Sprzedaż urządzeń
i materiałów
Zapytania ofertowe,
Projekty, Realizacje

STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCIDlaczego warto w projekcie nowego domu uwzględnić rekuperację?

Energooszczędne instalacje


Dlaczego warto w projekcie nowego domu uwzględnić rekuperację?

Dlaczego warto w projekcie nowego domu uwzględnić rekuperację?

 

Wentylować czy nie wentylować - oto jest pytanie

 

Być może czytając taki nagłówek odpowiesz - nie “hamletyzujmy”. Wiadomo to tylko nagłówek stylowo zapożyczony od Szekspira, ale pytanie jest bardzo celne i na miejscu. Powiem więcej - każdy kto marzy a potem projektuje swój nowy dom, musi sobie je postawić. W poprzednim artykule wyjaśniliśmy jak działa rekuperacja, więc będzie Ci łatwiej podjąć decyzję. Jedno jest pewne. Dom trzeba wentylować.

 

galeriadomowPL

 

Inaczej stanie się środowiskiem bardzo szybko zapleśniałym, niczym ser francuski (pyszny zresztą ;), pełnym różnej maści grzybów oraz wykwitów. Można tak żyć? Tak - jeśli oglądałeś film Chłopi to wiesz o czym mówię. W wiejskich zagrodach XIX wieku wszystko było zamknięte na skrzynkę a chata obłożona słomą i sianem. To się nazywało po polsku “ogacić chałupę”. 

 

Na czym polegało ogacenie chaty?

 

Wokół domu tworzono dodatkowa konstrukcję aby między ten szkielet a ścianę upchać słomę, liście, trociny, mech itp. materiały w celu ocieplenia chaty na zimę. Ogacano także okna, drzwi, drzewka czy studnie. Wszystko po to aby zmniejszyć na ile się dało straty ciepła w zimie. 

 

 wikipedia

 

Jaki był skutek ocieplania wiejskiej chaty?

 

Chata była zamknięte szczelnie zamknięta i otulona ze wszystkich stron “ogaceniem” niczym niedźwiedź w swojej gawrze. Stąd wentylacja praktycznie nie istniała. Ciepło było na wagę złota albo raczej drzewa koniecznego do palenia w piecu. Generalnie wietrzenie, jeśli można tak to nazwać następowało jak ludzie otwierali na moment drzwi aby wejść czy wyjść z chałupy. 

wikipedia 

 

Ale to było w XIX wieku a obecnie mamy XXI i nastąpiła gigantyczna rewolucja technologiczna w budownictwie. Wiemy bardzo dobrze - zwłaszcza z powodu różnych alergii - że, wietrzenie jest niezbędne aby pozbyć się roztoczy, zapobiegać osiedlaniu się kolejnych pokoleń czy nawet populacji grzybów w naszym domu. Jak wspomniałem - można oczywiście otwierać lub uchylać okna. Ręcznie.

Ale trzeba o tym pamiętać - otworzyć i zamknąć. A to już stanowi problem w naszym coraz bardziej zabieganym XXI wieku.

Od czego jest automatyka?

Systemy centralnego ogrzewania czy inteligentne domy rozpieściły nas do niemożliwości, automatyzując nudne procesy kontroli temperatury czy wilgotności. Wiemy o tym i nie dajemy się wkręcić w rolę robota domowego. Skoro może to za nas zrobić elektroniczny automat. Czujemy się powołani - i słusznie - do wyższych celów niż: 

  • obserwowanie termometru i dorzucanie węgla do pieca lub
  • patrzenie na higrometr i uchylanie okien w budynku. 

 

Tym bardziej, że wiele nowych domów ma 3 poziomy i ręczne sterowanie wszystkim zajęłoby nam pewnie dniówkę na dobę. Czyli w XXI wieku nie tędy droga. Stąd kolejne pytanie skoro planujesz budowę domu. Hamlet z XXI wieku ponownie ma głos:

 

Rekuperować czy nie rekuperować - oto jest kolejne pytanie

 

I to jest realne, egzystencjalne pytanie. Nie w tym sensie jak sławetne pytanie Hamleta “Być albo nie być” ale jednak egzystencjalne, ponieważ przekłada się na komfort naszej codziennej egzystencji.

Powiedzmy inaczej - stanąłeś przed problemem - “Być albo nie być dla rekuperacji”. Pytanie o wentylację mamy już za sobą z powodów podanych powyżej. Ustalmy parę faktów.

 

galeriadomowPL

 

Twój nowy dom musi być:

  1. nowoczesny,
  2. oszczędny i
  3. piękny.

