje rekuperacja w domu jednorodzinnym

Energooszczędne instalacje


Ile kosztuje rekuperacja w domu jednorodzinnym

Ile kosztuje rekuperacja w domu jednorodzinnym?

 

Jakie koszty bierzemy pod uwagę?

 

Pieniądz podobno rządzi światem. Ale czy Twoimi decyzjami rządzi pieniądz? 

Nie da się ukryć, że - jak mówi przysłowie - “tak krawiec kraje jak mu materii staje”. A w przypadku inwestycji takiej jak budowa domu - na ile: 

 1. zasoby gotówki pozwalają - czyli na ile mam głęboką kieszeń, 
 2. na ile kredyt hipoteczny pomieści wszystkie instalacje w które chcemy zainwestować aby potem mieć zwrot w kosztach eksploatacji, 
 3. ile kosztują urządzenia a ile wykonawstwo, 
 4. ile kosztuje w złotówkach eksploatacja tych wspaniałych rozwiązań. 

Czyli przekładając z polskiego na “dialekt budowlany” - “tak inwestor kraje jak mu kredyt hipoteczny daje”. Przejdźmy więc do rzeczy - czyli rozpoczynamy przewód kalkulacyjnych kosztów i zysków. 

Skoro przestudiowałeś wszystkie tomy Muratora, przeczytałeś niczym Chuck Norris pół Internetu, przepytałeś wszystkich znanych i nieznanych (fora internetowe) posiadaczy nowych domów - to wiesz, że: 

 1. niektóre nowe technologie naprawdę robią różnicę, 
 2. żeby mieć zwrot z inwestycji - najpierw trzeba zainwestować
 3. a dopiero wtedy cierpliwie otrzymujesz zwrot kosztów a następnie
 4. zwrot z inwestycji.  

Dotyczy to także rekuperacji - czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zdaniem wielu szczęśliwych posiadaczy robi różnicę. Wyobraź sobie, że: 

 • budynek aby uniknąć zagrzybienia (a tym samym grzyba, pleśni i chorób) trzeba przewietrzać, 
 • co kosztuje dość sporo bo utratę około 50% ciepła za jakie zapłaciliśmy spalając drewno, węgiel czy gaz,
 • a rekuperacja pozwala odzyskać nawet 90% z tych utraconych 50% energii czyli de facto Twoich złotówek - które normalnie, spalone na wiwat, ulecą otwartym oknem lub kratką wentylacyjną w kosmos - lokalnie powiększając “globalne ocieplenie” oraz drenując Twoją kieszeń.  

Ale powiesz - i to będzie prawda - że, system rekuperacji nie jest za darmo jak energia słoneczna. Tak. To kosztuje. I o tym - ile to kosztuje - piszemy dzisiaj w tym artykule. 

 


 

Jakie koszty rekuperacji należy wziąć pod uwagę w kalkulacji? 

Koszty to koszty i już - wielu powie. Po co to dzielić na atomy. Ale mądrzy ludzie od finansów i rachunkowości już dawno, dawno temu podzielili koszty na 

 1. koszty stałe - jednorazowe - czyli koszt inwestycji oraz na, 
 2. koszty zmienne - koszty eksploatacji danego systemu. 

Więc nie będziemy wynajdować na nowo koła tylko zgodnie z tym podziałem, obliczymy koszty obu rodzajów aby mieć pełny obraz finansów takiej inwestycji. 

 

Koszty inwestycji w system rekuperacji 

Koszty stałe czyli inwestycja w instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła to: 

 1. koszt urządzeń niezbędnych do zamontowania systemu, 
 2. koszt wykonawstwa czyli cena za jaką firma dokona montażu urządzeń. 

 

 

 

Koszty urządzeń w systemie rekuperacji

Koszty te to suma wszystkich materiałów i urządzeń użytych do skompletowania systemu. Oczywiście, że zależne jest to od 

 • metrażu i 
 • kubatury wszystkich pomieszczeń objętych systemem.  

 

Aby nie komplikować naszej nieco uśrednionej kalkulacji - przyjmiemy, że dom ma powierzchnię około 100 - 150 m2 oraz standardową wysokość pomieszczeń rzędu 2,5m. Montaż rekuperacji w pałacu szejka, który w Dubaju wybudował sobie kawałek Grenlandii, na której z kolei wybudował pałac i planuje rekuperację bo taki trend zapanował w technologii - odłóżmy na bok. 

 

Wracając do realiów naszego kraju - trzeba jasno powiedzieć, że największym kosztem jest sam rekuperator. Od jego technologicznego zaawansowania, wydajności i energooszczędności zależy jego cena. 

Uśredniając należy się liczyć z kosztem od 7 - 15 tysięcy złotych. Nie będziemy wdawać się w szczegóły technologiczne i parametry oraz różnice w wydajności. To pole na osobny artykuł. 

