Sprzedaż urządzeń
i materiałów
Zapytania ofertowe,
Projekty, Realizacje

STRONA GŁÓWNA InstalacjeWentylacja

Energooszczędne instalacje


Wentylacja

DLACZEGO REKUPERACJA?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – inaczej rekuperacja – to obowiązkowe wyposażenie nowoczesnego i energooszczędnego domu. Ideą powołania do życia tego rozwiązania jest redukcja zużycia energii przez budynek. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie dość, że działa „jak chce” w zależności od warunków pogodowych i obejmuje swym zasięgiem tylko nieliczne pomieszczenia (łazienki i kuchnie), to przyczynia się do największych strat ciepła, które mogą zaistnieć w nowoczesnym budynku. Szacuje się, że prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna generuje 30-50% całkowitych kosztów ogrzewania domu – to więcej niż w przypadku ścian, dachu czy okien!
Rekuperacja pozwala wprowadzić duże oszczędności na ogrzewaniu, co skutkuje relatywnie krótkim okresem zwrotu nakładów inwestycyjnych. Ponadto zapewnia optymalny komfort w pomieszczeniach, chroni przed nadmierną wilgotnością i zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.
Ciekawostka:
Czy wiesz, że brak odpowiedniej wentylacji w sypialni przyczynia się do powstania dużego stężenia dwutlenku węgla z wydychanego powietrza, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia wydajności umysłu w ciągu dnia nawet o 20%!
Rekuperacja to świeże powietrze i brak owadów w domu przez cały rok.


JAK TO DZIAŁA?

Ciepłe, lecz zużyte powietrze z wewnątrz oraz świeże ale zimne powietrze z zewnątrz za pośrednictwem kanałów trafia do jednostki wentylacyjnej. Przepływając przez wymiennik ciepła strumienie powietrza przekazują sobie nawzajem swoje temperatury bez mieszania się. W wysokiej klasy urządzeniu sprawność odzysku ciepła wynosi nawet 97%. Dzięki zaizolowaniu instalacji powietrze nie traci optymalnej temperatury w drodze z rekuperatora do pomieszczeń i w przeciwnym kierunku – dzięki temu ogólna sprawność dobrze wykonanego systemu może przekroczyć 90%.

 


MOŻLIWOŚCI ROZBUDOWY SYSTEMU

System wentylacji z odzyskiem ciepła można wyposażyć w szereg opcji i udogodnień. Jakość powietrza można poprawić poprzez zastosowanie wysokowydajnych filtrów antysmogowych F9  usuwających pyły zawieszone tzw. smog (cząsteczki PM2,5 i PM10). Dla poprawienia komfortu można zastosować nawilżacze i chłodnice kanałowe . Szczególnie polecamy urządzenia HomEvap - wysoka jakość i przystępna cena. W naszej ofercie dostępne są również jonizatory, usuwające bakterie i wirusy oraz nawilżacze powietrza. Sterowanie systemem może być prostsze dzięki włączeniu go do automatyki domu inteligentnego. Większość urządzeń z naszej oferty posiada też opcje zdalnego sterowania i obserwacji parametrów za pomocą smartfona. Instalacja może współpracować z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła lub jednostką chłodzącą.


ILE TO KOSZTUJE?

Indywidualną bezpłatną wycenę otrzymasz po wypełnieniu formularza. Okres zwrotu inwestycji w rekuperację to przeważnie 8-10 lat ale może być krótszy, jeżeli na etapie projektowania i budowy zostaną wprowadzone pewne zmiany. Pamiętaj, że – stosując rekuperację – możesz zrezygnować z budowy większości kominów a część okien wykonać jako tańsze i cieplejsze stałe szklenia. System wentylacji mechanicznej podnosi również wartość odsprzedażową Twojej nieruchomości. A co z kosztami eksploatacji? Urządzenie wentylujące ok. 150-metrowy dom zużywa ok. 1,5 kW energii na dobę (ok. 1 zł). Przyjmuje się, że 1 kW energii zużytej przez rekuperator pozwala na odzyskanie 12-13 kW energii na ogrzewaniu. Dodatkowym kosztem jest wymiana filtrów (w zależności od modelu koszt od kilku do kilkunastu zł miesięcznie). Jeśli chodzi o przeglądy – raz na 2-3 lata zaleca się czyszczenie wymiennika i wentylatorów.  

Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym przedstawicielem.