 

Zajmijmy się punktami jeden i dwa. Wkładasz pieniądze w technologie dające oszczędności na ogrzewaniu. Dbasz więc o odpowiednie materiały na elewację budynku aby zabezpieczyć go przed stratami ciepła. Planujesz także unikać strat przez mostki cieplne oraz okna i drzwi. Montaż trzyszybowego okna, odpowiednia płyta fundamentowa itd. Czy wentylacja też się zalicza do tej kategorii? Kiedyś wentylację kojarzyliśmy tylko z kratką w ścianie lub suficie. Czyli tak zwaną wentylacją grawitacyjną - niezbędną aby dokonać odbioru pieca centralnego ogrzewania. Ale obecnie chodzi o coś więcej. O naszą codzienną, lepszą egzystencję bez “hamletyzowania”. Podejmijmy więc decyzję na samym początku - raz a dobrze. Wentylacja to obecnie jakość powietrza w pomieszczeniach w których mieszkamy. Jeżeli nadal tkwimy w XX wieku i polegamy na bardzo zawodnej wentylacji grawitacyjnej to nie zapewnimy sobie ani komfortu ani oszczędności. Obecnie ten wybór to kwestia zapewnienia sobie i rodzinie podstawowych warunków higienicznego życia w nowym domu. Jak to zapewnić?

galeriadomowPL

 

Świeże powietrze przy zamkniętych oknach

 

Na początek warto zastanowić się, czym jest dla nas powietrze i jego jakość. Wdychanie zanieczyszczeń, ale także roznoszonych drogą kropelkową wirusów, alergenów i innych szkodliwych substancji odbywa się ciągle — oddychamy nieustannie. Jesteśmy od niego w pozytywnym znaczeniu wręcz uzależnieni. A jakość powietrza wpływa na nasze samopoczucie, stan zdrowia, a w dłuższej perspektywie czasu - również na odporność organizmu. Dostające się z każdym oddechem do naszych płuc zanieczyszczenia, to prosta droga do wielu groźnych chorób układu oddechowego, z nowotworami włącznie. Szczególnie narażone są osoby starsze, małe dzieci oraz chorzy przewlekle. Czy jest coś cenniejszego i ważniejszego niż nasze zdrowie?

 

Skoro odpowiedź na to jest wręcz oczywista - naszym zdaniem warto uwzględnić rekuperację w projekcie.

 

Podsumowanie - rekuperacja za i przeciw

 

Oczywiście, żeby być uczciwym trzeba powiedzieć jasno, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Na tym najlepszym ze światów na którym przyszło nam żyć, panuje ciągły ruch w interesie, rozwój technologii, kreatywne pomysły i podział na zwolenników i przeciwników danego rozwiązania.

 

Aby rozstrzygnąć ten dylemat - musisz samodzielnie zdecydować, co dla Ciebie i Twojej rodziny jest ważne a co ważniejsze a co zupełnie nieistotne. Można oczywiście w Bieszczadach wybudować dom antysejsmiczny, na palach posadowionych w głębokim gruncie lub na platformie elastycznej ale po co?

Czy w Bieszczadach mamy trzęsienia ziemi jak na japońskiej wyspie Honsiu?

Nie - najstarsi “górale“ z Połonin pewnie nie pomną takiego zdarzenia. Tak więc oczywiście można ale po co? Geografia i geologia tego nie uzasadnia.

 

A wentylację mechaniczną z rekuperatorem, czyli odzyskiem ciepła już tak. Skoro 50% ciepła, za które płacimy, ogrzewając dom, ucieka właśnie przez wentylację?

 

Gra staje się warta świeczki. Choć niektórzy posiadacze rekuperacji w domu twierdzą, że oszczędność oszczędnością ale dla nich to mało ważne - jakość powietrza - to jest to.

 

Stąd jako wolny człowiek - choć w okowach dylematów każdego inwestora budującego swój “zamek” - sam oceń, czy na przykład zużycie energii elektrycznej rzędu 200-500 kWh w skali roku to znaczący koszt w stosunku do jakości powietrza w domu oraz odzyskania nawet 90% energii z ciepłego powietrza jakie usuwamy z domu?

 

Tego pytania nie rozstrzygniemy za Ciebie. Jesteśmy tendencyjni. Jesteśmy instalatorami i sprzedawcami tych urządzeń i mówimy to uczciwie. Ale komfort i oszczędność w skali długoterminowej ma swoją wartość. Decyzja należy do Ciebie. My tylko służymy doświadczeniem i danymi technicznymi oraz swoimi wrażeniami jako mieszkańcy takich domów.

 

Odwiedź nas w Krakowie lub zadzwoń, jeśli po lekturze masz pytania. Jesteśmy do twojej dyspozycji.

 

galeriadomowPL

 

powrót do listy aktualności

Zobacz podobne

MAPA WYKONANYCH INSTALACJI