 

Koszty urządzeń i materiałów: 

 1. rekuperator 
 2. anemostaty i czerpnie powietrza 
 3. kanały rozprowadzające 
 4. inne

 

Suma tych kosztów zamyka się w kwocie od 8 - 30 tysięcy złotych. Zależnie od formatu domu jak i wyceny firmy instalacyjnej.  

 

 

Czy to dużo czy mało? To musisz ocenić wg swoich kryteriów. Ale zawsze warto o tym szczegółowo porozmawiać - aby osiągnąć “złoty środek”. Nie przesadzić z oszczędnością, która ma złośliwe tendencje do mściwości oraz nie zamontować pozłacanych filtrów - wskazanych raczej do pałacu szejka niż do do domu jednorodzinnego. Ale “wolnoć Tomku w Twoim domku”. Pieniądze są Twoje a “Klient nasz Pan” - i skoro uprzesz się przy pozłacanych anemostatach (a co) - oczywiście zainstalujemy jeżeli to będzie technicznie uzasadnione a Tobie na tym zależy i już. 

 

Koszty eksploatacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem

Koszty eksploatacji to koszty zarówno materiałów eksploatacyjnych jak i energii niezbędnej do pracy systemu. Spróbujmy wymienić elementy tych kosztów: 

 1. koszty filtrów powietrza - 100 zł
 2. koszty usługi wymiany ww filtrów - 200 zł 
 3. koszty energii elektrycznej - 
 4. koszty …. 

Oczywiście mamy na myśli koszty w skali roku. 

 

Zestawienie kosztów: 

 1. filtr: 100 zł 
 2. wymiana filtru: 200 zł 
 3. energia elektryczna: 200 kWh = 200 x 0,5 zł = 100 zł. Bez wdawania się w różne taryfy w ciągu roku. Uśredniamy dla przejrzystości obliczeń. 

 

Reasumując daje to kwoty poczawszy od:

 • 200 zł - gdy sami wymieniamy filtry,
 • 400 zł - gdy do wymiany filtrów wzywamy firmę 
 • 550 zł - gdy przyjmiemy zużycie energii na poziomie 50 kWh. 

 

 

 

Tak więc roczne koszty eksploatacji to zaledwie mały ułamek ceny jaką zapłacimy za urządzenia i montaż. Gdzie więc tkwi sekret opłacalności takie rozwiązania? 

To oszczędności - dzięki odzyskaniu ciepła, jakie tracimy wietrząc tradycyjnie mieszkanie. Powtórzmy jakie to generuje oszczędności: 

 • 50% ciepła tracimy przez wentylację (a wentylacja jest koniecznością) 
 • 80-90% tego ciepła - straconego bezpowrotnie w klasycznym rozwiązaniu wentylacji - możemy odzyskać dzięki rekuperatorowi. 

 

To ciepło odzyskane to oszczędność w skali długoterminowej - ponieważ inwestycje a konkretnie zwrot z inwestycji tylko w takiej perspektywie rozpatrujemy. Wystarczy to zbilansować - wiedząc ile wydajesz co roku na ogrzewanie - aby w arkuszu kalkulacyjnym obliczyć czas po jakim uzyskasz zwrot kosztów. A kolejne lata będą już na plus. 

A komfort wynikający z prawidłowego mikroklimatu w domu oraz wilgotności oraz ciepła to czynniki bezcenne - choć bardzo wymierne dla naszego zdrowia i wrażeń. 

 

 

 

Czy rekuperacja się opłaca?


Naszym zdaniem - tak. Ale to nie jest szybka gra na giełdzie na spadki kursu akcji. To jest planowanie długoterminowe i wg naszego doświadczenia inwestycja się zwraca. A na dodatek daje na co dzień komfort oddychania czystym powietrzem w mieszkaniu. Ale my nie jesteśmy wiarygodni ponieważ zarabiamy na sprzedaży, instalowaniu i serwisowaniu systemów rekuperacji oraz pomp ciepła. Tak więc jesteś zdany na własny zdrowy rozsądek. Życzymy udanych kalkulacji i podjęcia najlepszej dla Ciebie decyzji. W razie pytań lub wątpliwości służymy naszą wiedzą branżową. Na szczęście decyzja należy do Ciebie oraz wszelkie wynikające z tego skutki. Podpowiemy tylko, że decyzję podejmuje się gdy:

 1. zbierzesz wszystkie fakty i dane oraz 
 2. dokonasz kalkulacji dla Twojego domu. 

Wtedy decyzja przychodzi jakoś sama i nie budzi wewnętrznych kontrowersji. 

 

Zapraszamy do salonu w Krakowie lub do kontaktu telefonicznego - jesteśmy po to aby ułatwić Ci podjęcie decyzji. 

 

powrót do listy aktualności

Zobacz podobne

MAPA WYKONANYCH INSTALACJI